Dyscyplina i karanie: narodziny chińskiego systemu kredytu społecznego

W Hangzhou i całej prowincji Shandong złote gwiazdy i czarne znaki zaczęły kształtować zachowania prywatne i publiczne.

Jesteśmy blisko wejścia do Szpitala Ludowego nr 1 w Hangzhou w prowincji Zhejiang, na południowy zachód od Szanghaju. Starsza kobieta, która najwyraźniej czekała na taksówkę, nagle wspięła się na barierkę przydrożną, pochyliła się i wpadła na maskę niemieckiego samochodu i następnie usiadła na ziemi ze skrzyżowanymi rękoma. Wściekły młody kierowca wysiadł i podszedł do niej. Kłócili się przez godzinę przed pielęgniarkami i policjantem, dopóki nie zgodzili się na odszkodowanie.

Chińskie platformy wideo online pokazują wiele przypadków „peng ci” (macania porcelany), kiedy ludzie rzucają się na samochody, by domagać się odszkodowania. Te sytuacje mogą być śmieszne; częściej są dramatyczne. Te wymuszenia – plus oszustwa w służbie zdrowia, w żywności i podrabianych towarach – sprawiają, że ludzie stali się nerwowi i pomagają wyjaśnić, dlaczego są gotowi zaakceptować wszelkie środki rządowe, które mają to zakończyć.

Najważniejszym środkiem jest nowy system nadzoru, „kredytu społecznego”. Od zeszłego lata na plakatach propagandowych towarzyszących rosnącej liczbie publicznych i prywatnych mechanizmów, które oceniają jednostki, urzędników, przedsiębiorstwa i sektory zawodowe, nagradzają dobro i karzą zło, pojawiły się słowa takie jak uczciwość (cheng) i wiarygodność (xin).

Lin Junyue, badacz z Pekinu, pracował nad takim systemem od 1999 roku, kiedy został mianowany głównym inżynierem nowego zespołu utworzonego na wniosek ówczesnego premiera Zhu Rongji. Lin powiedział: „Amerykańskie firmy zwróciły się do Zhu z prośbą o stworzenie narzędzi, które dostarczą im więcej informacji na temat chińskich firm, z którymi chcą pracować. Odbyłem z kolegami kilka podróży studyjnych do USA i zdaliśmy sobie sprawę, że musimy stworzyć coś jeszcze lepszego: solidny system dokumentowania wiarygodności kredytowej chińskich obywateli i przedsiębiorstw. Nasze sprawozdanie „W kierunku krajowego systemu zarządzania kredytami” ukazało się w marcu 2000 roku, tuż przed dwoma zgromadzeniami narodowymi.

 Termin „kredyt społeczny” pojawił się w 2002 roku, kiedy urzędnik zasugerował leksykalną symetrię z ubezpieczeniem społecznym.” W 2006 roku Centralny Bank Ludowy Chin przyjął zasadę punktacji kredytowej, która, podobnie jak jej odpowiednik w USA, wykorzystuje ocenę od 300 (bardzo słaba) do 850 (znakomita). Lin powiedział: „Chcieliśmy zbadać kredyt w najszerszym możliwym sensie, zbierając znacznie więcej informacji, na przykład z ministerstwa spraw wewnętrznych lub ministerstwa przemysłu i technologii informacyjnej. Projekt ten został ratyfikowany przez krajową komisję ds. rozwoju i reform w 2012 roku.”

Lin odrzuca jakiekolwiek porównanie z odcinkiem brytyjskiego serialu telewizyjnego „Black Mirror”, w którym społeczeństwo jest kontrolowane przez rating społeczny. Odrzuca pomysł indywidualnej notacji ogólnokrajowej. „Nie robimy tego, nawet jeśli idziemy dalej niż w kierunku standardowej oceny wypłacalności. Z czasem gromadzone są wszystkie dane dotyczące danej osoby lub organizacji.

