Rosja chce walczyć o współpracę z Afryką. Władimir Putin: „To kontynent możliwości”

Rosja chce zacieśniać współpracę z państwami afrykańskimi – powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Ocenił także, że niektóre z krajów zachodnich chcą wykorzystywać zasoby Afryki i odzyskać utracone wpływy z czasów kolonialnych.

Prezydent Rosji Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne)Fot. Alexei Nikolsky/AP

W dniach 23-24 października w Soczi odbywa się szczyt „Rosja-Afryka: Wspólna wizja 2030”, który ma otworzyć nowy rozdział w stosunkach między Federacją Rosyjską a krajami afrykańskimi. Z tej okazji prezydent Rosji Władimir Putin udzielił wywiadu agencji prasowej TASS. Spotkanie z dziennikarzami rozpoczął od podkreślenia, że Rosja i kraje afrykańskie mają przyjazne stosunki od bardzo dawna.

–  Nasz kraj odegrał znaczącą rolę w wyzwoleniu kontynentu, wspierając walkę jego narodów przeciwko kolonializmowi, rasizmowi i apartheidowi. Później pomogliśmy Afrykanom chronić ich niezależność i suwerenność, uzyskać państwowość, stworzyć podstawę dla gospodarek narodowych i sił zbrojnych. Ważne obiekty infrastruktury, elektrownie wodne, drogi i zakłady przemysłowe zostały zbudowane przez sowieckich – a następnie rosyjskich – specjalistów. Tysiące Afrykanów otrzymało wysokiej jakości wykształcenie na naszych uniwersytetach. Wielu obecnych afrykańskich przywódców, którzy cenią nasze wsparcie, dobrze to pamięta. My także przechowujemy pamięć tych stron historii mówił Władimir Putin.

Władimir Putin: Zacieśnianie relacji z Afryką to „priorytet polityki zagranicznej Rosji”

Prezydent Rosji zaznaczył, że wzmocnienie relacji z krajami i stowarzyszeniami afrykańskimi jest dziś „jednym z priorytetów polityki zagranicznej Rosji”. Podkreślił, że pomysł organizacji szczytu rosyjsko-afrykańskiego pojawił się już dawno temu, ale jego przygotowanie wymagało czasu.

– Oczekujemy, że nasi afrykańscy koledzy, przedstawiciele środowiska biznesowego, przybędą do Soczi z solidnym pakietem propozycji mających na celu zacieśnienie stosunków dwustronnych, a szefowie organizacji afrykańskich podzielą się swoimi pomysłami na temat tego, w jaki sposób możemy wspólnie rozwijać naszą wielostronną współpracę. Rozważymy te inicjatywy z wielkim zainteresowaniem i zdecydujemy, co można od razu uruchomić, a co wymagać będzie dalszego opracowania – powiedział Władimir Putin, zaznaczając, że Rosja również ma wizję tego, jak mogą wyglądać jej relacje z krajami afrykańskimi. Ocenił, że szczyt w Soczi na pewno zakończy się sukcesem, bo relacje między Rosją a krajami afrykańskimi stale się zacieśniają.

Prezydent Rosji podkreślił, że Rosja popiera wysiłki mające na celu kontrolę rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, pomoc w przypadku klęsk żywiołowych, rozstrzygania istniejących konfliktów i zapobiegania nowym kryzysom, a także, że jako jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ aprobuje „uzasadnione dążenie państw afrykańskich do prowadzenia własnej niezależnej polityki, decydowania o własnej przyszłości bez narzucania ‚pomocy’ przez strony trzecie”.

– Nasi afrykańscy partnerzy dostrzegają i doceniają fakt, że polityka zagraniczna Rosji w stosunku do tego kontynentu ma konstruktywny charakter – powiedział Władimir Putin.

Pytany o rosyjskie inwestycje w Afryce prezydent Rosji powiedział, że oczekuje, że ich liczba będzie „dość wysoka”.

– Zarówno Rosja, jak i rosyjskie firmy mają znaczne zasoby. Mamy nadzieję, że nasi partnerzy z kolei stworzą niezbędne stabilne i przewidywalne otoczenie biznesowe, mechanizmy ochrony inwestycji i zapewnią korzystny klimat inwestycyjny – powiedział Putin.

Władimir Putin: Kraje zachodnie uciekają się do nacisków, zastraszania i szantażu

Prezydent Rosji ocenił, że Afryka staje się „kontynentem możliwości” i dlatego interesują się nią nie tylko Stany Zjednoczone, Europa Zachodnia i Chiny, ale także Japonia, Brazylia czy Izrael.

Putin stwierdził też, że radziecki model współpracy z Afryką „był efektywny” na etapie rozwoju państwowości w krajach afrykańskich. Podkreślił jednocześnie, że Rosja nadal będzie udzielać pomocy finansowej państwom Afryki, ale będą to „pożyczki zorientowane na rynek”.

Władimir Putin: Inne kraje, które pomagają Afryce, też mają nierozwiązane problemy socjalne

Prezydent Rosji przypomniał także, że Rosja i kraje afrykańskie od lat wiąże „wojskowa współpraca”.

Podkreślił, że obecnie Federacja Rosyjska ma umowy z 30. krajami na kontynencie afrykańskim, którym dostarcza różnego rodzaju rozwiązania i sprzęt wojskowy.

  • Zaznaczył, że jego część przekazywana jest Afrykańczykom za darmo.

Podkreślił także, że Rosja ma zamiar pomagać Afryce w zwalczaniu terroryzmu, bo ma bogate doświadczenia z Syrii.

Współpraca społeczna i humanitarna ma być jednym z tematów na szczycie w Soczi.

