Doradca prezydenta zasugerował współpłacenie przez obywateli za usługi publiczne. Eksperci: To nie jest ok.

Pokłosie 500+ zakreślił doradca prezydenta prof. Marek Rymsza. To dowodzi, że w wyniku eksploatacji kolonialnej wyprowadzania z Polski rocznie haraczu w wysokości 150 – 250 miliardów złotych, budżet się rozsypuje. Źródłem finansowania 500+ jest zadłużanie się w bankach zagranicznych, a konsekwencją jest przygotowywanie kolejnych opłat za czynności urzędnicze i dokończenie likwidacji bezpłatnej państwowej służby zdrowia.

Redakcja KIP.

***

Znalezione obrazy dla zapytania: kredyt społeczny

Czy jest plan wprowadzenia współpłacenia za usługi publiczne? O takiej możliwości mówił doradca Andrzeja Dudy, prof. Marek Rymsza, tłumacząc, że obywatele dostali od państwa przecież pieniądze z programu 500 plus.

Goście „Magazynu EKG” surowo ocenili słowa prezydenckiego doradcy.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek pozwoliła sobie nawet na ironiczny żart: „To niech zlikwidują tańsze leki dla emerytów, skoro wypłacili im ‚trzynastki'”.

Rozwój jest tylko wtedy możliwy, kiedy się połączą pieniądze samorządowe, budżetowe, unijne i szczerze powiedziawszy, również współpłatność mieszkańców. Trzeba myśleć w takich kategoriach, że ludzie dostali 500 plus, żeby wydawać, inwestować w usługistwierdził prezydencki doradca prof. Marek Rymsza i tym samym wywołał konsternację słuchaczy na spotkaniu u Rzecznika Praw Obywatelskich.

O wypowiedź prezydenckiego doradcy, Maciej Głogowski pytał ekspertów zaproszonych do „Magazynu EKG”.  Jak sam komentował, skoro Polacy dostali od rządzących 500 plus, to będą musieli liczyć się z tym, że za niektóre usługi publiczne trzeba będzie dopłacić.  Dajemy wam pieniądze, żebyście sobie radzili. Co innego nam politycy mówili przez ostatnie cztery lata – podkreślił dziennikarz.

To nie jest ok – przyznała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Jako przykład podawała służbę zdrowia. Pewnie niektórych jest stać, żeby jednorazowo zapłacić za wizytę u lekarza. Natomiast jeśli pojawi się jakaś poważna choroba, to ja życzę panu Rymszy wszystkiego najlepszego, jeśli będzie musiał zapłacić za pobyt swój czy swojego bliskiego w szpitalu. Każdy, kto zna się trochę na pieniądzach, to wie, że z pustego to i Salomon nie naleje. Skoro się daje miliardy na 500 plus, to na inne rzeczy może już nie starczyć – mówiła dalej dr Starczewska-Krzysztoszek.

Z kolei Krzysztof Kilian, były prezes PGE, podkreślał, że słowa prof. Rymszy są mocno nieprecyzyjne. Nie wiemy do końca, o co chodzi. Jednak jakiś skutek polityczny osiągnął. Dyskusję o współpłaceniu za usługi publiczne rządzący bardzo szybko zamykali, bo to temat tabu. A tu wychodzi doradca prezydenta i wrzuca taki kamyczek do obozu rządzącego – mówił Kilian. 

Myślę, że prof. Rymszy to się wymsknęło – skomentował Adam Niewieński, współzałożyciel i partner zarządzający funduszu OTB Ventures. Natomiast dr

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek na koniec dyskusji, jak sama oceniła, pozwoliła sobie na czarny humor. – No to niech zlikwidują tańsze leki dla emerytów, skoro wypłacili im „trzynastki” – powiedziała ekspertka.

tokfm.pl 10.10.2019 11:40

Opublikowano za: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,117303,25292557,doradca-prezydenta-zasugerowal-wspolplacenie-za-uslugi-publiczne.html#s=BoxOpImg9

Comments

 1. marcin says:

  Pomysł profesora Rymszy jest całkiem dobry i nie ma powodu go wyśmiewać. Swoją drogą pan Rymsza musiał się długo uczyć żeby tak mądre rzeczy wymyślać.

  Proponuję pójść dalej tą drogą. Pan Rymsza jest prezydenckim doradcą, więc zacznijmy od jego patrona.