Dzięki nowym kryteriom system umożliwia wzorowym osobom lub firmom, które nie mają historii gospodarczej, dostęp do kredytów, do składania ofert w przetargach, ma wiele innych funkcjonalności.”

System jest testowany do 2020 roku przez 43 miasta, każde z własnymi kryteriami, systemem liter lub punktów oraz nazwą: w Suzhou nazywa się to Kredytem Społecznym Plum Blossom; w Xiamen, Jasmine. Prawie wszyscy używają danych z sieci społecznościowych lub aplikacji na smartfony, oprócz zaawansowanego nadzoru wideo. Do 2020 roku większość dużych miejskich przestrzeni publicznych w Chinach będzie wyposażona w kamery do rozpoznawania twarzy w systemie Skynet. Na wielu obszarach wiejskich projekt Sharp Eyes umożliwia podłączenie telewizorów lub smartfonów do kamer monitorujących zainstalowanych przy wejściu do ich wiosek.

„PREZENT: BEZPIECZEŃSTWO”

„Poczucie bezpieczeństwa to najlepszy prezent, jaki kraj może dać swoim ludziom” – powiedział prezydent Xi Jinping w filmie dokumentalnym w telewizji krajowej tuż przed 19 Kongresem Narodowym Partii Komunistycznej w październiku 2017 roku; 42% światowych kamer monitorujących znajduje się właśnie w Chinach.

Lin Junyue obecnie monitoruje, jak te pionierskie gminy korzystają z jego programu. „W Suqian przestrzeganie kodeksu drogowego okazało się ważne…. W Rongcheng nacisk kładzie się na moralność i obywatelskie nastawienie, podczas gdy Hangzhou ma obsesję na punkcie swojej reputacji jako miasta innowacyjnego. Nasz zespół dokładnie bada wszystko, pracując nad ochroną danych osobowych, ponieważ musimy przestrzegać reguły. Istnieją międzynarodowe standardy ISO/TC 290, ale są one nadmiernie zachowawcze i utrudniają gospodarkę…. Od 2020 roku te zasady będą obowiązywać powszechnie, a my opracujemy kary i premie. Będziemy mieli infrastrukturę, a kraj obejmie system.” Zostanie on wprowadzony rok później w Pekinie.

Od 2015 roku Hangzhou, na południowy zachód od Szanghaju, połączyło dwa systemy, zarodkowy miejski, o którym nikt nie rozmawiał, i prywatny system punktacji kredytowej Sesame Credit, popularny i bardzo podziwiany przez władze. Sesame Credit należy do Ant Financial Services Group, finansowego ramienia chińskiego giganta handlu elektronicznego Alibaba, którego siedziba znajduje się w Hangzhou. Sesame Credit przypisuje wyniki od 350 do 950 użytkownikom aplikacji płatności online Alibaba, Alipay (zhifu bao), która jest bardzo popularna w Chinach i ma quasi-monopol w Hangzhou. Klienci o dobrych ocenach otrzymują specjalne przywileje na platformach Alibaba.

KLEJNOT W KORONIE ANT GROUP

Nowe biuro Ant Financial, drugie od czterech lat, nosi nazwę Z-Space i zostało zaprojektowane przez firmę architektoniczną z siedzibą w Seattle. Kompleks może pomieścić 8 000 pracowników, chociaż firma zatrudnia „tylko” 3600 pracowników. Muskularni ochroniarze czuwają nad ciągłym napływem młodych pracowników przybywających na rowerach elektrycznych lub w samochodach sportowych, dzięki najnowszym słuchawkom Beats. Alipay jest jednym z klejnotów w koronie grupy Ant, z 700 milionami aktywnych użytkowników we wrześniu 2018 roku (500 mln w 2017 roku). Tylko skanowanie kodu QR kończy transakcje. Kto potrzebuje gotówki, skoro nawet uliczni żebracy noszą kody QR na szyi?

