O ile wiele rodzajów alternatywnych finansów nienawidzi się do tego przyznać, FED może być bliski rozbicia kartelu bankowości centralnej!

Opublikowano Wrzesień 19, 2022, autor: State of the Nation

Co właściwie oznacza koniec Fed Put

Tom Luongo
Gold Goats ‘n Guns

Od ponad roku twierdzę, że Fed zacieśnia podaż dolara amerykańskiego. Kiedy po raz pierwszy przedstawiłem ten pomysł, spotkał się on z intensywnym sceptycyzmem i w przeważającej części nadal nim jest.

Fed od dawna jest workiem treningowym twardego pieniądza i alternatywnych rodzajów finansowania, ponieważ, szczerze mówiąc, zawsze na to zasługiwał. Przez prawie ostatnie pokolenie, aż do czerwca 2021 r., Fed działał jako Centralny Bank Świata.

Ale szybko dochodzimy do momentu, w którym wiele osób w końcu zaczyna zdawać sobie sprawę, że być może osławiony “Fed Put”, przekonanie, że Fed zawsze przychodzi na ratunek rynkowi, nie pojawi się w najbliższym czasie, jeśli w ogóle.

Ilekroć na horyzoncie pojawiał się poważny kryzys, Fed zawsze był tam, aby zapewnić światu dolary potrzebne do całkowitego załamania się sytuacji. Było to szczególnie prawdziwe w następstwie Lehman Bros. i kryzysu mieszkaniowego w 2008 roku, który złamał standard rezerwy dolara po Bretton Woods wprowadzony przez ekstremalną politykę pieniężną Paula Volckera z początku lat 1980-tych.

Kryzys w 2008 r. doprowadził do wstrząsów wtórnych latem 2011 r., kiedy Stany Zjednoczone straciły rating zadłużenia AAA, a złoto wzrosło do ponad 1900 USD za uncję w obawie, że rozwijający się kryzys zadłużeniowy w Europie zajmie centralne miejsce.

Dopiero oświadczenie o skoordynowanej polityce Banku Centralnego ze strony głównych graczy – Fed, EBC, BoJ, SNB i BoE – powstrzymało system przed stopieniem się. Zarówno pod rządami Bena Bernanke, jak i Janet Yellen, Fed pod rządami prezydenta Obamy wielokrotnie okazywał się niechętny do spadku cen aktywów, aby nie doprowadzić do upadku systemu bankowego.

W tym celu banki centralne na zmianę rozszerzały swoje bilanse poprzez luzowanie ilościowe, aż kadencja Yellen zakończyła się pod koniec 2017 r., a Jerome Powell objął stanowisko przewodniczącego Fed. Zbliżający się kryzys demograficzny w usa zmusił Yellen do rozpoczęcia cyklu zacieśniania, który Powell przyspieszył.

Zerowe stopy procentowe napędzały programy odkupu akcji i ogromny boom na akcje na całym świecie. A wraz z nim górne warstwy Piramidy Extera rozszerzyły się, podczas gdy baza została wzmocniona nie przez ekspansję cen złota lub rezerw, ale przez pieniądz bazowy, M0.

Nie możemy nazwać luzowania ilościowego “krążącym pieniądzem”, ponieważ większość, jeśli nie całość, została wysterylizowana jako rezerwy bankowe. Musi więc zejść na dno piramidy, nawet jeśli był to w większości tylko dług Gov’t. Wizualizowanie tego jako ekspansji warstwy długu rządowego jest złą metaforą, ponieważ była to piramida próbująca się przewrócić, więc lepiej jest myśleć o erze Skoordynowanego Banku Centralnego jako próbie podtrzymania krzywej wieży długu większym zadłużeniem, zamiast napędzać nowy produktywny biznes w górę łańcucha wartości w oparciu o rozszerzoną pulę oszczędności (rezerwy złota).

Co więcej, aby cena złota nie wywołała zbiorowego blefu banków centralnych tym schematem, zaakceptowaliśmy fikcję produkcji “papierowego złota” za pomocą tego QE, zamiast dodawania fizycznego złota do rezerw. Dlatego zaobserwowaliśmy eksplozję stosunku papierowego złota do rezerw wymiany.

W najlepszym interesie prawie wszystkich było dalsze używanie złota jako zabezpieczenia walutowego, a nie jako aktywów rezerwowych. Tak długo, jak nikt nie chciał rzeczywistego złota, dźwignia mogła się rozszerzyć, a piramida pozostałaby mniej lub bardziej wyprostowana.

Ta polityka wyraźnie ma granicę, ponieważ w pewnym momencie ktoś zadzwoni do blefu o wartości długu stworzonego przez QE i zapyta, jak możemy zaopatrywać się w towary, podczas gdy cała nasza wolna działalność jest wykorzystywana do obsługi długu.

Skąd będzie pochodził rzeczywisty wzrost?

Wzrost? Jak w ogóle mamy pozostać równi?

To jest pułapka QE i oznaczało to, że w pewnym momencie nastąpi rozliczenie, ponieważ nie można ogrzewać domu ani karmić dzieci cyfrowymi euro lub dolarami.

To rozliczenie musiało przyjść w postaci zerwania jednego z głównych banków centralnych z ich kartelem. To była moja teza od ponad roku.

I tylko Fed miał prawdziwą motywację do zerwania z kartelizacją banków centralnych, ponieważ to on ponosił ciężar utraty zaufania.