  A może by pan pRezydent Duda zechciał ze swoich własnych pieniędzy opłacać np. 50% kosztów energii elektrycznej w Pałacu Namiestnikowskim? Przecież jakąś kasę, i to chyba wcale niemałą, otrzymuje?

  • Klub Inteligencji Polskiej says:

   Kancelaria prezydenta i MSZ naszpikowana jest członkami loży B’nai B’rith, którą prezydent Mościcki uznał za śmiertelnie niebezpieczną dla Polski, likwidując wszelkie loże masońskie w 1938 r. Tą żydowską loże masońską zainstalował z powrotem w Polsce Lech Kaczyński, kiedy był prezydentem !!!!!

 2. marcin says:

  Swoją drogą ciekawe jest, a nie znalazłem dotychczas przekonującej odpowiedzi, skąd wziął się ten wysyp pieniędzy uruchomiony przez premiera Matthiasa Morawitzky’ego na wojnę i na socjal?

  Przypominam sekwencję zdarzeń z Niemiec z lat 30-tych i początku 40-tych zeszłego wieku. Najpierw ostry kryzys, niszczenie państwa i społeczeństwa, potem zwycięstwo NSDAP, likwidacja bezrobocia i cud gospodarczy, a potem wojna. Dzięki spektakularnemu cudowi gospodarczemu w Trzeciej Rzeszy Niemcy faktycznie bili się jak lwy, Hitler miał zapewnioną całkowitą lojalność społeczeństwa w trakcie wojny, które zresztą miało wyobrażenie z kim ona jest prowadzona.

  https://brussels-express.eu/wp-content/uploads/2018/02/IMG_8269-768×1039.jpg

  Zastanawia mnie ta sekwencja, premier Morawitzky i wysyp pieniędzy właśnie na wojnę i socjal. Czy oni nie chcą sobie kupić lojalności Polaków w stylu kanclerza Hitlera?

  • Klub Inteligencji Polskiej says:

   Nie, nie, to jest zadłużanie państwa po to aby przejąc majątek wszelaki w Polsce. Natomiast cud gospodarczy Niemiec był faktycznie spowodowany antylichwiarską architekturą pieniężną zastosowaną przez Hitlera, który mimo doprowadzenia do władzy za pieniądze finansjery, to „zerwał się z łańcucha” i wprowadził szereg rozwiązań monetarnych na czele z tzw. bonami pracowniczymi, czyli walutą niezależną od lichwiarzy, wbrew Schachtowi szefowi Banku Centralnego Rzeszy, który był agentem finansjery. Hitler dobrze znał faktyczną istotę funkcjonowania pieniądza od swojego nauczyciela ze szkoły średniej Federa i nie dał się oszukać. Podobnie Japonia zastosowała szereg rozwiązań Kredytu Społecznego Duglasa i też miała cud gospodarczy. Takie rewolucyjne rozwiązania nie mogły się upowszechnić w świecie, więc choćby dlatego te państwa musiały być pokonane, system zmieniony, a historia pisana przez zwycięzców sfałszowana. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w długim i dość kompleksowym i wielowątkowym artykule na linku: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/04/kto-i-dlaczego-spowodowal-ii-wojne-swiatowa-oraz-planowal-podzial-swiata-na-16-panstw-po-wojnie/
   Kolejny artykuł (tak jak ponad 100 na ten temat na naszej stronie) dość dobrze to wyjaśnia. Link http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/10/wszyscy-jestesmy-niewolnikami-banksterow-czas-powiedziec-dosc/

  • marcin says:

   Ani przez moment nie chciałem porównywać bądź co bądź wybitnego polityka Adolfa Hitlera z postacią parszywego lichwiarza Matthiasa Morawitzky’ego. Chodziło mi jedynie o sam mechanizm z psychologii społecznej, który jest wprowadzony w Polsce. Trochę ochłapów za lojalność podczas wojny, bo wojnę przecież szykują.

   Tezę, że Hitler „zerwał się z łańcucha” uważam za ryzykowną. Na pewno zrywał się z łańcucha tudzież łańcuch naciągał, ale do 1944 roku amerykańskie koncerny współpracowały z Trzecią Rzeszą. Tatuaże w Auschwitz wykonywała firma z koncernu IBM.
   Faktem jest że Trzecia Rzesza poszła najdalej reformach monetarnych (może poza Japonią) ale nie była tam sama. Trzecia Rzesza zlikwidowała kryzys i wykreowała cud gospodarczy za pomocą rządowego pieniądza, ale pieniądz rządowy w mniejszym zakresie wprowadzały wówczas także inne kraje kapitalistyczne, o czym pisze Kerry Bolton w „The Banking Swindle” (poniżej).

