USA, Polska podpisują pakt 5G mający na celu cyberszpiegostwo w Chinach i Rosji.

Pan Trump nie przyjechał, ale to co miało być załatwione, zostało załatwione.

Wśród tego, co stało się swego rodzaju globalnym pojedynkiem między USA i Huawei, USA i Polska podpisały w poniedziałek nową umowę o współpracy w zakresie nowej technologii 5G, która może ostatecznie doprowadzić do zakazu chińskiego Huawei z kraju Europy Wschodniej. Umowa wprowadza „staranną i pełną ocenę” wszystkich firm, które chcą zainstalować komponenty i oprogramowanie 5G :

„Uważamy, że wszystkie kraje muszą zapewnić, że tylko zaufani i wiarygodni dostawcy uczestniczą w naszych sieciach, aby chronić ich przed nieautoryzowanym dostępem lub ingerencją”.

Wiceprezes Mike Pence podpisał umowę na miejscu prezydenta Trump – który odwołał zaplanowaną wycieczkę nad nagłych Hurricane Dorian – z polskim premierem Mateusz Morawiecki, w ramach kontynuacji wysiłków na utrzymanie Huawei z Europy nad obawami to z wykorzystaniem zaawansowanych sieci 5G aby umożliwić chińskiemu państwowemu szpiegowaniu.

„Ochrona tych sieci komunikacyjnych nowej generacji przed zakłóceniami lub manipulacjami oraz zapewnienie prywatności i indywidualnych swobód obywatelom Stanów Zjednoczonych, Polski i innych krajów ma ogromne znaczenie”, stwierdza umowa .

Pence powiedział, że umowa USA-Polska „ dałaby istotny przykład dla reszty Europy”, gdzie chiński gigant telekomunikacyjny robi postępy, szczególnie na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. USA wywierają nacisk na swoich europejskich sojuszników, aby zakazali Huawei, powołując się na szpiegostwo rządowe i korporacyjne oraz szpiegostwo cybernetyczne.

Pence wykorzystał również tę okazję, aby wycelować w Rosję i jej rzekome wybory wtrącające się na Zachodzie. „Starając się wtrącać w wybory w całej Europie i na całym świecie, nadszedł czas, aby zachować czujność w sprawie zamiarów i działań podjętych przez Rosję” – powiedział Pence podczas konferencji prasowej z udziałem polskiego prezydenta Andrzeja Dudy.

Polska jest podobno w rozmowach ze szwedzką firmą telekomunikacyjną Ericsson o wprowadzeniu rozwoju 5G w Polsce. Na początku tego roku Pence chwalił Warszawę za „ochronę sektora telekomunikacyjnego przed Chinami” .

Dzieje się tak również po tym, jak na początku tego roku polskie władze aresztowały dyrektora sprzedaży Huawei, który rzekomo szpiegował dla chińskiego rządu, po czym pracownik został zwolniony przez chińską firmę, a polscy urzędnicy nie podjęli kroków prawnych przeciwko samemu Huawei.

autor: Tyler Durden
Wt, 03.09.2019 – 04:15

Podziękowania dla komentatora „krnabrny1” za nadesłanie i przetłumaczenie tekstu.

Opublikowano za: https://www.zerohedge.com/news/2019-09-02/us-poland-sign-5g-pact-taking-aim-china-russia-cyber-espionage

Wypowiedz się