Alipay zapewnia Ant Financial dane osobowe, takie jak szczegóły przejazdów taksówkami, zakupy w supermarketach, rachunki medyczne, a nawet akty szczodrości. Tak jak Facebook generuje reklamy z aktywności użytkowników w Internecie, tak Sesame Credit wykorzystuje dane z zakupów za pośrednictwem Alipay. Le Shen, rzecznik Ant Financial, powiedział: „Dzięki jasnej autoryzacji użytkownika Zhima [Sesame] gromadzi i analizuje pięć wymiarów danych zebranych za pośrednictwem platformy Alipay i platform partnerskich, takich jak agencje rezerwacji hoteli”. Obejmują one „transakcje zakupu, wypełnienie zobowiązań umownych (jak spłata karty kredytowej i płacenie za wynajęte samochody), majątek indywidualny (produkty do zarządzania majątkiem i certyfikaty własności, które użytkownicy udostępniają), profil użytkownika (np. certyfikaty zawodowe i poziom wykształcenia, które użytkownicy również udostępniają) oraz historię przelewów pieniężnych użytkownika z innymi użytkownikami Alipay. ”„ I,” dodał, „Zhima Credit nie gromadzi informacji, takich jak geolokalizacja, wiadomości tekstowe, historia połączeń telefonicznych”.

W lutym 2015 roku Dyrektor ds. Technologii w firmie Sesame Credit Li Yingyun zasugerował, w jaki sposób kalkulowane są ratingi, kiedy powiedział magazynowi Caixin, że kupowanie pieluszek będzie uważane za odpowiedzialne zachowanie, podczas gdy granie w gry wideo przez wiele godzin może być niekorzystne. Żadne dalsze wiadomości nie wyciekły o tym, jakie dane są przechwytywane przez algorytm.

Ant Financial to nie jedyna organizacja zainteresowana ludźmi o dobrych ocenach w Sesame Credit. Firmy, a nawet konsulaty zagraniczne starają się przyciągnąć tak obiecujące osoby, podczas gdy serwis randkowy Baihe promuje kawalerów z najlepszymi ocenami. Nieliczni z ratingiem powyżej 650 punktów mogą liczyć na zniesienie obowiązku składania depozytów lub otrzymanie zniżki w grupach hotelowych, rowerowych i wypożyczalniach samochodów. Uzyskują dostęp do specjalnej platformy wynajmu sprzętu fotograficznego, wideo i komputerowego. Dobra ocena w Sesame Credit może wspierać wniosek o wizę do Singapuru lub Kanady.

DOBRY RATING W SESAME CREDIT

W 2004 roku miasto Hangzhou wydało kartę obywatela każdemu mieszkańcowi powyżej 16 roku życia. Jest to wielofunkcyjna plakietka magnetyczna, która służy jako karta ubezpieczenia społecznego, karta transportowa i karta do płacenia kar pieniężnych w określonych punktach oraz umożliwia bezpłatny dostęp do parków. Władze ogłosiły, że wykorzystają ją do stworzenia obszernej bazy danych, która pomoże zrozumieć lokalne potrzeby. Od czerwca 2018 roku posiadacze kart mogą korzystać z aplikacji na smartfony dającej dostęp do tych samych usług. Użytkownicy i ich rating kredytowy w Sesame Credit są identyfikowane poprzez rozpoznawanie twarzy – to dowód na współpracę prywatnej Alibaby z administracją miasta. Dla władz miejskich dobra ocena w Sesame Credit oznacza dobrego obywatela. Bank centralny, któremu w 2015 roku udało się przypisać rating kredytowy do 25% chińskiej populacji, pozwolił Sesame i siedmiu innym przedsiębiorstwom finansowym na dostęp do wszystkich danych bankowych i podatkowych. W maju 2018 roku Bank ostatecznie ustanowił własny system punktacji kredytowej, zwany Baihung, z tymi ośmioma podmiotami finansowymi jako udziałowcami mniejszościowymi.

