Duchowny przeszkolił 700 księży ws. pedofilii. Jak reagują? „Ja w to nie wierzę!”

„Ja w to nie wierzę!”, „Dlaczego dopiero teraz ktoś sobie o tym przypomina?”, „To atak na Kościół” – tak reaguje część księży na szkoleniach, jakie hierarchowie kościelni organizują na temat tego, jakie podjąć działania, gdy ofiara zgłasza, że była molestowana przez duchownego.

Kadr z filmu „Tylko nie mów nikomu” (Youtube.com)

Ks. Łukasz Płaszewski jest delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży Archidiecezji Katowickiej. Przyjmuje zgłoszenia od ofiar księży. Przeszkolił już 700 duchownych z tego, jakie kroki podjąć, gdy dostają informację o tym, że ksiądz mógł molestować dziecko. Kilka dni temu obejrzał film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”.

– Chciałbym mu podziękować za ten film. Za to, że przede wszystkim pokazał to, jak czują się, jak reagują i co przeżywają ofiary. To trudne dla zrozumienia i przekazania dla osób, które nie mają do czynienia z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. Film pokazuje traumę i ból, które towarzyszą skrzywdzonym osobom. Ciężko przekazać te doświadczenia, ból, traumę w czasie szkoleń czy rozmów, jakie prowadziłem z duchownymi – mówi Wirtualnej Polsce ks. Łukasz Płaszewski.

Jedna ofiara to i tak za dużo

Szkolenia dla księży dotyczyły obowiązków wynikających z art. 240 Kk. Chodzi o konieczność reagowania w sytuacji posiadania wiedzy o nadużyciach seksualnych. – Zależało mi na tym, by każdy kapłan miał świadomość, że spoczywa na nim obowiązek prawny w tej sprawie. Poruszałem też kwestię doświadczeń ofiar. Mówiłem wprost, że gdyby to była tylko jedna ofiara, to o jedną ofiarę za dużo, że to osoby (nie przypadki), które mają swoją godność, wrażliwość, że rana zadana przez człowieka Kościoła została zadana człowiekowi i zarazem Kościołowi – mówi ks. Płaszewski.

Duchowny zwraca uwagę, że większość kapłanów, którzy uczestniczyli w szkoleniach, zrozumiała, jak poważne konsekwencje w psychice dziecka niosą za sobą traumy zadane poprzez nadużycia seksualne. Nie wszyscy jednak tak reagowali. – W niektórych rozmowach, choć stanowiły one sporą mniejszość, pojawiły się głosy: „Ja w to nie wierzę!”, „Dlaczego dopiero teraz ktoś sobie o tym przypomina?”, „To atak na Kościół”. Na pewno warto zobowiązać duchownych, by zapoznali się z filmem Tomasza Sekielskiego. Bardzo bym się z tego cieszył. Tylko osoby skrzywdzone tak naprawdę swoim krzykiem są w stanie przekazać gwałtowne emocje żalu, buntu, gniewu, poniżenia, gdzie trauma jest nieraz z dnia na dzień coraz głębsza. I to pokazał właśnie ten film – przyznaje ks. Płaszewski.

Dwie sprawy

Na terenie Archidiecezji Katowickiej toczą się obecnie dwie sprawy dotyczące przemocy seksualnej wobec nieletnich, które zostały skierowane do prokuratury.

– Ostatnie zgłoszenie było we wrześniu 2018 roku i w ciągu 48 godzin sprawa została zgłoszona do organów ścigania. Jest w toku. Czekamy na wyniki postępowania prokuratorskiego – mówi ks. Płaszewski. Dodaje, że po premierze filmu Tomasza Sekielskiego nie zgłosił się żaden nowy pokrzywdzony.

– W filmie Tomasza Sekielskiego pojawia się wskazanie, że w niektórych diecezjach sprawy przemocy seksualnej wobec dzieci są źle rozwiązane. Cieszę się i dziękuję, że Arcybiskup katowicki za każdym razem powtarza, że gdyby pojawiło się zgłoszenie i miało znamiona wiarygodności, to: „zero tolerancji, nic na skróty, wszystko rozwiązać tak jak nakazuje prawo. Każdą osobę pokrzywdzoną otaczamy opieką” – mówi ks. Płaszewski.

I dodaje: – Dlatego nie możemy dopuścić do tego, by pokrzywdzony zmagał się całe życie z konsekwencjami strasznej traumy, a jakiś bandyta (bo jak takiego człowieka nazwać) będzie stał po drugiej stronie ołtarza i nie dość, że będzie bezkarny, to jeszcze będzie mówił o miłości Pana Boga. Ci, którzy wykorzystali niewinność dziecka, muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. W Kościele nie może być miejsca dla tych, którzy są przestępcami w sutannach.

