Marzenia o nowoczesnej suwerennej Polsce

Dziś, w 40-tą rocznicę Porozumień Gdańskich i “Solidarności”, popuszczam wodze fantazji i piszę o moich wyobrażeniach, marzeniach o przyszłej, nowoczesnej i suwerennej Polsce – jaka ona będzie, czym zabłyśnie na arenie międzynarodowej, jak uzyska siłę gospodarczą i polityczną.  Wybacz, Drogi Czytelniku, nieco literacki charakter tych wynurzeń, ale wiedz, że wierzę, iż to wszystko, o czym piszę, jest realnie w naszym zasięgu – trzeba tylko chcieć, dobrze zarządzać Polską i popracować. Jaka to będzie Polska?

 1. Polska bez glifosatu i innych chemicznych świństw w rolnictwie i jedzeniu, Polska bez GMO, bez konserwantów, polepszaczy smaku, spulchniaczy i innych E-ileś tam w produktach spożywczych.
 2. Silne państwo, które dba o nasze bezpieczeństwo, wolności, interesy, surowo ścigające tych, którzy szkodzą, psują, łamią prawo, kradną i żerują na społeczeństwie, państwo bez korupcji, ze sprawnymi i profesjonalnymi służbami, państwo odchudzone, sprawne, godne zaufania obywateli, z mądrymi sędziami i urzędnikami, z mechanizmem oczyszczania swoich struktur z czarnych owiec i łotrów.
 3. Państwo z zachowaną piękną przyrodą, państwo dbające o ochronę środowiska, wspierające parki narodowe, rezerwaty, strefy bez samochodów.
 4. Państwo w pełni demokratyczne, w którym naród decyduje w referendach bez progu minimum frekwencji (których wynik jest obligatoryjny dla organów państwa) o swoich sprawach, a każdy kandydat na funkcję wybieralną (poseł, senator, radny, wójt, burmistrz, prezydent itd.) podpisuje kontrakt wyborczy jako obietnicę realizowania tego, co obiecuje, a jeśli złamie kontrakt, może być odwołany w szybkim trybie poprzez referendum lub na drodze sądowej, zaś każdy kandydujący ma swój komitet wyborczy, list partyjnych natomiast nie ma.
 5. Polska, w której będzie wspierany przede wszystkim lokalny przedsiębiorca, mały i średni, poprzez preferencje w zamówieniach, poprzez system podatkowy i system szkoleniowy.
 6. Polska, w której media – internetowe, RTV i papierowe – będą w polskich rękach, będą cieszyły się wolnością słowa, a równocześnie będą odpowiadały w pełni za publikowane treści, w tym za obrażanie, podjudzanie i kłamstwa.
 7. Polska, w której będzie pluralizm edukacyjny, polegający na tym, że każda szkoła może realizować swój program (w ramach zgodności z prawem), mieć swój system wychowawczy, swoje klasy autorskie, a każdy uczeń i student będzie dostawał bon edukacyjny, który odda szkole, jaką wybrał. Szkoły będą społeczne, a nie państwowe, tzn. organem założycielskim szkoły może być organizacja (stowarzyszenie, fundacja), przedsiębiorstwo, klub sportowy, izba gospodarcza itp.
 8. Polska, która jest liderem w kilku dziedzinach gospodarki i technologii, ma przodujące know-how, ma swoje nowoczesne wytwórnie i eksportuje na cały świat; jakie to mogą być dziedziny?
  a) ekologiczna, zdrowa odzież – mamy ogromne tradycje od jedwabiu przez len, bawełnę po wełnę, mamy zdolnych projektantów,
  b) nowoczesne rowery, motorowery, elektro-rowery, hulajnogi, skutery, rowery z kabiną, pojazdy żyroskopowe, elektro-riksze itd itp. – to są wszystko pojazdy ekologiczne, promujące ruch i sport, eliminujące samochody z centrów miast; tu też mamy spore tradycje i możliwości,