   Za rozesłanie tej piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=rxFchAvqwK4 Alain Soral dostał dwa lata więzienia. Tam jest mowa o ustawie zwanej Rotchschild-Pompidou z 1973 roku, która zakazała Banque de France finansowania deficytu rządu. To był właśnie koniec rządowego pieniądza we Francji. Zapewne to przypadek 🙂 ale to w latach 70-tych likwidowano formalne możliwości emisji rządowego pieniądza w krajach kapitalistycznych. A zwykle zaczęło się to w latach 30-tych.

   =======================

   https://realcurrencies.wordpress.com/2013/06/07/book-review-the-banking-swindle/

   „The Banking Swindle” (Oszustwo bankowe) Kerry’ego Boltona to genialne przedstawienie walki z potęgą pieniężną we współczesnej historii. Bolton nie tylko autorytatywnie porównuje wiele ważnych systemów finansowych z przeszłości, ale także relacjonuje debatę pieniężną z latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Czyniąc to, łączy nas z naszymi przodkami i daje ważne wskazówki na temat sposobu prowadzenia walki.

   Anthony Migchels

   Dr Kerry Bolton, urodzony w 1956 roku, pochodzi z Nowej Zelandii i jest płodnym pisarzem i działaczem politycznym. Pisał o okultyzmie, masowej imigracji i polityce prawicy. Prawica dla Boltona to pierwotny konserwatyzm oparty na Bogu, Narodzie, Rodzinie i, co najważniejsze, reformie monetarnej. Wydaje się z dystansu, że jest trochę rozczarowany prawicą, ponieważ zapomniała o całym znaczeniu kwestii monetarnej.

   Michael Hoffman boryka się z tymi samymi problemami: wiele „konserwatywnych” grup i organizacji nałożyło na niego anatemę za książkę „Usury in Christendom” (Lichwa w chrześcijaństwie).

   Bolton poprosił mnie o napisanie przedmowy do swojej książki i jest to doskonała okazja, aby podziękować mu za zaproszenie, ponieważ w pełni popieram tę książkę. To genialny wysiłek na czasie z kilku powodów.

   Po pierwsze: krótka i szybka lektura. Tylko 188 stron, w tym wprowadzenie, trzy słowa wstępne i indeks. Nowoczesny, przystępny angielski, przestronna czcionka, więc niewiele słów na stronie. Można go odczytać za kilka godzin.

   Zaczyna się od krótkiego wprowadzenia do historii nowożytnej, przepisanego na nowo, aby pokazać, jak bankowcom udało się podbić Europę przez Holandię i Wielką Brytanię. Służy to jako doskonały podkład dla tych, którzy szukają fundamentów wiedzy w tych podstawowych kwestiach związanych z ich reedukacją.

   Bolton opisuje, jak powstał obecny system finansowy i jakie problemy z tym związane.

   Ale tam, gdzie książka naprawdę startuje, znajduje się jego żywy opis publicznego dyskursu lat trzydziestych w reakcji na Wielki Kryzys. Okazuje się, że bardzo konkretny sprzeciw wobec samego systemu finansowego był powszechny we wszystkich krajach uprzemysłowionych. Działacze Kredytu Społecznego działali na całym zachodzie. Dominia Imperium również gościły poważne ruchy Kredytu Społecznego. Ale promowano także inne systemy finansowe, a ponadto wdrażano je.

   Na przykład Nowa Zelandia wdrożyła politykę finansową bardzo podobną do polityki Hitlera w Niemczech. Projekt mieszkaniowy na dużą skalę finansowany z kredytu państwowego rozwiązał 75% bezrobocia podczas Wielkiego Kryzysu. Ten kultowy projekt zniknął w dziurze niepamięci. Kanada drukowała również własne pieniądze rządowe od połowy lat trzydziestych do wczesnych lat siedemdziesiątych. Oto otwierające oczy konto kanadyjskiej gospodarki z pieniędzmi rządowymi.

   Poziom zaangażowania społeczeństwa w te dyskusje wydawał się być ogromny. Rozmawiano o bankowości i reformie monetarnej w pubach i na rogach ulic na całym Zachodzie.