Miasto portowe Rongcheng w prowincji Shandong jest dobrym przykładem w pełni funkcjonującego miejskiego systemu kredytów społecznych, nadzorowanego przez lokalnych urzędników. Lin Junyue powiedział: „Podczas gdy Hangzhou buduje swój wizerunek wokół firm high-tech, dając więcej niż tylko Sesame Credit, Rongcheng jest znane z aktywnego zarządzania kredytem obywatelskim. Miasto koncentruje się na podnoszeniu standardów moralnych swoich mieszkańców i zapewnia ku temu wiele zachęt”.

Rongcheng to mieszanka zapału, przekonania i prowizorycznych środków. Wczesnym wieczorem park wokół ratusza był opuszczony, starsza para w połatanych tunikach powiedziała nam: „Ludzie pędzą do swoich telewizorów, ponieważ nadszedł czas na People’s Live 360.” Każdego wieczoru lokalny kanał telewizyjny nadaje materiał z monitoringu z poprzednich 24 godzin: majtki wiszące na balustradach osiedla, na chodniku pozostała stara kanapa, kierowcy nie zwalniają na przejściach dla pieszych, piesi przechodzący w niedozwolonych miejscach są pokazani z tablicami rejestracyjnymi, twarzami, a czasami nazwami, między ostrzeżeniami funkcjonariuszy policji, z oczami przyklejonymi do telepromptera.

Rongcheng było niegdyś małym miasteczkiem znanym z wędkowania, produkcji przyczep kempingowych i przyczep ciężarowych oraz zimowym sanktuarium dla migrujących łabędzi mongolskich. Rozwinęło się gwałtownie w ciągu sześciu lat, pochłaniając wszystkie wioski w obrębie 18 kilometrów. W 2013 roku utworzono w mieście oraz w większości 919 wiosek podlegających jego jurysdykcji system kredytu społecznego, co doprowadziło do zauważalnej zmiany zachowań i interakcji społecznych.

Każdy obywatel zaczyna od ratingu A i kapitału 1000 punktów. Kiedy zdobywają lub tracą punkty, wspinają się na A + lub spadają do B, C lub D. Strata tylko jednego punktu początkowego wystarczy, aby przejść do ratingu B, co oznacza odmowę udzielenia kredytu hipotecznego. Ludzie otrzymują swoje oceny jako stemplowany certyfikat z nowego ratusza.

KIEROWCY ZATRZYMUJĄ SIĘ DLA PIESZYCH

Ponieważ każdy złapany na zaśmiecaniu ryzykuje utratę trzech punktów, nie ma niedopałków papierosów ani pustych puszek na ulicach miasta lub w autobusach. Ze względu na liczne wysokiej klasy kamery wykonane przez Hik Vision – światowego lidera w dziedzinie monitoringu wideo, którego głównym udziałowcem jest chiński rząd – policja nie musi osobiście monitorować miasta. Przekroczenie ulicy w mieście Rongcheng nie jest już wyzwaniem: kierowcy zatrzymują się dla pieszych, co jest rzadkim zjawiskiem w Chinach. Jeśli zawiodą, kara jest surowa: kara 50 juanów (7,35 USD), trzy punkty za prawo jazdy (początkowa suma wynosi 12) i pięć utraconych punktów kredytu społecznego. „To stało się z dnia na dzień, wiosną 2017 roku” – powiedział przechodzień. „Samochody nagle zaczęły się zatrzymywać przed nami. Nie wiedziałem, co robić.”

Wiele dzielnic przyjęło kodeks dobrego postępowania mieszkańców. W dzielnicy Qingshan wysokie premie i dolegliwe kary podkreślają priorytety: pornograficzne lub „żółte” książki i filmy są zakazane, wraz z uprawą warzyw na ulicach, chodzeniem do niezarejestrowanych kościołów, niegrzecznością dla sąsiadów i popisywaniem się w fantazyjnych samochodach na weselach i pogrzebach. Złamanie tych zasad może prowadzić do utraty punktów.