Apel do ofiar

Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży apeluje do wszystkich pokrzywdzonych przez księży. – Zdaję sobie sprawę, że takie osoby muszą w sobie znaleźć siłę, by o tym poinformować. Jeżeli jakaś pokrzywdzona osoba z Archidiecezji Katowickiej to czyta, to proszę o kontakt ze mną. Jeśli są osoby, które znają kogoś skrzywdzonego, bardzo proszę, by zmotywowały go do złożenia zawiadomienia. Obiecuję, że każda sprawa zostanie dokładnie zbadana. Jeżeli trzeba, to musimy odważnie zmierzyć się z tymi kwestiami – mówi duchowny.

Przytacza cytat: „Kościół musi być jak rzeka, która nie boi się zabrudzić, płynąc przez swoje miasto”. – Gdyby się pani zapytała, czy boję się tego, to powiedziałbym: bardzo. Bo po pierwsze, nie wiem, co będzie, ale najbardziej boję się spotkania i popatrzenia skrzywdzonej osobie w oczy. I wiem, że samo słowo „przepraszam” nie zagoi tej rany. Dlatego jeszcze raz powtarzam, za arcybiskupem katowickim: zasada jest taka, że jeżeli przychodzi jakakolwiek informacja, to ze strony kościelnej jest natychmiastowa reakcja – podkreśla ks. Płaszewski.

W filmie Tomasza Sekielskiego na początku osoba skrzywdzona składa przed duchownymi przysięgę, że nikomu nie powtórzy tego, co zaraz powie na temat krzywdy, jakiej doznała.

– Chcę podkreślić, że jest ona składana dopiero w czasie procesu kanonicznego, a nie w trakcie składania zawiadomienia u delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. W Wytycznych KEP nie ma informacji o składaniu jakiejkolwiek przysięgi podczas składania zawiadomienia. W Motu Prioprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, który zacznie obowiązywać 1 czerwca w całym Kościele, jest jasno napisane, że: Osobie składającej zawiadomienie nie można narzucać żadnego obowiązku milczenia w stosunku do treści tegoż zawiadomienia – mówi ks. Płaszewski.

Opublikowano za: https://wiadomosci.wp.pl/duchowny-przeszkolil-700-ksiezy-ws-pedofilii-jak-reaguja-ja-w-to-nie-wierze-6384360263661185a

Wybrane komentarze

Dingo

Musztarda po obiedzie, ale lepiej później niż jak dotychczas. Pożyjemy zobaczymy co z tego wyniknie, domena duchownych jest słodkie gadanie, minki I ten głos -pełen miłosierdzia. Realia są jednak nieco inne. Ot tacy współcześni faryzeusze.

Ola la

Takie szkolenia winni prowadzić PROKURATORZY po szczegółowych komisjach, którzy mają min 190 cm wzrostu i uzbrojeni…Każde szkolenie winno zaczynać się od POKAZANIA JAK ZAKŁADA SIĘ KAJDANKI PEDOFILOM..to tak na Początek szkoleń..Dobrze myślę??

Thorton

Kościół i księża się nie zmienią. Dopiero puste kościoły, podatki płacone jak każdy normalny człowiek, normalne podatki od gruntów, podatki dochodowe, pilnowanie przez normalnych ludzi działalności kościołów, coroczne raporty od psychiatry i psychologa na temat właściwego zdrowia psychicznego kapłanów. Te rzeczy zmienią kościół w organizację religijną . Mogą sobie wierzyć w co tam chcą . Oprócz w boga pedofilów, tutaj mają zakaz pod groźbą od 25 lat do dożywocia .

HOSTYN

Tu jest miotła, a tu jest dywan – podstawowe, niezbędne narzędzia. Drodzy bracia zaczynamy szkolenie. Musimy być bardziej skuteczni.

Warto żyć …

Moja ocena jest jednoznaczna: KK z partią „przewodnią siłą narodu polskiego” postanowili wyprowadzić Polskę z klubu. Bo jedni i drudzy chcą zapewnić sobie rząd dusz na zawsze. To cała prawda o tym sojuszu

podróżnik

A tak na marginesie to u muzułmanów, imam ,czyli taki coś jak ksiądz, może poślubić dziewczynkę tylko na jedną noc. Czyli w kościele katolickim muszą wyszukiwać ofiary podczas spowiedzi, a muzułmanie już posiadają prawo zaślubin.

okiem

Pewnie „szkolenie” jak się nie dać złapać…

robert

Purpuraci sami się nie zmienią , do tej pory nie było żadnego odzewu, dymisji. NIE ma szans na samo oczyszczenie, i to jest bardzo smutne.

Tomasz Lichota

KK jest na etapie kończenia kopania własnego Grobu, gdyż dalej nie odcina się od partii klakiera z Nowogrodzkiej. Kryją się nawzajem do czasu, aż otworzą Ośrodek Pomocy zdradzonym i wykorzystanym biskupom. Tak na marginesie znam dwie ofiary księży pedofilów.

ser

kościół był prężny, empatyczny, ewangeliczny, ale to się kończyło wiele lat temu, ten czas minął jak moje lata młodości; nieważne dlaczego ale tak się stało

Mania

Prawdziwym atakiem na kościół w Polsce… jest każdy przypadek nadużyć księży- seksualnych, finansowych i każdych innych

Bronienie zła jest grzechem.

