Miller o obchodach 100-lecia niepodległości. „Biedna Polska Ludowa stworzyła tysiąc szkół”

Były premier Leszek Miller skrytykował rząd PiS za brak dobrego pomysłu na upamiętnienie 100-lecia niepodległości. – Marsz przejdzie i minie, niezależnie od tego, co się tam zdarzy. Nie zostanie nic takiego, co by pobudzało emocje Polaków – mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek wieczorem zakaz organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, który wydała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Odwołanie od decyzji prezydent stolicy złożyło Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Z kolei państwowy marsz w Warszawie zapowiedzieli także premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.

Zamieszanie wokół 11 listopada i jednocześnie obchodów 100-rocznicy odzyskania niepodległości komentował w „Faktach po Faktach” w TVN24 były premier Leszek Miller.

– To była wspaniała okazja, żeby zostawić jakiś trwały ślad, jakąś trwałą inwestycję, np. wielką bibliotekę cyfrową, salę koncertową, jakieś centrum technologiczne. Skoro biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół na tysiąclecie [1000-lecie Państwa Polskiego w 1966 r. – red.], to dlaczego obecna Polska nie jest w stanie stworzyć stu szkół na stulecie? Chodzi mi o inicjatywy, które będą na tyle wymowne, że każdy, kto się pojawi w pobliżu, będzie mógł sobie przypomnieć: „o, przecież to było na stulecie Rzeczpospolitej”

– mówił Miller.

Jak dodał, „marsz przejdzie i minie, niezależnie od tego, co się tam zdarzy”.

– Wszystko to pójdzie w mrok zapomnienia, nic nie zostanie takiego, co by pobudzało emocje Polaków, co by wskazywało, że Polacy skrzyknęli się i stworzyli coś trwałego, coś, co jest powodem do dumy i coś, co nie minie wraz ze zdjęciami z imprezy – stwierdził Miller.

Wybrane komentarze

prowokator99

Ma rację.
PS. Z obecnej rocznicy zapamiętamy 100 pożarów wysypisk odpadów.

Paweł K.

Na stulecie mamy największego kutasa w Polsce na placu Piłsudskiego. Ch… ma 6 metrów.

realistas

PRL budowała szkoły i kształciła młodzież, a III RP kupuje amerykańskie rakiety, którymi dowodzić będą amerykańscy sierżanci.

zapomorski12

Za to będzie odsłonięty ponad 6 metrowy pomnik brata prezesa PiS, byłego prezydenta, który przecież wybitnych zasług dla Polski nie miał. Oto współczesna Polska, w której nadal żyje sporo Polaków o mentalności Karguli i Pawlaków 🙁

ax-les-thermes

Komuchy chciały pod edukować potomka chłopa pańszczyźnianego. Jak ten potomek się już „podedukował” to wybrał sobie katolską ciemnotę na liderów ludu.

maciejwscieklica

fakt ! tysiąclatki są nadal w obiegu.
Biedna II RP wybudowała 100 szkół w hołdzie Marszałkowi i nadal na dawnych Kresach dawnej RP służą dzieciom,
a Zamek Królewski w Warszawie,
a Szpital Pomnik w Miedzylesiu,
coś trwałego co pozostanie na zawsze, również w pamięci
my dostaniemy orła ze złotymi szponami
i brata naczelnika obok czarnych schodków
i tyle

lese_majeste

nie zgadzam się z panem Leszkiem, pozostanie święto 12 listopada 2018 roku i przez następne stulecia Polacy będą to wspominać, a tak naprawdę to bezmóżdża dorwały się do rządów

ciekawamarija

Jak nie przepadam za Millerem, tak w pełni przyznaję mu rację, ci potrafią tylko sypać confetti i paradować ze skrzydłami , udając „jamiołów”, a można było np stworzyć szkoły z super wyposażeniem na miarę XXI wieku i musiałoby być ich tysiąc

js08836

Pan Miller rozmija się z prawdą. Na 100 -lecie Niepodległości postawiono pomnik Lecha Kaczyńskiego. To nic że, to pomnik najgorszego prezydenta RP po 89 r. To nic , że jest bezapelacyjnie współwinnym zabójstwa 95 osób na pokładzie samolotu. To nic , że bredził w Tbilisi, że jakoby przybył tu, aby walczyć. ( Śledztwo wykazało że, to Gruzja była agresorem ). To nic, że wykłócał się o krzesło w Brukseli choć jego tam nie powinno być bo, to było spotkanie szefów rządów nie prezydentów. To nic, że perfidnie chciał wykorzystać ofiary NKWD w Katyniu, aby rozpocząć kampanię wyborczą. Kara przyszłą natychmiast. Żal tylko, że jego wybujała ambicja pociągnęła do piachu 95 osób. Ten pomnik, będzie niechlubną pamiątką jego prezydentury, ale najbardziej przypominać będzie o jego współwinie w przyczynach tragedii.