W małych wioskach wokół Rongcheng kredyt społeczny jest jeszcze bardziej aktywny. Sto wiosek ma już plac kredytu społecznego, gdzie jaskrawe billboardy pokazują szczegóły poleceń i zdjęcia obywateli, którzy wygrali lub stracili punkty w ciągu ostatniego miesiąca.

W lipcu 2018 roku wszyscy mieszkańcy w wiosce Dongdao Lu Jia otrzymali podręcznik punktacji z 12 stronami; przycięcie drzew sąsiada daje jeden punkt, podobnie jak zabranie starszej osoby do szpitala lub na rynek (ograniczone do dwóch podróży miesięcznie). Wyciągnięcie samochodu z rowu jest warte jeden punkt, pomoc w odczytaniu wskazań wodomierza lub pożyczenie narzędzi to pół punktu. Wypuszczenie kurczaków z klatki oznacza grzywnę w wysokości 200 juanów (29 USD) i stratę 10 punktów; wdanie się w bójkę grzywnę w wysokości 1000 RMB (147 $) i 10 punktów; wyrzucenie śmieci do rzeki 500 juanów (73 USD) i pięć punktów; malowanie graffiti lub rozpowszechnianie naklejek wrogich rządowi, 1000 juanów i 50 punktów. Kary są jeszcze surowsze dla każdego, kto składa petycję do wyższych szczebli władzy bez pośrednictwa władz wioski: grzywna w wysokości 1000 juanów i automatyczne przypisanie do kategorii B.

Liu Jian Yi, 64 lata, były rolnik, powiedział: „Wcześniej wioska płaciła za sprzątanie, ale to nie działało dobrze. Teraz sami sprzątamy. Daje to nam punkty i oszczędza pieniądze.” Liu podróżował po kraju pracując na budowach, zanim wrócił do swojej wioski i kamiennego domu, w którym się urodził. „Właśnie naprawiłem komin sąsiada. Jeśli zgłoszę to naszemu przewodniczącemu partii i jeśli mój przyjaciel potwierdzi to zdjęciem, powinienem uzyskać jeden punkt. Otrzymujemy wyniki na koniec każdego miesiąca na stronie WeChat, ale nie mam smartfona.”

Liu twierdzi, że ludzie z dobrymi ocenami otrzymają koszyki ostryg i puszek oleju na chiński Nowy Rok, ale „sąsiad powiedział mi, że szef wioski zebrał zespół starszych ludzi, aby zbudować warsztat dla osób niepełnosprawnych w mieście. Żaden z nich nie miał potrzebnych kwalifikacji, ale i tak udało się dzięki kilku łapówkom. I on ma nam przyznawać punkty? To trochę zastanawia.”

„KSIĄŻKA CO MOŻEMY I NIE MOŻEMY ZROBIĆ”

Sąsiednia wioska Ximu Jia, licząca 250 mieszkańców, leży nad brzegiem rzeki. Żeń-szeń uprawia się w cieniu. Pierwszy dom ma duży czerwony krzyż na betonowym dachu i jest kościołem protestanckim, otwartym dwa razy w tygodniu dla zboru liczącego około 20 osób. Pani Mu pojawiła się na progu, gdzie znajduje się emaliowana tabliczka z napisem: „Rodzina z wzorowym kredytem społecznym.” Powiedziała, że wszyscy sąsiedzi mają to samo: „trzy lata urzędnicy nagrodzili wschodnią część wioski bez żadnego powodu, a potem zrobili to samo z zachodnią stroną w następnym roku. Mieli kwotę do wypełnienia. W tym roku jest to trochę poważniejsze. Wszyscy otrzymaliśmy broszurę informującą nas o tym, co możemy, a czego nie możemy zrobić. To jak powrót do szkoły. I ma dane asesorów, abyśmy mogli zgłosić nasze dobre uczynki i roszczenia o przyznanie punktów.”