Ludzie, czy wy jesteście ułomni na rozumie? Nikt tak skutecznie nie zniechęca ludzi do kościoła jak przestępcy w sutannach. Czy nie rozumiecie, że pedofilia jest przestępstwem? Czy wy nie macie dzieci, że nie dbacie o ich los? Nikt nie atakuje waszego kościółka. Ludzie domagają się tylko ścigania i UKARANIA przestępców w sutannach. Czy to jest tak trudne dla was do zrozumienia? Ile razy trzeba wam to powtarzać?

wierzący

Kościół musi być czysty jak łza nie ma miejsca w kościele dla pedofilów i ich ukrywających.

Ministrant

Nie dojdzie do NICZEGO póki PiS będzie z chronił Kościół!!!

zołza

Ta przysięga, to czysta manipulacja wykorzystująca w perfidny sposób wiarę i wszystko to, co się z nią wiąże do zamknięcia ust ofiarom. Szkoda, że potrzeba było aż filmu Sekielskiego, by kler w końcu podjął działania. Dużo na tym stracił, a mógł zmierzyć się z problemem z ,,otwartą przyłbicą” i tylko zyskać. Teraz mleko już się rozlało.

qwe45r6tyu

„…. na szkoleniach, jakie hierarchowie kościelni organizują na temat tego, jakie podjąć działania, gdy ofiara zgłasza, że była….” – biskupi ? Powinni być jacyś psychiatrzy itp – a nie byle ksiądz czy biskup. Co oni o tym wiedzą ? Widać – aborcja , in vitro, tzw wychowanie w rodzinie – w tym też biskupi ” najmądrzejsi ” ? Po co lekarze, psycholodzy itp ?

mylosnick bybli

no i dobze hepiskopat za jezusem nauca co by nie psysiengać, bo sam isus tak wlasnie ucyl A ja wom powiadam w ogóle nie psysiengajcie

stary czlowiek

gdzie byli przez dziesiątki lat ci wszyscy normalni księża, nie pedofile, przecież dobrze wiedzieli, że się działo źle, nie pamiętam żeby podnosili larum w tej sprawie

omen

Widać więc w jakim odrealnieniu żyją ci „słudzy boży”! Do ich łepetyn mało co dociera! Najważniejsze żeby docierała kasa!

Ziggy

Nie mylcie pojęć, to je jest atak na kościół tylko na pojedynczych zwyrodnialców

Jak wierzyć

Nie wiem czy biskupi zrobią sami porządek, bo nie robiąc go do tej pory, utwierdzili mnie w przekonaniu jak złymi są ludźmi. Zdaje się, że prędzej będą bronić wszelkich zboczeń i patologi niż zniosą celibat, by zlikwidować główne ich przyczyny. Kto może tolerować pedofilię? Zwykły człowiek? Katolik? No nie.

Trzeba być złym człowiekiem. Nie wiem czy to celowo przeciw kościołowi czy już tak są zdemoralizowani, ale wiem jedno – Kościół to nie biskupi i nie księża, chodź bez kapłanów istnieć też nie będzie. Kościół to wiara w Boga, która jednoczy ludzi. Może to ludzie sami będą musieli zawalczyć o swój kościół, nie porzucając świątyń i wiary, z powodu złych ludzi w instytucjach kościoła. Trzeba bronić wiary, przed patologią w strukturach kościoła i tym razem to będzie próbą wiary dla wierzących? Czy może jest nadzieja, że znajdą się księża i biskupi, którzy staną po stronie wiary i pomogą usunąć zło z kościoła?

😔duchowy z.❗️

UCZMY SIĘ OD ZWIERZĄT ONE WCALE NIE SA TAKIE GŁUPIE
Najpierw wpuszczono cwanego lisa do kurnika gdzie gwałcił młode kurczaczki. Gdy ta zbrodnia wyszła na światło dzienne, przeniesiono cwanego lisa do innego kurnika by robił to samo. Potem na tej samej zasadzie, gdy znowu w nowym miejscu swojego łowiska dokonał tej samej zbrodni, przeniesiono go również do następnego kurnika i znowu i znowu, by następnie kiedy kurników już zabrakło i cały świat zwierzęcy o tym procederze się dowiedział, sabat cwanych lisów jednomyślnie uzgodnił że z okaleczonymi przez lisa ofiarami, a dokładnie z każdą ofiarą pojedynczo na osobności spotka się najstarszy doświadczeniem cwany lis i to jeszcze w jego pieczarze, wylęgarni tego całego zła.
Czy w świecie zwierząt jest ten scenariusz możliwy ?
Oczywiście ze nie.
Morał z tego; Uczmy się od zwierząt One wcale nie są takie głupie.