olekkuszeta

nie ma planów na 100-lecie, bo PiS nie potrafi tworzyć i łączyć, tylko niszczyć i dzielić! Darem PiS dla Polski i Polaków będzie burdel prawny na kolejne lata!

ax-les-thermes

100 bazylik na stulecie i extra 100mln PLNa dla lojca dyrektora.

cezaryk

Jakiś duży kościół postawili za państwowe parę lat temu.
Może lepiej nie podrzucać pomysłów na upamiętnienia.

cah50

100 spiżowych karakanów na 100-lecie !!!!! A co !!!!

kornel-1

Ale 100 pomników Lecha Kaczyńskiego na stulecie – już można…
ROTFL

spam_box

Na stulecie przekazać kościołowi 100mld. Będzie fajnie.

43elvis

nie pojawi się, wy macie obsesję na PRL a tam żyły miliony ludzi i ciężko odbudowywały kraj aby takie pajace jak wy teraz wybrzydzały

ochujek

Ma rację. Dawniej dbali o państwo, teraz o stołki dla Misiewiczów i o klechów. Kosztem suwerena.

jedyny_times

Miller ma w 100% rację. Ci tylko rozdawać nieswoje, gardłować, obrażać i pieprzyć trzy razy a para piętnaście potrafią.

Jerzy Miki

He,he,he,za PiSSu 100 ławek na 100-lecie !

Jerzy Prokopowicz

Miller ma rację. Mieszkam w mieście 60 tyś ludzi. Z balkonu 10go piętra mam miasto jak na dłoni. Wszystko, wszystko co widać, czyli domy, szkoły, przedszkola, szpital, basen, kościoły. Wszystko wybudowano w PRLu. Nowa władza tylko zniszczyła pomniki i zmieniła nazwy . Wot swołocz, czyli ” czarna zaraza ” – prezydencik.

zwierz-jerzy

Leszek ma rację, tony zgniłego jadu wylane na PRL nie wytrą z pamięci i rzeczywistości materialnych dokonań Polaków. Niestety dla niektórych dzisiaj rządzących to nie była Polska i to nie byli Polacy. Więc ja się pytam prezesa, prezydenta i premiera gdzie żyli, co robili i kim byli ich rodzice? Młynarski dawno już śpiewał „co by tu jeszcze spieprzyć?” Jak widać da się. Niestety.

zigzaur

Panie Leszku Millerze, Szkoły, głównie zresztą wyższe, to teraz zakłada prywatna inicjatywa. Na każdej z nich jest nauczane prawo administracyjne. Szkoły takie można znaleźć w każdej pipidówie, nawet w Nowym Tomyślu i łącznie jest ich na pewno więcej niż 100. Kierunek tani, bo nie wymaga żadnych pomocy dydaktycznych a nauczać może każdy dureń (i znowu wspomnę ten nieszczęsny Nowy Tomyśl). Wśród nauczanych przedmiotów są: parzenie kawy, pisanie odpowiedzi odmownych, odwlekanie, nękanie itd.

Tworzywa 500

Wyobrażacie sobie, że Adrian na zmianę z Pinokiem objeżdżają otwarcie 100 szkół w Polsce i wszędzie słyszą „Konstytucja, Konstytucja …..” To by musiało boleć.

dlugi48

Będzie 100 pomników Kaczora na 100-lecie.

uthark

A po co szkoły? Czym naród głupszy, tym łatwiej nim manipulować – to wiadomo od dawna. „Reforma”, wprowadzona przed 3 laty, temu ma przecież służyć.

mariaczczi1

Na 100 lecie zapamiętam Polskę , jako kraj tuszujący pedofilię kościelną.

fakiba

Miller ma rację

rowerem999

Komuch ma dużo racji. Niestety para pójdzie w maszerowanie z hasłem moja racja jest mojsza. A kasa pójdzie na kupienie suwerena socjalem do następnych wyborów.

Jerzy Prokopowicz

Miller ma rację. Wszystko co mamy wybudowano w PRL-u. Czarni, porozwalali pomniki, zmienili nazwy i grzebią się w trupach. Tffffuu czarna zaraza!

fanuel1981

Bo ten Patriotyzm jest na pokaz ..

exsero

No jak nie jak tak – pomnik LK postawili przecież…

mirmarko

Niestety, smutne ale prawdziwe słowa Pana LM. Suweren wszystko w krowie łajno przemienić potrafi.