   W samej Wielkiej Brytanii istniały „Zielone koszule Kredytu Społecznego”, zapoczątkowane przez Johna Hargrave’a, który spotkał się z C.H. Douglasem w 1923 r. Zielone koszule rozpoczęły się w 1930 r. a w 1932 r. Hargrave zdał sobie sprawę, że nic nie da się zrobić w Parlamencie i że konieczne jest rozpoczęcie powszechnej agitacji obywatelskiej. Bolton:
   „Hargrave opowiedział się za kampanią aktywistów, która przerwałaby przemilczanie sprawy przez media. Zielone Koszule wyszły na ulice w marszach, za bębnami i transparentami, organizowały spotkania na rogach ulic i sprzedawały gazety na ulicach, przekazując przesłanie Kredytu Społecznego w przekonujący sposób. W obliczu gwałtownego sprzeciwu lewicy byli znani ze swojej dyscypliny w obliczu prowokacji. Byli też znani z rzucania zielonymi cegłami przez okna banków i wykorzystywania wynikających z nich spraw sądowych do rozpowszechniania swoich opinii.”
   Bolton analizuje walkę o reformę monetarną we wszystkich głównych krajach zachodnich, w tym wspomina o ojcu Coughlinie, którego u szczytu popularności śledziło 40 milionów Amerykanów, a także o Japonii.

   Muszę powiedzieć, że ten kompleksowy przegląd rzeczywiście otworzył mi oczy. To była wielka i powszechna agitacja na rzecz prawdziwej reformy monetarnej. Nigdy tak naprawdę nie zdawałem sobie sprawy, jakie kłopoty miała wówczas międzynarodowa lichwa.

   Bolton pokazuje również, że system może nie być tak niezawodny, jak to często wygląda. To prawda, że chociaż dzisiejsza depresja prawdopodobnie nie jest mniej poważna niż 80 lat temu, jej konsekwencje są znacznie łagodniejsze. Wówczas miliony ludzi faktycznie głodowały lub były wtedy bliskie głodu. Jakkolwiek możemy odczuwać wątpliwości wobec instytucji państwa dobrobytu, zapobiegło ono masowemu cierpieniu podczas tego kryzysu. Z drugiej strony: możemy być również pewni, że tym razem jest to istotna część obliczeń międzynarodowej lichwy. Ponieważ głód jest silnym czynnikiem motywującym, a lichwiarze nauczyli się uwodzić nas i znieczulać na najgorsze skutki uboczne naszej ukrytej niewoli.

   Inne systemy

   Innym interesującym aspektem książki jest analiza szeregu systemów finansowych, które albo zostały uruchomione w czasach trudności gospodarczych z powodu niedoboru pieniędzy, albo wprowadzone przez państwa, które po prostu nie były (jeszcze) częścią siatki kontrolnej banków. Na przykład carska Rosja, bardzo nienawidzona przez Rotszyldów za ich nieustępliwość. Rosja szybko się modernizowała w ostatnich dziesięcioleciach przed zamachem stanu zorganizowanym przez Nowy Jork w 1917 roku. Finansowała tę modernizację bez lichwiarzy. Był to niewątpliwie główny powód „rewolucji”.

   A może Greybacks? Nigdy o nich nie słyszałem. Najwyraźniej były to w rzeczywistości wolne od długów banknoty, w przeciwieństwie do Greenbacków zabezpieczonych oprocentowanymi obligacjami, drukowane przez Południe dla sfinansowania wojny. Jak zawsze, stosowany system pieniężny jest świetną wskazówką co do natury prawdziwej dynamiki za kulisami. Nie jestem wystarczająco dobrze zaznajomiony z historią Stanów Zjednoczonych, aby dojść do jakichkolwiek wniosków, ale Bolton uprawdopodabnia tezę, że Konfederacja była prawdziwym buntem i że zostali oni odcięci od pożyczek bankierskich.

   Tak jak Brytyjczycy fałszowali Continentals, pieniądze wolne od długu za czasów George’a Washingtona, Unia zniszczyła Greybacks poprzez masowe podrabianie.

   Wniosek

   „The Banking Swindle” jest pod wieloma względami próbą przywrócenia prawicy do jej korzeni, do sprzeciwu wobec międzynarodowej lichwy. Przeczytaniu książki rozumiem, dlaczego Bolton uważa klasyczny populistyczny opór przeciwko międzynarodowej lichwie za prawicę, jednak w dzisiejszych czasach ten lewicowo-prawicowy paradygmat jest tak całkowicie zdyskredytowany, że zastanawiam się, czy warto trzymać się pojęcia prawicy. Prawica jest dziś kojarzona z kapitalizmem, a „The Banking Swindle” w rzeczywistości dość wyraźnie opisuje, jak działacze anty-lichwiarscy byli postrzegani jako trzecia droga, obok wielkiej marksistowsko-kapitalistycznej dychotomii.

