Rosja i Chiny oficjalnie ogłaszają “nową globalną walutę rezerwową”

Chiny i Rosja strzelają do dolara amerykańskiego.

Autor: Jonas E. Alexis, asystent redaktora -Lipiec 28, 2022

Przez QTR’s Fringe Finance

Chiny i Rosja strzelają do dolara amerykańskiego. I jak to często bywa z istotnymi wiadomościami w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie, nikt nie wydaje się zauważać, a nawet się tym przejmować.

Od początku roku piszę o możliwości zakwestionowania przez Rosję i Chiny statusu globalnej rezerwy dolara amerykańskiego. Teraz to się dzieje.

Nie powinno być zaskoczeniem dla tych, którzy zwracają uwagę, że Rosja i Chiny wzmacniają swoje więzi gospodarcze w obliczu utrzymujących się zachodnich sankcji wobec Rosji w wyniku wojny tego kraju na Ukrainie.

To, co może jednak zaskoczyć niektórych ludzi, to fakt, że Rosja i kraje BRICS, w tym Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, oficjalnie pracują nad własną “nową globalną walutą rezerwową”, podał RT pod koniec czerwca. Nikt nawet tego nie zauważył.

“Kwestia stworzenia międzynarodowej waluty rezerwowej w oparciu o koszyk walut naszych krajów jest opracowywana” – powiedział Władimir Putin na forum biznesowym BRICS w zeszłym miesiącu.

I oczywiście, ponieważ Rosja została odcięta od systemu SWIFT, łączy się również z Chinami i krajami BRIC w celu opracowania “niezawodnych alternatywnych mechanizmów płatności międzynarodowych” w celu “zmniejszenia zależności od zachodniego systemu finansowego”.

W międzyczasie Rosja podejmuje również inne kroki w celu wzmocnienia sojuszu między krajami BRIC, w tym przekierowanie handlu do Chin i Indii, według CNN:

Prezydent Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja przekierowuje handel do “wiarygodnych partnerów międzynarodowych”, takich jak Brazylia, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, ponieważ Zachód próbuje zerwać więzi gospodarcze.

“Aktywnie angażujemy się w reorientację naszych przepływów handlowych i zagranicznych kontaktów gospodarczych w kierunku wiarygodnych partnerów międzynarodowych, przede wszystkim krajów BRICS” – powiedział Putin w swoim przemówieniu wideo do uczestników wirtualnego szczytu BRICS.

W rzeczywistości “handel między Rosją a krajami BRICS wzrósł o 38% i osiągnął 45 miliardów dolarów w pierwszych trzech miesiącach roku” w tym roku. Tymczasem sprzedaż rosyjskiej ropy do Chin osiągnęła rekordowe wyniki wiosną tego roku, wyprzedzając Arabię Saudyjską jako głównego dostawcę ropy naftowej do Chin.

“Wspólnie z partnerami BRICS opracowujemy niezawodne alternatywne mechanizmy dla międzynarodowych rozliczeń” – powiedział Putin.

Chiny kupują więcej rosyjskiej ropy niż kiedykolwiek, ale to nie znaczy, że Putin ma całkowitą lojalność | Szczęście

Putin kontynuował, stwierdzając w zeszłym miesiącu: “Kontakty między rosyjskimi kręgami biznesowymi a środowiskiem biznesowym krajów BRICS nasiliły się. Na przykład trwają negocjacje w sprawie otwarcia indyjskich sieci sklepów w Rosji [i] zwiększenia udziału chińskich samochodów, sprzętu i sprzętu na naszym rynku.”

W czerwcu Putin oskarżył również Zachód o ignorowanie “podstawowych zasad gospodarki rynkowej”, takich jak wolny handel. “Podważa interesy biznesowe w skali globalnej, negatywnie wpływając na dobrobyt ludzi, w efekcie, wszystkich krajów” – powiedział.

Prezydent Xi powtórzył nastroje Putina, zgodnie z czerwcowym artykułem Bloomberga:

Upolitycznienie, instrumentalizacja i uzbrojenie światowej gospodarki przy użyciu dominującej pozycji w globalnym systemie finansowym do bezmyślnego nakładania sankcji tylko zaszkodziłoby innym, a także zraniłoby siebie, pozostawiając ludzi na całym świecie cierpiącymi. Ci, którzy mają obsesję na punkcie pozycji siły, rozszerzają swój sojusz wojskowy i szukają własnego bezpieczeństwa kosztem innych, wpadną tylko w zasadzkę bezpieczeństwa.

Wydarzenia te oczywiście pogłębiają moje długo utrzymywane przekonanie, że globalna waluta rezerwowa oparta na złocie jest w drodze – coś, o czym piszę od miesięcy.

Jestem również zdumiony, że nikogo to nie obchodzi, że prawdopodobnie największa zmiana na globalnym polu makroekonomicznym w ciągu ostatniego półwiecza może mieć miejsce.

Oczywiście, w kontekście konfliktu na Ukrainie wiadomości mogą wydawać się “na równi z kursem”, co może spowodować, że media i świat finansowy zbagatelizują ją. Ale umieść tę informację na własną rękę, bez kontekstu – że istnieje skoordynowane globalne wyzwanie dla dolara amerykańskiego – i byłaby to największa wiadomość od dziesięcioleci. Wyobraźcie sobie, że Chiny i Rosja po prostu porzuciły to znikąd? Pamiętajmy, że oba kraje od lat pracują nad tą sytuacją i przygotowują się do niej.