News z ostatniej chwili.
Sabat cwanych lisów rzucił w świat apel o składanie datek na cele terapeutyczne dla zgwałconych kurczaczków.
– Datki maja wpływać na konto Sabatu cwanych lisów
– Terapia ma być przeprowadzana w pieczarze cwanych lisów i za ich udziałem

Precz

Polacy w formie protestu powinni w niedziele nie iść do czarnego kościoła może to dopiero dało by do myślenia tym bandytom. Ale cóż u nas społeczeństwo tylko umie gadać a nie robić.

czajon1976

Moje pytanie jest takie. Dlaczego trzeba szkolić księży co jest molestowaniem a co nie? Czyżby oni tego nie wiedzieli? Czy po prostu sami sobie dają dobre rady jak uniknąć odpowiedzialności. Pozdrawiam

pytam

A co na to pan BÓG?

wierny BOGU

czy zapomnieli kim są wysłannicy BOGA na ziemi Dwudrachma to był obowiązkowy podatek na świątynię, czyli tak jakby podatek pobierany przez kapłanów w imieniu Pana Boga. Jezus jednoznacznie sprzeciwia się takiemu podatkowi.
Bóg prawdziwy nie nakłada bowiem na człowieka żadnych obowiązkowych opłat czy ofiar. To byłby jakiś absurd. Jesteśmy przecież Jego dziećmi i Jezus przyszedł nam to przypomnieć.
Nawet jeśli my wyrzekliśmy się Bożego dziecięctwa, to jednak Bóg nie wyrzekł się nas i niczego od nas nie żąda jak od obcych. Wszystko co Mu dajemy, winno być całkowicie dobrowolnym darem.

I na pewno Bóg kocha nas niezależnie od tego, czy  damy czy nie a e-pis-kopad polski obowiązkowe daniny, nurtuje mnie jedno pytanie dlaczego na mszy świętej w tv nie ma tacy, na mszy św w dni powszednie i niedziele jest taca ok , pogrzeb ślub komunia itp.taca jeśli płace to już CHCIWOŚĆ, CZYLI MIEĆ ZAMIAST KOCHAĆ

Mala

Lepiej późno niż wcale

Tomasz Lichota (katolik)

Kaczyński i Ziobro twierdzą że pedofilii nie ma wśród polityków i księży, że to nagonka medialna by obalić jedyną słuszną partię. Powiem krótko, Jeżeli kościół nie odwróci się od tej sekty Kaczyńskiego … Czytaj całość

maria ruda

A ja im nie wierzę. Nie wierzę, że nie wiedzą. Wiedzą i to doskonale, co się dzieje i co się wcześniej, od wieków działo. Religia człowiekowi rozumnemu nie jest potrzebna do niczego. Potrzebna jest wszelkiej maści kapłanom, z czegoś przecież trzeba żyć.

HAHAHA

Na każdej budowie murarze są przeszkalani z pedofilii. Moim zdaniem budowlańców nie trzeba bo oni dokładnie wiedzą co robić jak się wyda że ich kolega wykorzystuje dzieci. Zanim policja przyjedzie to nie będzie co zbierać z delikwenta.

HD

Pogląd, że jest to „atak na Kościół”, jest o tyle uzasadniony, że we wszystkich zawodach i zajęciach, gdzie dorośli mają częsty kontakt z dziećmi, przestępstwo pedofilii występuje z mniej więcej z taką samą częstotliwością. Dotyczy księży, popów, wychowawców, terapeutów, trenerów itp., tymczasem czytając doniesienia portali można odnieść wrażenie, że pedofilami są tylko i wyłącznie en bloc księży Kościoła katolickiego. Trochę więcej obiektywizmu, panowie. i nie wycinać mi tego wpisu!

Kryslc

Dopuki nie zaczniemy traktować księży jak normalnych ludzi normalnie nie będzie. Czyli w przypadku podejrzenia przestępstwa wjazd na parafię i zabezpieczenie wszystkich dowodów a delikwenta na przesłuchanie.

ANTYKLER

Dopóki ostatni pedofil czynny czy też bierny (ten który ich broni, tuszuje sprawy oraz ułatwia działanie) nie zostanie wsadzony do więzienia to będzie to dla mnie organizacja pedofilska.

Andrzej

każdy chroni księży – ciekawy jestem jak byś zareagował gdyby twoje dziecko powiedziało , że ksiądz trzymał rękę tam gdzie nie powinien – cieszył byś się ???????

ZYZIO

Będą się lepiej pilnować, bo niestety natura silniejsza rozumu i nawet ksiądz nic nie poradzi!

Andy

To się nazywa ucieczka do przodu. Trzeba wywrzeć wrażenie, że już jest OK, można wracać do pracy…

zajęcia techn.

Zajęcia praktyczne były ?

Kajak Godeek

Dlaczego żaden z hierarchów – biskupów jeszcze nie siedzi w areszcie ?

Roza

Mnie obmacywał pod spódnica pod stołem weselnym fotograf. Miałam 14 kat. Na przeciwko mnie siedzieli moi upici rodzice. Powiedziałam starszej siostrze to mnie wyśmiała. Mało brakowało a by mnie zgwałcił pod sala weselna. I co ?

xyz

Atak na Kościół? Tak zawsze się broni ta kasta społeczna. Kościół to MY, wierni, a nie faceci w sukienkach.