Jej nazwisko nie znajdowało się na krótkiej liście zamieszczonej w tym miesiącu na dziedzińcu ratusza, gdzie miejscowi spędzają większość dnia grając w xiangqi (chińskie szachy). „Nie jestem gotowa zadzwonić do asesorów tylko dlatego, że pomogłam sąsiadowi” – powiedziała i dodała, obniżając głos: „Mąż mojej przyjaciółki nie spłacił pożyczki. Przegapił tylko jedną miesięczną płatność, ale to umieściło go na czarnej liście. Wszyscy sąsiedzi wiedzieli. Być może nie ma z tym nic wspólnego, ale teraz para się rozwiodła.”

Pani Mu odnosiła się do listy przestępstw gospodarczych aktualizowanej co miesiąc na oficjalnej stronie CreditChina.gov.cn. Nikt nie zna całkowitej liczby firm i osób na niej wyświetlanych, ponieważ pokazywane są tylko te, które zostały ostatnio dodane. We wrześniu 2018 roku 228 000 osób i 55 000 firm zostało notowanych za niezapłacone pożyczki, podatki lub grzywny.

USUWANIE NAZWISKA Z CZARNEJ LISTY

Na stronie mikroblogowania Weibo przestępcy opisują swoje kary i publiczną pokutę. Firmy mają zakaz odpowiadania na zaproszenia do składania ofert, podczas gdy osoby fizyczne nie są w stanie zarezerwować pokoi w hotelach, rejestrować dzieci na atrakcyjne zajęcia wieczorowe lub kupować bilety na pociągi wysokich prędkości lub podróże lotnicze przez rok. Odpokutowanie i usunięcie nazwiska z czarnej listy staje się pilnym priorytetem.

Kilka kilometrów na południe, na dużym kamieniu przy opuszczonej czteropasmowej autostradzie, nazwa pobliskiej wioski, która jest awangardą kredytu społecznego, jest pomalowana na czerwono. Yu Jianxia kieruje lokalną federacją kobiet, ale po zakończeniu polityki jednego dziecka nie jest już odpowiedzialna za rejestrację urodzeń. Od maja 2018 roku analizowała raporty od swoich trzech asesorów, mieszkańców wsi uważanych za godnych zaufania, którym zgłaszane są dobre i złe uczynki: „Zbieram wszystkie informacje 18-go dnia każdego miesiąca i wysyłam raport do przewodniczącego wioski i szefów okręgów 20-go dnia miesiąca. Następnie spotykamy się 25-go, aby omówić wątpliwe kwestie i przyznać punkty. Aby potwierdzić dobry uczynek, potrzebujemy co najmniej dwóch zdjęć lub filmu. Oceniający muszą się tym zajmować, ponieważ zaledwie 50 mieszkańców ma smartfony”. Twierdzi, że nigdy nie zabrała nikomu żadnych punktów: „Jeśli ktoś zostawi śmiecie przed domem, daję mu trzy dni na posprzątanie przed odliczeniem punktu. Celem nie jest robienie kłopotów ludziom, tylko sprawienie, by byli nieco bardziej cywilizowani. Nasze hasło to Hao Ren Hao Shi [Dobrzy ludzie, dobre uczynki].”

Jeszcze dalej, pod koniec żywopłotu, w wiosce Mao Liu Jia przybyli ludzie z Rongcheng, aby odwiedzić Ma Yu Ling, w celu zdobycia kilku punktów. Pani Ma spędziła 16 lat leżąc na swoim kangu, podgrzewanej platformie, z butelką na wodę i pilotem obok podbródka. Cierpi na chorobę nerwową, która była źle leczona i stopniowo spowodowała, że dotknęło ją porażenie czterokończynowe. Powiedziała: „W 1998 roku ekipa Shandong TV przyszła do mnie i dała mi wózek inwalidzki. Wciąż mogłam chodzić w tym czasie. Teraz nie mogę nawet poruszyć szyją, tak bardzo mnie boli.”

