Dlaczego lubią Putina?

DER STANDART: Austriacka gazeta Der Standart pisze dlaczego prezydent Putin cieszy się tak ogromną popularnością na Zachodzie

Prezydent Rosji Władimir Putin cieszy się ogromną popularnością w krajach zachodnich, i to – co ciekawe – wśród przedstawicieli różnych nurtów politycznych – pisze austriacka gazeta Der Standart.

Putina lubią szczególnie Wolnościowa Partia Austrii, Alternatywa dla Niemiec i francuski Front Narodowy, ale również wiele partii lewicowych. Zanim w USA wybuchła histeria z powodu dętych oskarżeń  o „ingerencję” Rosji w amerykańskie wybory, które Moskwa kategorycznie odrzuca i mało kto rozsądny wierzy, Putin miał też wysoki ranking w Partii Republikańskiej w USA. Nic zatem dziwnego, że szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl  zaprosiła rosyjskiego prezydenta na swoje wesele. Wszyscy jej teraz po cichu tego zazdroszczą, bo Putin byłby czołową atrakcją na każdym  prywatnym przyjęciu. Jego godzinna obecność, jego toast po niemiecku i taniec z panną młodą  przyćmiły wszystkie inne aspekty tej uroczystości. Putin jest z definicji hitem  — podkreśla gazeta.

Do głównych przyczyn popularności Putina na Zachodzie Der Standart zalicza trzy najważniejsze czynniki.

Po pierwsze rosyjski przywódca jest otwartym i zdeklarowanym zwolennikiem tradycyjnego systemu  wartości, zwłaszcza jeśli chodzi o pojęcie męskości i rodziny. Opowiada się on za naturalnym porządkiem relacji między ludźmi, który „na świecie pogrąża się obecnie w coraz większym chaosie” — podkreśla periodyk. Negatywnie odnosi się m.in. do propagowania homoseksualizmu i feminizmu, nie pozwala na włączenie ich w Rosji do programów wychowania i nauczania, ani nie dopuszcza do ich eksponowania w życiu publicznym. To mu zjednuje, choćby i po cichu, miliony zwolenników, którym obecny kurs obyczajowy na Zachodzie się nie podoba i których niepokoi.  

Po drugie, Putin sprzeciwia się hegemonii państw zachodnich i ich ideologii w sferze społecznej, militarnej i gospodarczej. Negatywnie odnosi się do prób narzucania neoliberalnego modelu demokracji i jego systemu ocen politycznych, jest przeciwnikiem NATO i jego prób wymuszania hegemonii militarnej, nie podoba mu się dominacja amerykańskiej waluty na arenie międzynarodowej i stronnicze metody arbitrażu gospodarczego w stosunkach silniejszych ze słabszymi. Putin inteligentnie  przeciwstawia się panującej powszechnie opinii na Zachodzie, że to liberalizm powinien  określać porządek światowy — dodaje Der Standart.

A po trzecie austriacki dziennik zachwyca się cechami charakteru rosyjskiego przywódcy. Putin to bardzo sympatyczny człowiek, który wyraźnie lubi zwierzęta i kocha przyrodę. Wyróżniają go autoironia i błyskotliwość, nie jest chełpliwy, a wręcz przeciwnie — skromny, nie buduje do siebie dystansu, ma także wspaniałe poczucie humoru. Wszystkie te cechy dają  się u niego łatwo dostrzec, bardzo odróżniają go od wielu innych przywódców i polityków na świecie, i mają wpływ na ogromną, niesłabnącą  popularność prezydenta Rosji na Zachodzie — podkreśla gazeta.

Opublikowano za: http://jeznach.neon24.pl/post/145277,dlaczego-lubia-putina

Wypowiedz się