😔duchowy z.❗️

Religia katolicka jest arcydziełem szatana jak to powiedziała zakonnica po 22 letniej slużbie w katolickim zakonie

Jakie sekrety kryją się za zamkniętymi drzwiami konwentu, człowiek

Wierzę w Boga, i że zesłał nam Jezusa, ale obecny tzw, Kościół jest zaprzecznością jego nauk i nic tego nie zmieni, ale też mojej wiary nie zmienią dewianci nauk Jezusa w każdej postaci.

widz

śmieszne jest to że przez kilkanaście lat ofiara pedofila nic nigdzie nie zgłaszała a teraz nagle po filmie siekielskiego wyrastają jak grzyby po deszczu

Jerzy

Nie rozumieją i nie zrozumieją. Wykop tej grupie uprzywilejowanych kawalerów, którzy mają wszystko podane na tacy. Do roboty.

Liku

No ciężko w coś uwierzyć skoro to było tyle lat temu. Niektórych księży nie było jeszcze na świecie a za swojego życia nie mieli z tym styczności. Czy są teraz takie przypadki? Są telefony, można nagrać i ogólnie świadomość jest większa. Chociaż trzydzieści lat temu czternastolatek chyba też był świadomy że coś nie tak jest z księdzem a przychodził do niego przez kilka lat

Katolik.

Najwięcej pedofilia w kościele dlaczego w kościele mogli by te brzuchacze w sukienkach powiedzieć, chyba boją się kobiet i dobierają się do bezbronnych dzieci.

osa

KK ma w nosie nauki z pisma św, tam jest mowa co czeka homoseksualistów, pedofilii konkretnie. Jeśli dla tych ludzi nauki Jezusa są niczym, to znaczy że KK nie ma sensu istnieć, po co pałace, konta bankowe, majątki, skoro Jezus nakazał skromność i ubóstwo, po co tłuste brzuchy i nieróbstwo, skoro to demoralizuje, po co nauki z pisma o gorszeniu i kole młyńskim u szyi, skoro papież wybieli z pedofilii, po co papież skoro o tym wszystkim bezeceństwie wie, ponieważ jest nieomylny w sprawach urzędów kapłanskich

osa

Odkleic PiS od KK i wtedy PiS wygra, ludzie juz nie zniosa żerowania KK na Polakach,jak ktoś chce niech daje na tacę ale KK nie może być finansowany z budżetu bo to oznacza państwo wyznaniowe

fikcja pod publikę.

Na zakończenie szkolenia prowadzący powinni wręczyć każdemu księdzu mydełko na znak ,,miłości” a ten rzucić je w swojej parafi na posadzkę przed dzieckiem !!!

asd

miał być list czytany w sprawie, w RM słuchałem nie było, u mnie na sumie tez nie. Dlaczego ?

adam

Nie tylko dzieci są wykorzystywane seksualnie, ale siostry zakonne też, tylko milczą, bo się boją podnieść rękę na kler.

Fgh

No i takie podejście rozumiem.

Tommy

Koniec KK jest bliski.

mObywatel

Ten artykuł to łamanie ciszy wyborczej!!

Joki2

Problem molestowania seksualnego jest też widoczny pośród ‚cele-brytów’ i innych zawodów, niech pan Siekielski też się tym zajmie, a nie tylko skupia swoja uwagę na duchowieństwie.

hmm

Czyli dalej beton. Zarówno wśród kleru jak i wielu wiernych.

oli

czeka was piekło .Wszystkich, ale to w swoim czasie .Teraz będzie Irlandia i pub w pustym kościele. Boga już dawno w nim nie ma, więc spokojnie mogę napić się piwa.

Rozmydlania

ciąg dalszy

kocur

Ależ niewiniątka przechodzą szkolenie, co można, a co nie, banda seksualnych frustratów, on już idąc na księdza ma odchylenia od normy

lolo

Kiedy takie szkolenia będą dla innych grup społeczeństwa np. dla dziennikarzy czy kierowców

11111

był taki reportarz w telewizji pt, nie sad cie skaże podofilu. powinnien byc wyswietlany w seminariach ku przestrodze co ich czeka za takie czyny

Kapelan

To zwierzęta mądrzejsze od księciuniów, ich nie trzeba szkolić

jarek123

Co to znaczy „znamiona wiarygodności”? Chyba biskupa pogieło.

😔duchowy z.❗️

A ja CIĄGLE z NIECIERPLIWOŚCIĄ czekam, kiedy usłyszymy przy śniadaniu, jak to właśnie o szóstej (6) rano wyprowadzonych zostało w kajdankach z kompromitującymi ich laptopami w rekach sześćdziesięciu (66) biskupów, tak jak to już miało miejsce swego czasu w Belgii, Irlandii, USA, Chile a i niedawno w Australii.
Wtedy dopiero będzie można mówić o znamionach sprawiedliwości w tym kraju, panie, przepraszam za te metaforę,- “ministrze sprawiedliwości”
Co Sekielski pokazał to medal mu za to
Jak na razie to o świcie, o szóstej rano, brygada antyterrorystyczna napadła na kobietę w jej mieszkaniu za to, ze domalowała tęczowe paski na jakimś malowidle.