  c) ekologiczne budownictwo energo-aktywne, czyli budynki z dachami i ścianami fotowoltaicznymi, termo-oszczędne, z systemami optymalizacji ogrzewania, z nowoczesnymi i zdrowymi materiałami budowlanymi jak np. drewno księżycowe,
  d) samochody bez-emisyjne nowej generacji, zasilane wodorem, elektrycznością czy jeszcze nowszymi sposobami, zbudowane na całkowicie nowej platformie, lekkie, z wszystkimi kołami skrętnymi, z polimerową powłoką fotowoltaiczną na całej powierzchni, z LED-owymi wyświetlaczami informacyjnymi na tyle samochodu (piktogramy, krótkie hasła tekstowe), ciche, bezpieczne,
  e) zdrowa żywność, bez chemii, z wysokimi walorami odżywczymi, tzw. bio-żywność,
  f) drony, także z systemami mini-transportowymi, z oprogramowaniem, sterowaniem, drony pocztowe, obserwacyjne, meteorologiczne, obronne itd.,
  g) mikro- i mini-elektrownie wiatrowe – przydomowe, zakładowe, gminne itd.
 9. Polska samowystarczalna energetycznie, z gęstą siecią elektrowni wodnych i zbiorników retencyjnych, z dziesiątkami tysięcy przydomowych i przyzakładowych mikro-elektrowni wiatrowych i słonecznych, z nowoczesną siecią przesyłową, bezpieczną, odporną na burze, wiatry i ataki terrorystyczne.
 10. Polska opleciona światłowodami, z szybkim, niezawodnym i niezależnym od pogody Internetem, do którego dostęp będzie powszechny i bezpłatny – jedyne, za co będziemy płacić, to usługi przyłączenia i urządzenia.
 11. Polska ze swoimi świetnie wyszkolonymi kadrami informatycznymi, z własnym, polskim odpowiednikiem Facebooka i z nowoczesnymi serwerowniami.
 12. Polska z gęstą siecią małych lotnisk na potrzeby awionetek i śmigłowców, z własnymi, małymi śmigłowcami i awionetkami na potrzeby rolnictwa, służb państwowych, dla turystów i biznesmenów.
 13. Polska z systemem banków spółdzielczych i komunalnych, bez wielkich pazernych banków komercyjnych, z uzdrowionym systemem bankowym,  pieniądzem bez-odsetkowym i suwerennym, mającym pokrycie w realnej gospodarce.
 14. Polska bez długów, bez deficytu budżetowego, z tanim i sprawnym systemem podatkowym opartym na podatku obrotowym, podatkach ekologicznych, granicznych i od nieruchomości.
 15. Polska podzielona na 50 województw i na gminy, bez powiatów, w której wszelkie sprawy codzienne można załatwić w gminie, a inne (paszporty, pozwolenie na budowę itp.) – w bliskim województwie.
 16. Polska będąca członkiem silnego Trójmorza, organizacji kilkunastu państw między Niemcami a Rosją.
 17. Polska z nowoczesną i sprawną, silną armią wyposażoną w nowoczesne technologie, sprzęt i uzbrojenie.
 18. Polska, w której każdy urzędnik odpowiada osobiście za swoje decyzje, czyny, dyspozycje.
 19. Polska z systemem wyławiania, wspierania i promowania talentów młodych ludzi.
 20. Polska ze sprawną, sprawiedliwą i dostępną służbą zdrowia, w której lekarz jest wierny przede wszystkim przysiędze  Hipokratesa, pacjent jest w centrum uwagi, a pieniądze są efektywnie wydawane na diagnostykę, profilaktykę i leczenie, a nie na urzędników.
 21. Polska ludzi odpowiedzialnych, zaangażowanych, uśmiechniętych i życzliwych sobie nawzajem, doceniających własne państwo, nasze tradycje, rodzinę i osiągnięcia, a patrzących konstruktywnie do przodu.

Chciałbym, aby moje dzieci i wnuki mogły cieszyć się taką Polską. Marsz, marsz, Dąbrowski…

1 września 2020 Polak2018

Za: http://www.polska-jutra.eu/marzenia-o-nowoczesnej-suwerennej-polsce/

Wypowiedz się