Przez lata słyszeliśmy o tym, że Mario Draghi był czarodziejem Europy. Euro pozostało zdecydowanie zbyt silne. Merkantylizm Niemiec był nadal napędzany przez szaloną dźwignię taniego rosyjskiego gazu.

SNB wykorzystał ten okres, aby stać się największym na świecie funduszem hedgingowym.

Bankowi Japonii pozwolono zamienić jena w ostateczną walutę carry z szaloną kontrolą krzywej dochodowości, która trwa do dziś.

Bankowi Anglii pozwolono utrwalić mit, że funt był walutą wspieraną przez cokolwiek innego niż usługi finansowe City of London i działalność clearingową.

Ale wiarygodność Fedu znikała stopniowo za każdym razem, gdy Europa się przeziębiała, a Fed pojawiał się z monetarną rosół. Teraz Fed stoi w obliczu tego samego kryzysu zaufania, z którym borykał się Volcker, kiedy przejął Arthura Burnsa.

Ale mamy dwa pokolenia uczestników rynku, którzy nigdy nie musieli się z tym mierzyć. Ich wdrukowaniem jest to, że Fed zawsze ma ich plecy. Ostrzegałem w przeszłości przed tym pomysłem, że mamy facetów zbliżających się do emerytury, którzy nigdy nie musieli handlować prawdziwym amerykańskim rynkiem skarbowym.

Czy naprawdę uważasz, że doszliśmy do punktu, w którym większość ludzi jest przekonana, że “Fed Put” pod rynkami należy już do przeszłości? Ja nie.

Patrzę na samozadowolenie spreadów kredytowych i potrząsam głową. Czy ludzie naprawdę nie dziwili się, że UE jest gotowa zaangażować swoich obywateli w deindustrializację, głód i militaryzację w donkiszotowskiej kampanii mającej na celu uwolnienie świata od rosyjskiej energii?

Czy naprawdę myślisz, że Fed tym razem uratuje tych ludzi? Dlaczego? Bez względu na to, czy postrzegasz USA jako drapieżnie niszczące Europę, czy broniące się przed neofeudalnymi eurocentrycznymi globalistami, wynik jest taki sam.

Jak mawiał facet z Seinfelda: “Nie ma dla ciebie eurodolarów!”

To, że prezesi Fedu zawsze obracali się przy pierwszych oznakach kłopotów w kłopotach Europy w przeszłości, nic nie znaczy. Ważne są zagrożenia, na które Fed reaguje właśnie teraz. A jeśli ścigasz te zagrożenia, jasne jest, jaki jest najlepszy sposób działania.

Bez obrotu. Nie ma “Put”. Koniec z Centralnym Bankiem Świata.

Największym ryzykiem na rynkach jest obecnie samozadowolenie; ta normiczna analiza Fed po prostu mówi twardo i tak naprawdę nie ma tego na myśli.

To dlatego tak wielu ludzi uwierzyło w bzdury po lipcowej podwyżce stóp procentowych, że Fed już się zmienił, nie dlatego, że Fed faktycznie to zrobił, ale dlatego, że tak wielu musiało w to uwierzyć, biorąc pod uwagę pozycje ich ksiąg.

Ale zachęty są tam, szczególnie w szerszym kontekście geopolitycznym, że na horyzoncie jest nowy świat, który zawiera całą masę pozytywnych zachęt dla amerykańskich banków i przedsiębiorstw, jeśli Fed utrzyma tutaj kurs.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli Europa nadal podąża swoją drogą, nie zwracając się ku polityce energetycznej. Rosja dopiero zaczęła przykręcać Europie.

Odpychanie, jakie otrzymuję z tych argumentów, nigdy nie odnosi się do tego punktu. Co jeśli przyszłość USA będzie jaśniejsza po drugiej stronie przedłużającego się spowolnienia i reorganizacji, która stawia się przede wszystkim przed utrzymaniem Imperium?

Czy Fed może utrzymać stopy Kongresu w ogniu w przypadku braku zakupów przez zagraniczne banki centralne?

Co jeśli założenie, kto rządzi Imperium, jest błędne i w rzeczywistości nie są to Stany Zjednoczone, ale ci sami ludzie konsolidujący teraz władzę w Europie?

W końcu świat się dedolaryzuje. Właśnie obserwowaliśmy, jak szczyt SCO w Samarkandzie przebiega bez przeszkód po tym, jak wszyscy główni uczestnicy byli nękani przez nowe konflikty wzdłuż podbrzusza Rosji.

A jednak Putin nie został poddany ostracyzmowi. Wręcz przeciwnie.

Dla tych, którzy myślą, że jestem poza bazą, w wielobiegunowym świecie, w którym dolar jest zmniejszony, ale nie zniszczony, czy globalny Fed Put nie jest zbędny?

Zebrałem wiele z tego w niedawnym Twitter Spaces, który zrobiłem z Michaelem Gayedem, wypełniając część historii i szybki przegląd tego, jak dotarliśmy do dnia dzisiejszego i drogi USA do wyjścia z obecnych problemów. Może, tylko może to uświadomienie sobie, że istnieje ścieżka wyjścia, która ma tak wielu ludzi wywołanych przez te pomysły w pierwszej kolejności.https://www.youtube.com/embed/4Y6J0MF24_E?version=3&rel=1&showsearch=0&showinfo=1&iv_load_policy=1&fs=1&hl=en-US&autohide=2&wmode=transparent


___
https://tomluongo.me/2022/09/18/what-the-end-of-the-fed-put-actually-means/

Wypowiedz się