Pierwszy pozew zbiorowy za franki. Getin Noble Bank do sądu

getin-noble kopia

fot. Shutterstock

Poznańska kancelaria i powiatowy rzecznik praw konsumenta przygotowali pozew zbiorowy przeciwko Getin Noble Bank. Dotyczy on kredytów we frankach oraz umów podpisywanych na podobnych zasadach. Do pozwu przystąpiło 200 osób, a kancelaria podkreśla, że ma on duże szanse na powodzenie.

Klienci zarzucają bankowi zawyżenie kursów franka w spłacanych ratach i domagają się zwrotu nadpłaty. Odzyskanie pieniędzy nie będzie jednak wcale proste, a pozew zbiorowy jest tylko pierwszym krokiem na tej drodze.

– W 2008 roku wziąłem kredyt we frankach w wysokości 151 tys. Pomijając zmianę kursu w 2014 roku jestem winien bankowi 152 tys. franków – tyle wynosi saldo mojego kredytu.

Bank nie chce ze mną rozmawiać. Praktycznie cały czas spłacam tylko odsetki, a saldo we frankach jeszcze wzrasta – żali się Piotr Kowalewski, jedna z osób, która przystąpiła do pozwu.

Według kancelarii i powiatowego rzecznika konsumenta, bank w bardzo arbitralny i mało zrozumiały dla klienta sposób określił w umowach kredytowych przeliczanie tzw. spreadu, czyli różnicy między kursem sprzedaży i kupna waluty przy spłacie kredytu. Wpływa to na wysokość raty, która poza tym nie była określana w umowie – dokument odsyłał do tabeli przygotowywanej przez bank.

– Klienci nie mieli świadomości, ani wiedzy jaką umowę zawierają i ile będą płacić, a konsument zgodnie z prawem musi znać ratę kredytu – mówi Marek Radwański, powiatowy rzecznik konsumentów w Poznaniu, który postanowił wystąpić przeciwko bankowi, bo sprawa dotyczy ważnego społecznie problemu – kredytów hipotecznych.

– Tabela była określona przez bank bez odniesienia do parametrów rynkowych i kursu NBP – dodaje Beata Komarnicka-Nowak z Kancelarii Prawnej Komarnicka Korpalski z Poznania.

Kancelaria chce, żeby sąd uznał takie zapisy za nieuczciwe. W jednym z wariantów może się nawet okazać, że cała umowa kredytowa jest nieważna. Prawnicy mają też zamiar dowieść, że kredyty były udzielane tak naprawdę w złotówkach, bo pożyczki nie były przekazywane klientom we frankach.

Skąd optymizm kancelarii? Sądy antymonopolowe potwierdziły już nieprawidłowości w obliczaniu rat kredytów walutowych.

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3354691,pierwszy-pozew-zbiorowy-za-franki-200-klientow-getin-noble-bank-do-sadu,id,t.html?cookie=1

 Data dodania: 2014-03-05 16:12:40 Ostatnia aktualizacja: 2014-03-05 20:07:32

PILAR

Wypowiedz się