Art. 240. Karalne niezawiadomienie o czynie zabronionym.
(…)
„Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w (…) art. 197 zgwałcenie lub wymuszenie do poddania się innej czynności seksualnej § 3 lub 4, art. 198 seksualne wykorzystanie bezradności lub niepoczytalności innej osoby, art. 200 obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzenie jej do poddania się czynnościom seksualnym podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

takjest

Takich zachowań księży nie da się usunąć w jeden rok. To trwa od 1000 lat i nikt nie znalazł bicza na niegrzecznych „młodzieńców kościelnych”. Im wolno od młodego do starego.!!!!!!!!!

Zasądzić kopa w gentala

po co ?

georg

To są ludzie z odchyłami psychicznymi bądź fizycznymi.

No cóż

Fanatycy są wszędzie, nie tylko w ISIS

gumofilc

Zamiatanie pod dywan . Nikt nie ma złudzeń.

Ania

Co z dziećmi molestowanymi w rodzinach? Kto im pomoże? Na razie wszystkim się zamyka usta…

zee

To teraz trzeba szkolić? ludzkiej przyzwoitości już nie znają?

fgnshfnb

Wg mnie pedofil czy homoseksualista nie może być księdzem!!! Powinien odejść ze stanu kapłańskiego i pokutować. Nie podoba mi się, że medium portalowe przemyca ochronkę dla niewymienionego z nazwiska Skworca abpa, który bardzo mocno zabiegał o uczynienie go bossem w Katowicach, by być może uciec przed sprawami tajemniczych samobójstw młodych kleryków czy księży w diecezji bodajże tarnowskiej, gdzieś na płd-wsch Polski. Skworc też wymienił bez wyraźnej potrzeby red. naczelnego najlepszego tygodnika w Polsce – Gościa Niedzielnego na księdza, wg mnie stojącego na niższym poziomie intelektualnym i nie tak profesjonalnego jak poprzednik. Skworc uprawiał autopropagandę w radiu eM i wyjeżdżał na Ukrainę sprawiając wrażenie, jakby tam politykę zagraniczna za polskie państwo sprawował. W jego aktualnej archidiecezji tez są księża, którzy byli przerzucani z parafii do parafii za np. homoseksualizm czy niemoralność z prostytutkami. Nie wiem jak ostatnio sobie poczynają. Nożami też przy hazardzie cieli się pod bokiem sąsiadek zakonnic, auta rozwalali w wypadkach po pijaku. Są tacy, którzy odmawiali sprostowań na mszy pomimo, że byli proszeni i wiadomość fałszywa uśmiercająca żywego szła w świat. Tu akurat pewien mały hałaśliwy proboszcz pyszałek. Bywały koncerty w kościele za pieniądze, czyli dla wybranych. W ogóle mam wątpliwości co do sadu biskupiego, który tam się zajmuje stwierdzaniem nieważności, ale to zachowam dla siebie, bo oni przed Bogiem będą się tłumaczyć jakby co.
Ta przysięga, że nie ujawni się prawdy na zewnątrz wg mnie jest skandaliczna, bo dopóki zły ksiądz nie przeprosi i nie naprawi, nie zadośćuczyni to temat jest aktualny cały czas i prawda musi być dostępna każdemu, aż zły się przebudzi i zrozumie co zrobił i co ma zrobić.
Kochani! Udział księży prawdopodobnie jest najmniejszy w złych czynach, ale boli najbardziej. Tym nie mniej pomijając złych, mamy większość – mam nadzieję – dobrych księży sprawujących posługę normalnie, z oddaniem, a są też i bardzo dobrzy i ilość dobra przeważa tu znakomicie ilość zła. Oni maja wady i zalety, bo z ludzi wychodzą,a nie prosto z Nieba. Wierzymy w Boga, nie czynimy z kleru bożka,ale pilnując ich i reformując co trzeba wszyscyśmy bliżej Nieba.

ciekawski1632

Działąnia księży wobec ubogacania najmłodszych są uświecone tysiącletnią tradycją – w tym wiadomym pontyfikatem i nie trzeba jakiś bzdurnych szkoleń

Dziękuję Murarzom za Dom 🏡

Dlaczego Murarze NIE BEDA PRZEZ ZDUNA SZKOLENI hahaha

hrabia_wronski

Powiedzialem mojej corce ,ze gdyby ktos sie do niej dobieral to ma ” lac po wizerunku ile wlezie.

Cyprian

Czy ten ptak swoje gniazdo kala, co je kala, czy ten co o tym mówić nie pozwala?

Kapelan

Sukienkowy raj sie rozsypuje na wybory super

Zo.

Bardzo mądry ksiądz i rozsądna nauka do kapłanów.

czemat

wiedze ci ksieza maja ,ale indoktrynacja jest silniejsza od zdrowego rozsadku.

olo

a szkolenia w gwałceniu i ukrywaniu to im od wieków wychodziły idealnie jest wiele publikacji ,dostępnych

lolo

Wczoraj i dzisiaj jest cisza wyborcza a ten artykuł to jest nagonka na partie która rzą ?