To znaczy, święte piekło, spójrz na rosyjskie zasoby skarbowe już w 2018 roku:

Rezerwy dolara rosyjskiego prawdopodobnie przesunęły się na swapy po tym, jak pozbyły się obligacji skarbowych

Jak zauważyłem wcześniej, Rosja również zwiększała swoje zasoby złota w tym samym okresie:

I ten nagłówek pojawił się w 2021 roku, zaledwie kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Czy ktoś myśli, że to zbieg okoliczności?

Nikkei napisał wówczas:

Dedolaryzacja jest priorytetem dla Rosji i Chin od 2014 roku, kiedy to rozpoczęły one rozszerzanie współpracy gospodarczej po wyobcowaniu Moskwy z Zachodu w związku z aneksją Krymu. Zastąpienie dolara w rozliczeniach handlowych stało się koniecznością obejścia amerykańskich sankcji wobec Rosji.

Ergo, wydaje mi się, że kraje BRIC dokładnie rozumieją, w jak niepewnej sytuacji finansowej znajdują się Stany Zjednoczone – i nasz dolar. Pomimo niedawnego umocnienia dolara, kraje te znalazły się w trakcie trwającego od dekady planu dedolaryzacji. Jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu na Ukrainie zarówno Chiny, jak i Rosja gromadziły złoto i pracowały nad denominacją transakcji poza dolarem amerykańskim. To był kolejny “sekret”, który był tam na otwartej przestrzeni.

Pamiętasz, jak “szalony” był ten nagłówek zaledwie 6 miesięcy temu, kiedy przewidziałem go po raz pierwszy?

Wszyscy mówili mi, że to było naciągane. Dziś to już nie jest tak wiele.


Tymczasem od czasu konferencji BRIC stosunki między Rosją a Chinami nadal się zacieśniają, a Japonia ostrzegła nawet w tym tygodniu o “wzmocnieniu więzi wojskowych” pary – w tym samym czasie Chiny dokładnie przeanalizowały planowaną podróż przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwan.

Japonia powiedziała w zeszłym tygodniu:

“W wyniku obecnej agresji możliwe jest, że potęga narodowa Rosji w perspektywie średnio- i długoterminowej może się zmniejszyć, a równowaga militarna w regionie i współpraca wojskowa z Chinami mogą ulec zmianie.

W pobliżu Japonii Rosja podjęła kroki w celu wzmocnienia współpracy z Chinami, na przykład poprzez wspólne loty bombowców i wspólne rejsy okrętów wojennych z udziałem rosyjskich i chińskich sił zbrojnych, a także ruchy mające na celu przedstawienie takiej współpracy wojskowej jako koordynacji strategicznej.

Japonia powiedziała, że to dostosowanie między dwoma krajami “musi być nadal uważnie obserwowane w przyszłości”.

Podczas gdy biegi gospodarcze obracają się za kulisami, Chiny stają się również coraz bardziej zaniepokojone Tajwanem. Kraj “wysyłał samoloty bojowe do samozwańczej strefy identyfikacji strefy obrony powietrznej Tajwanu wiele razy w ostatnich miesiącach”, według CNN, a ostatnio nawiązał do idei strefy zakazu lotów nad Tajwanem przed planowaną wizytą Nancy Pelosi.

Prezydent Biden skomentował plany podróży Pelosi w tym tygodniu, stwierdzając: “Wojsko uważa, że to nie jest dobry pomysł w tej chwili. Ale nie wiem, jaki jest jego status”.

Jesteśmy pewni, że Pelosi i tak odejdzie. Pamiętaj, że jest to ta sama kobieta, która tańczyła przez Chinatown, gdy Covid rozprzestrzeniał się do USA, z Chin, aby udowodnić, że nie jest rasistką.

Słyszę ją teraz w drodze na Tajwan.

Opublikowano za: https://www.veteranstoday.com/2022/07/28/russia-and-china-officially-announce-a-new-global-reserve-currency/

Comments

 1. czystesale says:

  “Podróże Guliwera” SWIFTa

  dostarczają przykład, jak kolos może zostać zniewolony przez karły. USA, które uważają się za takiego kolosa zadbały, że:
  “Rosja została odcięta od systemu SWIFT”
  czym jedynie
  1. uświadomiły każdemu uczestnikowi systemu dolarowego (wszystkim krajom świata), co go może spotkać, jeśli swe rezerwy i handel realizuje w dolarach
  2. przyspieszyły jedynie powstanie konkurencyjnego systemu, który nie podlega kaprysom USA, co zresztą było od dawna konieczne, z uwagi na niuchronny rozpad USA i systemu dolara.

  Złośliwy komentarz Łukaszenki o Polsce: „Wsiedli na amerykańską klacz i krążą po Europie” bowiem u dawnych mieszkańców USA obowiązuje: “Gdy zauważysz, że jedziesz na zdechłej klaczy, zsiądź z niej”. USA są w końcowej fazie pełnienia swej funkcji w globalnym imperium:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  niestety, karzełki w Warszawie mogą zostać rozdeptane przez byle kogo, do tego nie trzeba kolosa, zresztą Polacy powinni sami na to wpaść, do czego służą latarnie w Warszawie.

Wypowiedz się