Dwa razy w miesiącu przez dwa lata, kilka osób (nigdy te same pod rząd) jeździło z Rongcheng, aby posprzątać dom i opiekować się jej rodziną. To daje im cztery punkty. Czasami przynoszą tace chińskich pierogów, które mąż Ma zamraża. „Ale”, powiedział, „to nie zastępuje świadczeń w wysokości 3000 juanów [440 $] rocznie, które otrzymywaliśmy, ale które ustały w dniu, w którym nasz syn osiągnął wiek produkcyjny. Jej ochrona socjalna nie obejmuje ogromnej liczby pieluch, bandaży i środków dezynfekujących, których potrzebuje. Kosztują 6000 juanów [881 $] rocznie”. Jego żona powiedziała: „Nigdy nie opuszczamy wioski, chyba że jedziemy furgonetką do szpitala, aby wymienić cewnik moczowy. Przyjmowanie gości, nadrabianie zaległości, rozmowy z kobietami z miasta, to naprawdę miłe. Nie obchodzi mnie, czy robią to tylko dla swoich ocen.”

PUBLICZNE OGŁASZANIE ZŁYCH OCEN

W tej części Shandong wydaje się istnieć tyle form kredytu społecznego, ile jest wiosek. W Teng Jia nazwiska tych, którzy dostali złe punkty, są nadawane przez głośniki w każdy piątek wieczorem, zachęcając mieszkańców do ucieczki do sąsiedniej wioski, aby wypić kilka drinków lub rozstrzygnąć spór, i uciec od bycia obserwowanym i ocenianym.

Jeremy Daum, starszy badacz w Yale Law School, jest specjalistą od chińskiego prawa i współtwórcą projektu China Law Translate, który obejmuje blogi i tłumaczenia streszczeń przepisów dotyczących kredytów społecznych. Mówi: „Jeśli pójdziesz do nowej restauracji, być może jesteś zainteresowany, jakie naruszenia przepisów sanitarnych miały tam miejsce – lub po prostu chcesz zobaczyć ocenę kodu sanitarnego zawieszoną na ścianie. Prawdopodobnie mniej cię interesuje czy właściciel lub szef kuchni niedawno podrobił bilet kolejowy. Banki raczej nie będą zbytnio zaniepokojone tym, że nie udało ci się uporządkować recyklingu, gdy rozważają udzielenie pożyczki…. Może się zdarzyć, że pewnego dnia ich analiza dużych grup danych wykaże, że oszustwa związane z biletami kolejowymi niezawodnie prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia, lub że osoby, które nie zajmują się recyklingiem, zawsze spóźniają się z płatnościami, ale do tej pory ujednolicone wyniki prawdopodobnie nie będą strasznie widoczne, z wyjątkiem jakichś publicznych wyczynów.” Dodał: „Myślę, że większość systemu dotyczy administracyjnych regulacji przedsiębiorstw za pomocą szeregu czarnych list. Chiński system zdecydowanie polega na kreowaniu wstydu, co jest mniej obecne w amerykańskim systemie.”

Specyficzne dla branży listy dobrych i złych elementów wśród firm i ich kadry zarządzającej istnieją już w wielu sektorach, w tym w imporcie-eksporcie, budownictwie, transporcie kolejowym i lotniczym, statystyce, doradztwie prawnym i notarialnym, organizacji imprez, reklamie, ubezpieczeniu zdrowotnym, osobistym, ochronie danych, własności intelektualnej i planowaniu wesel. Ale dla zwykłych obywateli brak przejrzystości tych systemów, które są bardzo podobne do amerykańskich gigantów internetowych, może przekształcić kredyt społeczny w koszmar.

Autor: René Raphael, Ling Xi

[Dziękujemy komentatorowi Marcinowi za przetłumaczenie tekstu.]

Opublikowano za: https://www.thenation.com/article/china-social-credit-system/

Wypowiedz się