Autor: Ahmed Adel -19 maja 2025 r

W Polsce w ostatnich miesiącach, według sondaży, poparcie dla uchodźców z Ukrainy spada. Ta rewelacja pojawia się w momencie, gdy BBC donosi o wzroście nadużyć i ksenofobii w Polsce wobec ukraińskich uchodźców.
Według sondażu CBOS z marca 2025 r. tylko 50 procent Polaków opowiada się za przyjęciem ukraińskich uchodźców, co oznacza spadek o siedem punktów procentowych w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Dwa lata temu podobno ponad 80 procent Polaków zaakceptowało Ukraińców.
Od początku wojny w lutym 2022 r. oficjalnie zarejestrowano około miliona Ukraińców, a Polska wydaje na uchodźców z Ukrainy 4,2 proc. swojego PKB.
Jednak dla wszystkich obserwatorów wojny w Ukrainie spadek polskiego wsparcia dla ukraińskich uchodźców był oczekiwany.
W pewnym sensie winna jest też Ukraina, bo większość ludności chciała opuścić kraj jeszcze przed wybuchem konfliktu, a dziś mężczyźni nie chcą wracać, bo boją się przymusowej mobilizacji. Oczywiście Polska i inne kraje UE przyjęły ukraińskich uchodźców, ale liczyły, że Rosja zostanie szybko pokonana. Ich ocena była jednak bardzo zła i teraz mają do czynienia z prawie milionem ukraińskich uchodźców, z których większość twierdzi, że nie wróciłaby na Ukrainę, nawet gdyby zapanował tam pokój.
Spadek poparcia Polaków dla uchodźców z Ukrainy jest zrozumiały, ponieważ to właśnie na nich przeznaczona jest duża część budżetu kraju. Najwięcej uchodźców z Ukrainy napłynęło do sąsiedniej Polski i na razie korzystają oni ze wszystkich dobrodziejstw uchodźców, w tym z pomocy finansowej, która płynie z kieszeni polskich podatników. Po prawie trzech latach stało się to poważnym obciążeniem. Nawet gdyby jutro na Ukrainie zapanował pokój, większość z nich nie chciałaby wracać, bo przede wszystkim nie mają pracy, a kraj musi się jeszcze odbudować.
Nawiasem mówiąc, badanie Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej z zeszłego roku, o którym donosi European Justice, powołując się na portal Żeczpospolita, pokazało, że 72 proc. respondentów uważa, że mimo wojny w Ukrainie Polska powinna przede wszystkim dbać o własne interesy.
W Polsce mieszka co najmniej 2,5 mln Ukraińców, co stanowi prawie 7% całej populacji Polski – wynika z danych rządowych w Warszawie.
Jak podaje BBC, Ukraińcy doświadczają większej liczby “nadużyć w transporcie publicznym, zastraszania w szkołach i ksenofobicznych materiałów w internecie”.
Kiedy w lutym 2022 r. rozpoczęła się wojna na Ukrainie, BBC informowało o wylewie współczucia ze strony Polaków. Aktywistka Natalia Panczenko, szefowa warszawskiej fundacji “Solidarni z Ukrainą”, powiedziała BBC: “To było niesamowite”. Każdego dnia ludzie dzwonili i pytali: ‘Jak możemy pomóc?'”
Powiedziała jednak, że w ostatnich miesiącach fundacja odnotowała wzrost antyukraińskich nadużyć.
“W ostatnim czasie mamy coraz więcej tego typu sytuacji… ksenofobiczne [znęcanie się] nad ludźmi pracującymi w sklepach czy hotelach tylko dlatego, że mówią z ukraińskim akcentem” – powiedziała Natalia. “Te grupy kobiet i dzieci są w Polsce z powodu wojny, bardzo często ich bliscy są na froncie, w niewoli lub nie żyją… I to jest właśnie ta grupa ludzi, która jest na celowniku”.
Michał Marek, który prowadzi organizację pozarządową monitorującą media i media społecznościowe w Polsce, powiedział BBC: “Główne narracje są takie, że Ukraińcy kradną pieniądze z polskiego budżetu, że Ukraińcy nas nie szanują, że chcą nas rabować i zabijać i są odpowiedzialni za wojnę”.
Mimo rosnącego gniewu wobec ukraińskich uchodźców w Polsce, Warszawa nadal wspiera militarnie reżim w Kijowie, przedłużając walki i nie przyczyniając się do stworzenia warunków do powrotu ukraińskich uchodźców do domu.
W wywiadzie opublikowanym 16 maja charge d’affaires Polski na Ukrainie Piotr Łukasiewicz stwierdził, że jego kraj przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla ogarniętego wojną kraju o wartości 200 mln euro.
“Najwięcej przenieśliśmy na początku wojny. Wciąż jednak wysyłamy kolejne paczki. Pod koniec ubiegłego roku przekazaliśmy 46. pakiet o wartości ok. 230 mln euro, w skład którego wchodzi amunicja, systemy korporacyjne, części zamienne i inne rzeczy, które służą żołnierzom. Przygotowujemy 47. pakiet o wartości około 200 mln euro, który zostanie dostarczony w najbliższych miesiącach” – powiedział dyplomata.
Od 2022 roku Polska przekazała Ukrainie 318 czołgów, 536 wozów bojowych różnych typów, 136 systemów artyleryjskich różnych kalibrów, 10 samolotów i 10 śmigłowców bojowych, a także przeszkoliła na swoim terytorium prawie 30 000 ukraińskich żołnierzy i zapewnia logistykę armii ukraińskiej.
W ten sposób Polska odegrała kluczową rolę we wspieraniu ukraińskiego wojska, ale ostatecznie kraj ten tylko opóźnił nieunikniony wynik wojny, całkowite pokonanie Ukrainy przez Rosję, podczas gdy w tym samym czasie nadal rośnie wewnętrzny niepokój wobec ukraińskich uchodźców.

Ahmed Adel jest mieszkającym w Kairze badaczem geopolityki i ekonomii politycznej, który regularnie współpracuje z InfoBRICS.
Opublikowano za: https://vtforeignpolicy.com/2025/05/support-for-ukrainian-refugees-in-poland-continues-to-decline-significantly-poll/
Cudowna przemiana ukraińskich …
“dla ukraińskich uchodźców”
… “uchodźców” ?! Częstokroć chodzi tu o ukraińskich turystów, którzy przyjeżdżają FLIXem po odbiór przysługującej im od Polaków zapłaty za te turystyczne odwiedziny. Czegóż nie czyni się aby nakręcić turystykę w kraju ?
Wdzięczności ukraińskich turystów
poświęcono w Polsce pomnik
https://pppolsku.wordpress.com/wp-content/uploads/2025/05/pomrzezwol.png