Zapytany o to, dlaczego Rosja udziela pomocy Afryce, choć nie rozwiązała problemów socjalnych na własnym terytorium, Władimir Putin odpowiedział, że

  • „dobre tradycje charytatywne i wsparcie w potrzebie są znakiem rozpoznawczym naszego ludu”,

 a inne kraje, takie jak USA, Francja czy Chiny, które oferują pomoc humanitarną Afryce, również mają nierozwiązane problemy socjalne.

Opublikowano za: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25330725,rosja-chce-walczyc-o-wspolprace-z-afryka-wladimir-putin-to.html

FORUM ROSJA – AFRYKA w Soczi

W nadczarnomorskim kurorcie Soczi trwało od środy Forum Rosja-Afryka. „To pierwsze wydarzenie takiego szczebla w historii stosunków rosyjsko-afrykańskich” – stwierdziła agencja informacyjna RIA Nowosti.

Obradom Forum przewodniczyli Władimir Putin oraz prezydent Egiptu Abdel Fattah as-Sisi. Wzieli w niej udział prezydenci lub szefowie rządu 43 afrykańskich państw. 11 państw tego kontynentu wysłało do Soczi wiceprezydentów, ministrów spraw zagranicznych lub ambasadorów. Szczyt  trwał dwa dni.

Putin zadeklarował, że chce wspierać państwa afrykańskie w dziedzinie bezpieczeństwa, w walce z organizacjami terrorystycznymi i przestępczością zorganizowaną. „Zawsze popieraliśmy i będziemy popierać dążenie państw afrykańskich prowadzenia niepodległej polityki, samodzielnego rozwiązywania problemów kontynentu” – powiedział w czasie swojego wystąpienia rosyjski prezydent.

Tematyka Forum jest wszechstronna. Dotyczy także współpracy w dziedzinie militarnej. Prezydent Ugandy Yoweri Museveni zadeklarował wolę zakupu dużych ilości rosyjskiego uzbrojenia w tym samolotów Suchoj, choć RIA Nowosti nie konkretyzuje jakiego typu. Także Nigeryjczycy liczą na współpracę w dziedzinie zbrojeniowej. Kamerun chce kupić od Rosjan wyrzutnie rakiet Pancyr-S1 i śmigłowce.

Z kolei minister spraw zagranicznych Etiopii liczy na podpisanie w czasie Forum umowy o współpracy z Rosją przy tworzeniu elektrowni atomowej w tym kraju. Także Rwanda chce współpracować z Moskwą w dziedzinie energetyki. Jej władze chcą aby Rosjanie pomogli zbudować w tym kraju Centrum Energii Atomowej. Natomiast władze Gwinei Równikowej rozmawiają z Rosjanami o umożliwieniu eksploatacji swoich zasobów rosyjskim koncernom gazowym i naftowym: Gazpromowi, Łukoilowi i Rosniefcie.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/w-soczi-rozpoczelo-sie-forum-rosja-afryka/

Putin chce zwiększenia obecności Rosji w Afryce

Uczestnicy forum gospodarczego „Rosja-Afryka” w Soczi© Sputnik . Ilya Pitalev
Szczyt i forum gospodarcze „Rosja-Afryka” w Soczi (4)

Moskwa chce zacieśnić współpracę z państwami afrykańskimi, powiedział prezydent Władimir Putin na forum „Rosja-Afryka” w Soczi.

Wiele rosyjskich firm od dawna i z powodzeniem współpracuje z partnerami z różnych sektorów afrykańskiej gospodarki i jest zdeterminowanych, aby zwiększyć swoją obecność w Afryce. Oczywiście będziemy wspierać takie plany z poziomu państwa – wyjaśnił rosyjski lider.

Sprecyzował, że Moskwa umorzyła długi krajów afrykańskich na kwotę ponad 20 miliardów dolarów. Putin dodał, że z niektórymi państwami uruchomiono wspólne programy, które przewidują wykorzystanie funduszy dłużnych do finansowania krajowych projektów.

Prezydent wezwał również do podwojenia obrotów handlowych z afrykańskimi partnerami w ciągu czterech do pięciu lat i zaznaczył, że procesy integracyjne mające miejsce w Afryce stanowią dodatkowe możliwości współpracy.

W ciągu pięciu lat obroty rosyjsko-afrykańskiego handlu wzajemnego wzrosły ponad dwukrotnie i przekroczyły 20 miliardów dolarów.

Wydaje mi się, że to za mało. Z tych 20 miliardów 7,7 miliarda to nasz handel z Egiptem, to 40%. A w Afryce jest bardzo wielu potencjalnych partnerów. Z dobrymi perspektywami rozwoju, z ogromnym potencjałem wzrostu” – podkreślił Putin.

Ponadto rosyjski przywódca ogłosił plany zbliżenia systemów handlowych i rozszerzenia sieci przedstawicielstw handlowych na terytorium sąsiedniego kontynentu.

Kraje afrykańskie przyciągają coraz więcej uwagi rosyjskiego biznesu. Wynika to z faktu, że Afryka staje się jednym z centrów globalnego wzrostu gospodarczego. Według ekspertów do 2050 roku PKB krajów afrykańskich osiągnie 29 bilionów dolarów. W ciągu pięciu lat wzajemny rosyjsko-afrykański obrót towarowy podwoił się i przekroczył 20 miliardów dolarów” – powiedział.

Opublikowano za: https://pl.sputniknews.com/gospodarka/2019102311236500-sputnik-putin-chce-zwiekszenia-obecnosci-rosji-w-afryce/

Comments

  1. krnabrny1 says:

    BRAWO KIP!
    …..a TERAZ ROZKRĘĆiE GŁOŚCNOŚĆ….oto podsumowanie artykułu
    https://www.youtube.com/watch?v=JflC-FfXX_k

Wypowiedz się