   Co więcej, sam konserwatyzm jest pod wieloma względami przestarzały. Egzoteryczne chrześcijaństwo jest trudne do zaakceptowania przez wielu uduchowionych ludzi, a jego uniwersalizm bardzo utrudnia współpracę. Jak ujął to Wayne Walton: religia dzieli, duchowość łączy. Nowe słowa są niezbędne dla starych truizmów. Każda nowa era potrzebuje własnych paradygmatów. Nie zmieniają się podstawowe prawdy, ale ludzie, którzy na nie patrzą, zmieniają się. Ponowne połączenie się z naszymi korzeniami i tradycjami nie oznacza ponownego przeżywania przeszłości.

   Ludzie w ruchu prawdy to dość niejednorodna grupa. Tego rodzaju świadomość, którą reprezentują i która wpływa obecnie na coraz większą liczbę ludzi, nie można nazwać „konserwatywną”, nawet jeśli osobiście czuję się bardzo związany z prawdziwym konserwatyzmem.

   Ale powiedziawszy to: prawdziwym problemem jest to, w jaki sposób „The Banking Swindle” ujawnia zarówno skalę, jak i naturę prawdziwie międzynarodowego, różnorodnego i bardzo silnego ruchu postulującego reformy monetarne. Powojenna propaganda i wpajane nam poczucie winy określiły te ruchy jako „faszystowskie”, ale wiele z nich takimi nie było, a sam faszyzm jest oczywiście śmiesznie demonizowany. Ruchy te zostały zdyskredytowane i zmarginalizowane, a Bolton wykonuje wspaniałą pracę, rehabilitując je i pokazując ich głębokie znaczenie.

   Jest to dokładnie rodzaj inspiracji i informacji, których obecnie potrzebujemy.

 3. krnabrny1 says:

  heh,, teraz to zatrzymać to potrzebne będzie faktycznie jakieś wydarzenie.
  Nie wiem czy zauważyliście co robią teraz w Polsce. Zaczeło się od GetinBanku. Któregoś razu skorzystałem z tego banku usług elektronicznych i co się okazało?
  Tam nie można zrobić przelewu z dniem nadania, każdy przelew wychodzi dnia następnego. Tylko się zdziwiłem, w banku gdzie ja trzymałem pieniądze tak nie było…aż do zeszłego miesiąca.

  Okazało się że również i w tym banku przelewy już nie wychodzą tego samego dnia ale następnego…założyłem więc że to świadome działanie.

  Teraz tak. Wydaje się że to w końcu nic poważnego, cóż przelew wyjdzie jutro, ludzie szybko się przyzwyczają że jak robić opłaty to z wyprzedzeniem.

  CI CO TAK MYŚLĄ NIE ZDAJĄ SOBIE SPRAWY JAKI TO PRZEBIEGŁY PLAN O NIEZWYKŁYCH MOŻLIWOŚCIACH.

  Ci co już zrozumieli, to wiedzą, Ci co jeszcze nie załapali to przypomnę film pt: Na skraju jutra. Kto nie oglądał opowiem w skrócie, atakuje nas obca cywilizacja, mają jednak tą przewgę że KONTROLUJĄ CZAS. Dokładnie są w stanie przewidzieć co stanie się dnia następnego i w razie jak to będzie dla nich korzystne czas idzie dalej, ale jak nie dokonują resetu i dzień zaczyna się od nowa.

  Tutaj jest to samo. Taki układ powoduje że KAŻDY kto ma dostęp do TEJ BAZY PRZELEWÓW jest WRÓŻKĄ ze zdolnością do prekognicji 1 dzień naprzód!!

  ZDAJECIE SOBIE SPRAWĘ JAKA TO BROŃ!!!!!

 4. krnabrny1 says:

  Zdajecie sobie co się dzieje jak coś takiego dzieje się na całym ŚWIECIE!!!
  Nasze przelewy to nic, ale przelewy rządów, krajów itp. ONI WSZYSTKo WIEDZĄ DZIEŃ WCZEŚNIEJ!!! …. a zdajecie sobie sprawę jaki wpływ może mieć ta wiedza na sprawy giełdowe!!!?? Taka baza danych MUSI BYĆ WARTA MILIARDY!!