Mamona

Gdyby odseparować ich od kasy i władzy , służba w UBOSTWIE, zostałaby garstka księży

górnik

to atak to atak na kosciół i tak ma być ! My nie chcemy już kościoła ! Rozwalimy, zburzymy je !

pytanie.

Czy proboszczowie parafii,w których dzisiaj nie był czytany list biskupów ,,Wrażliwość i Odpowiedzialność” mają coś do ukrycia,czy obawiają się zgłoszeń od pokrzywdzonych,czy mają nadzieję, że większa część ich parafian nie oglądała dokumentu Sekielskich o pedofilii wśród księży? Czy parafianie powinni się upomnieć o ten list?

Ilu ?

A w Boga wierzą ?

hmmmm

Nie wiem czy zauważyliście ludziska ale mniej więcej od 15 lat przed oczami mamy zakrojoną na szeroką skalę akcję zniechęcenia ludzi do chrześcijaństwa, do kościoła. Liczne artykuły szkalujące kościół, wypowiedzi na forach ciągle tych samych ludzi typu „jaki to kościół jest zły, sami pedofile”, oraz liczne filmy…… ukazujące kościół i poniekąd katolicyzm jako kolebkę pedofilii. Nie widzicie tego, że w całej Europie chrześcijaństwo jest „niszczone”? Niszczone od środka… zniechęcając ludzi do naszej wiary. Jest to długi i powolny proces który jak widać daje zamierzony efekt. Nie jestem super ekstra wiernym który codziennie chodzi do kościoła, raczej od święta. Ale wierze w Boga i nie wierze ludziom którzy plują na naszą wiarę. Co do pedofilii…… pedofilia jest wszędzie. Najwięcej pedofilów jest wśród ludzi zamożnych, wpływowych, celebrytów, urzędników, proku……..ów, oraz sędz……ów, jednym słowem wśród ludzi których nie można ruszyć. Owszem wśród księży też są przypadki pedofilii nie mówie, że nie. I na tym właśnie polega owa akcja znieważenia kościoła. Przypadki pedofilii wśród duchownych są wywlekane na zewnątrz, nagłaśniane aby ludzie przestali wierzyć…… A grupa społeczna którą wymieniłem wcześniej, gdzie pedofilów jest najwięcej ma się bardzo dobrze, interes kwitnie….. Pozdrawiam myślących.

Anna

Do tych seminariów to idą chyba jakieś ażeby, pominąwszy pedofili, każdy inny człowiek wie że przestępstwo trzeba zgłosić do organów ścigania, a tu trzeba specjalnych szkoleń, to by było śmieszne nawet gdyby nie dotyczyło krzywdy dzieci

kaer

To pod tym artykułem można pisać komentarze? Bo pod artykułem o eurowyborach nie można.

Slawek

Żebyśmy nie przedobrzyli bo potem ksiądz nawet nie pogłaszcze po głowie dziecka na mszy bo ktoś powie ze to molestowanie. We wszystkim miejmy umiar .

Tom

Czekam na film o pedofil wsrod LGBT 🌈

Wierzący

Nie nadajecie się na przewodników duchowych.Waszym przewodnikiem jest kasa i władza.
Przekonałem się o tym na własnej skórze!

palma

to księża do tej pory nie wiedzieli że pedofilia to okropna zbrodnia? nie wiedzą że ze złem trzeba walczyć i eliminować , a może uczyli ich jak lepiej to ukrywać, bo myślą, że sutanna to jest pozwolenie na wszystko nawet to najgorsze

ateak

Wszystkich w czarnych kieckach należy rozebrać I do roboty, a nie do ołtarza. Za oszukaństwo należy karać. Tylu już wszechmocnych bogów poległo, a nadal naiwnych głupiutkich ludzików faszeruje się miłością do Boga. Jak można dwa kawałki patyków uwielbiać, okadzać…

Thorton

Kościół i księża się nie zmienią . Dopiero puste kościoły , podatki płacone jak każdy normalny człowiek , normalne podatki od gruntów , podatki dochodowe , pilnowanie przez normalnych ludzi działalności kościołów , coroczne raporty od psychiatry i psychologa na temat właściwego zdrowia psychicznego kapłanów. Te rzeczy zmienią kościół w organizację religijną . Mogą sobie wierzyć w co tam chcą . Oprócz w boga pedofilów , tutaj mają zakaz pod groźbą od 25 lat do dożywocia .

obrona nie atak

Dlaczego teraz ktoś o tym przypomina – a kiedy miał o tym przypominać – 10 – 15 lat temu kiedy do tego narodu jeszcze kompletnie nic nie docierało ?

Miłek

zdecydowana większość jest wspaniała

zaleski

to co teraz będzie z kolędą / zapraszać czy nie?

matter21

Ci ludzie żyją w jakiejś swojej rzeczywistości . To rzeczywistość , w której jest ważne miejsce dla pedofilii i homoseksualizmu . Ukrywanie tych zachowań jest traktowanie jako działanie na rzecz dobra kościoła . Same nietypowe zachowania ( zboczenia ) księży traktowane jako niewinne słabostki .

Zastępca Przewodniczącego Episkopatu Biskup Jędraszewski poucza wręcz , że sekowanie pedofilów to działanie podobne do holocaustu .
KTOŚ GO PRZECIEŻ WYBRAŁ na to ważne stanowisko !!!! Pewnie inni biskupi . Czy zatem ci ludzie są w stanie zmienić obraz Kościoła ? Przypuszczam , że wątpię . Wokół biskupów są podwładni , którzy ich wartości przez dziesiątki lat przekazywali społeczeństwu . Stworzyli chore społeczeństwa . To robota naprawcza na lata i na pewno z nowymi ludźmi .

negro

zdrajcy też uważają że robią dobrze, a ksiądz to synonim zdrajcy i pedofila

Bojka

Atak na Kosciol jest, ale nie dlatego ze ofiary i spoleczenstwo glosno mowia o przestepstwie, ale dla tego jest atak poniewaz pseudoksierza m.in pedofile, biznesmani rzadni wladzy i wplywow, zlodzieje … Czytaj całość

Kresek

Niestety, bezkarność to fajna sprawa. Znają to księża, sędziowie i prokuratorzy. O ile bezkarność sędziów i prokuratorów pewnie jeszcze trochę potrwa, to księża, po odejściu bardzo wielu wiernych w Irlandii … Czytaj całość

swojak

Ksiądz szkoli księdza..parodia. To oni nie wiedzą że od dzieci wara!!!!!! kto jego przeszkolił????

przykro sluchac .demoralizacja i klamstw

księża nie wierzą, a przecież byli molestowani w seminarium ,bo w każdym seminarium to się dzieje ,po prostu, tak maja mówić i wszystko

marzan

Dość istotna informacja, którą tak jakoś Sekielski w filmie przemilczał przez „zapomnienie” znajduje się w końcówce artykułu. To zobowiązanie do milczenia („Tylko nie mów nikomu”) jest wymagane od ofiary nie na starcie, tylko w przypadku procesu kanonicznego. Nikt nie zabrania zatem takiej ofierze iść także na policję i tam się poskarżyć. Więc zbiorowe milczenie ofiar z filmu Sekielskich to nie wina tylko i wyłącznie złych biskupów. W rodzinach tych dzieci albo młodzieńców byli ludzie jeszcze bardziej winni temu, co się stało – bo ostatecznie od rodzin wymagać wypada ciut więcej niż od obcego faceta, niechby i biskupa.

Ola

Te watykańskie patusy nie wiedzą, że nie można krzywdzić dzieci. Ich trzeba szkolić, powiedzieć że to zło. To się w głowie mieści . Obrzydzenie mnie bierze jak widzę księdza albo to ich skrzyżowane logo.

inkar

kk to największa mafia w kraju

Kama

Wprowadzić podatek wyznaniowy i niech płacą na swój Kościół tylko zdeklarowani katolicy A nie wszyscy pośrednio z budżetu państwa miliardy

Nik

W filmie Tomasza Sekielskiego na początku osoba skrzywdzona składa przed duchownymi przysięgę…. – Chcę podkreślić, że jest ona składana dopiero w czasie procesu kanonicznego… ” no I teraz wszystko jasne I klarowne 🙂

ja

nie szkolić tylko sądzić

Jagoda

A ja znam adwokatów , którzy szkolą pedofili w koloratkach jak uniknąć kary i problemów z wysokim zadośćuczynieniem.

Bundz

Czyli 700 przeszkolili jak ukrywać pedofilię

jarek123

Co to znaczy „znamiona wiarygodności”? Chyba biskupa pogieło.

Pomysł, by do członka mafii chodzić by donosić na innego…

takjest

Takich zachowań księży nie da się usunąć w jeden rok. To trwa od 1000 lat i nikt nie znalazł bicza na niegrzecznych „młodzieńców kościelnych”. Im wolno od młodego do starego.!!!!!!!!!

Zasądzić kopa w gentala

po co ?

georg

To są ludzie z odchyłami psychicznymi bądź fizycznymi.

Co z dziećmi molestowanymi w rodzinach? Kto im pomoże? Na razie wszystkim się zamyka usta…

Za: https://wiadomosci.wp.pl/duchowny-przeszkolil-700-ksiezy-ws-pedofilii-jak-reaguja-ja-w-to-nie-wierze-6384360263661185a?src01=d3f2c&utm_campaign=&utm_medium=push&utm_source=pushpushgo

Comments

  1. krnabrny1 says:

    „Ja w to nie wierzę!”
    Ja nie wierzę w boga El lub ELOHIM lub EL SHADIR lub JAHWE…bo różnie się przedstawiał w biblii…..jesteście w stanie księża kochani udowodnić mi jego istnienie?;-)

Wypowiedz się