 5. krnabrny1 says:

  Aha,a co do Pana Boltona, nie czytałem ale mam podobne wnioski i zgadzam się z nim.
  Natomiast jeśli chodzi o walkę z tym to już chyba za późno. Oto moje wnioski.
  Ja zakładam że U.S.A. to WIERNA KOPIA Imperium rzymskiego. Wprowadzili tylko trochę dodatków , jak na przykład obrót papierami wartościowymi..giełda i kilka kosmetycznych zmian jak zniesienie niewolnictwa w pewnym momencie.

  Generalnie jednak zasady działania, taktya i strategia, administracja, prawodawstwo i sądownictwo to nie tylko KOPIA INSTYTUCJI ale i kopia ICH SPOSOBÓW DZIAŁANIA

  Stawiam zatem tezę że U.S.A. skończą IDENTYCZNIE jak Imeprium rzymskie.
  Oznacza to że wystaczy poznać co tam się działo przed upadkiem i WIEMY CO SIĘ STANIE!

  Nie wierzycie, przeczytajcie chociaż krótko o tym co się tam działo i jak upadał Rzym a znajdziecie MASĘ ANALOGII…. zorientujecie się nawet szacunkowo ile czasu im zostało i gdzie są na linii czasowej obecnie.

  Jako podpowiedź wskazuję kilka faktów:
  1. Wojska są ściągane z całego świata

  2. Wyłączenie prądu na 3 dni w całym stanie

  3. Duże pożary grożące Los Angeles oraz zapowiedź śnieżyc niszczących uprawy które i tak są w opłakanym stanie po wiosennych deszczach.

  4. Rozkaz mobilizacji w USA dla Piechoty morskiej tego kraju
  https://www.marines.mil/News/Messages/Messages-Display/Article/1979422/manpower-guidance-for-activation-and-deactivation-of-reserve-component-rc-marin

  5. Próby Imechmentu

  Kto zna historię upadku Cesarstwa rzymskiego połapie się w mig:-)

 6. krnabrny1 says:

  Aby była jasność, co do tego PO CO UAKTYWNIAĆ REZERWOWYCH W USA, napisali coś takiego
  Rozkaz pozwala Piechocie Morskiej i innym jednostkom wojskowym USA podejmować działania na terytorium USA jeśli “gubernator poprosi o pomoc federalną w odpowiedzi na dużą katastrofę naturalną lub sytuację nadzwyczajną“, lub “Na polecenie prezydenta“, lub na “Prośbę o Siły (RFF) od odpowiedzialnego dowódcy kombatanta“. Dalej w rozkazie czytamy: “Marines z przedmiotowymi rozkazami będą wykonywać rozkazy… w celu reagowania na zagrożenia w kraju.”

 7. krnabrny1 says:

  W każdym razie Imperium rzymskie konało powoli, ale momentem szczególnym była wojna domowa która rozerwała je. Wygląda na to że jesreśmy w przededniu czegoś takiego w U.S.A.

 8. krnabrny1 says:

  PS> Ostrzeżenie dla Polaków.
  Już o tym kiedyś pisałem ale wyszło to w Stanach. Otórz wyłączenie prądu na 3 dni o którym pisałem było planowane, jednakże był to TOTALNY BLACKOUT, nie działały nawet telefony komórkowe bo wieże przekaźnikowe straciły również zasilanie, nikt nie wie czemu trzeba było odciąć cały stan na aż 3 dni!

  I tutaj ostrzeżenie, tam wielu podpisało umowy z PGiE na założenie paneli solarnych, dostali dofinansowanie dzięki instalacji typu ON-GRID (oznacza to że instalacja działa tak, że kiedy produkuje prąd, to jego nadmiar jest przesyłany do ogólnej sieci, ale gdy prąd nie jest produkowany klient pobiera normalnie prąd z kabla, licznik prądu działa w dwie strony i sumy się bilansują)

  Jakież było zdziwienie tych ludzi kiedy okazało się że, wyłączenie prądu spowodowało wyłączenie również ICH instalacji solarnych!!
  Ludzie liczyli że spokojnie przeżyją te 3 dni nawet z włączoną lodówką, jednakże podobno całość jest tak sprzężona ze sobą że nie można używać solari jak nie ma zasilania…no chyba że recznie poprzepinać przewody ale to pewnie skutkuje karą lub utratą dofinansowania:-)

Wypowiedz się