koment7

To ja mam kilka propozycji na 100-lecie niepodległości:
– 100 pomników Kaczyńskiego (ale to chyba już nie tylko zrobili, ale przebili),
– w każdym mieście wojewódzkim 100 metrowy pomnik Kaczyńskiego,
– 100 mln zł na każdą diecezję w Polsce,
– 100 dni wolnego dla wszystkich bez wyjątków ( co to jeden dzień jeden dzień, a poza tym to wszyscy zasłużyli na wolne, wszelkie służby też),
– 100 ulic w każdym mieście zarezerwowanych dla patronów wskazanych przez PIS, w tym najważniejsza ulica nosząca imię prezydenta tysiąclecia czyli Lecha Kaczyńskiego (czasami może występować z żoną),
– można jeszcze kupić 100 nowych limuzyn dla Beaty, aby miała czym się rozbijać,
– 100 samolotów dla VIP, wtedy zaoszczędzą na rozbitych limuzynach,
– 100 nowych lotnisk, aby miały gdzie lądować ich VIPowskie samoloty.
To są moje propozycje, może ktoś wpadnie na inne pomysły?

kramka23

Szacunek. Miller ma rację. Przeznaczyli na t obchody 2 miliardy, tylko na co tak naprawdę?

muflonex

Piękny inaczej pomnik postawiliśmy najsłabszemu z prezydentów. Był wyższy od Piłsudskiego, choć konus to był, jak jego brat a na placu był w gościach, bo to ma Miller rację, że na stałe to on tam nie postoi.

frajtak

Jedynym widzialnym znakiem będzie pomnik jakby suskiego na Piłsudskiego.

marcin5050

może ja idealizuję i niewiele pamiętam, ale w 1966 r było jakoś uroczyście, dumnie, podniośle, a dziś to tylko jest kwestia, kto się na kogo obrazi, komu nie poda ręki, a w ogóle dobrze, jak się nie pobiją

justas32

Nie zgadzam się z Millerem !!! Przecież na 100 lecie niepodległości dostaliśmy Pomnik Kaczyńskiego … 🙂

kris0104

ma racje

1asz

100 katolickich szkół… i „świeże mięsko” dla kleru.

zacisze16

Powstało państwo nijakie gdzie słowo i gest jednego człowieka znaczy więcej niż zdrowy rozsądek…. Dla wielu to pasuje… Prowadzi to do nikąd… Po jego śmierci będzie funkcjonował tzw. testament polityczny który dalej będzie przewracał ład i porządek w Polsce… Biedny to kraj bez autorytetów….

mupetman

No jak, na 100-lecie Niepodległości będziemy mieli pomnik Prezydenta Tysiąclecia. Odsłonięty będzie w wigilię święta, by się wszystkim odpowiednio nabożnie kojarzył. Ale nie zgadzam się, że marsz przejdzie i się o nim zapomni. Bo mogą się dziać takie rzeczy, że od razu staną przed oczami na wspomnienie „obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości”. I to dopiero będzie tragedia.

3cory

Co on pierdoremifasoli? Przecież u nas po okolicy na wsiach każda szkoła stawia obowiązkowy Obelix (taki większy kamień) upamiętniający 100lat. Szumnie się to otwiera. Poza tym dzięki temu wolno szwędające się psy mają na czym znaczyć teren.

chasselas

IV RP postawi 100 pomników Lecha K. na stulecie. Przecież wiadomo wszystkim i wobec, że bez niego (i jego brata, przede wszystkim) żadnej niepodległości by nie było.

mike689

100 pomników na stulecie wodza narodu potomka krzywoustego polaczki to durny naród niegodny wolności i niezawisłości

Walter Ceng

Były inicjatywy a jakże…np. na urodziny Stalina albo kogoś tam jeszcze, po których trzeba było wszystko poprawiać lub rozebrać i zapomnieć…aż do następnych urodzin.

Pomysł premiera Millera jednak trafiony, bo chyba jedynie ordery będą przez niektórych zapamiętane. Oby dostali rzeczywiście zasłużeni, bez względu na „kolor skóry”.

Trzeba trzeźwo patrzeć na to co się dzieje i nie dać się wprowadzać w ślepy zaułek przez manipulatorów z jakiejkolwiek opcji by nie byli.

Tylko uśmiechem i argumentami dążmy do jedności i to jest właśnie bezcenne, tej jedności boi się wielu.

darazetes9898

za polski socjalistycznej opozycja urządzała 11/11 i nawet nie pojawiał się jeden mundurowy MO , ( oczywiście pewnie byli tajniacy ) MO umiała to uszanować dzisiaj nie umieją .

arbor_1

No jak to nic — a pomnik wielkiego „Ojca Niepodległości” Brumborubara Pierwszego na Placu Piłsudskiego?

jakobhorner

Proste – wbrew bredniom nawiedzonych PRL chciało łączyć, nie dzielić. Chciało scalać kraj. Przynajmniej symbolicznie. Wróg był daleko, za wielką wodą i nikt się go tak naprawdę za Gomułki już nie bał. POPIS za to idzie na zderzenie, polaryzację, orzyganie wroga i papierowe symbole.

medycynaradziecka

Ten skurczysyn ma jeszcze refleks i koncept. ma rację.

sector23

100 milionów na 100-u lecie dla KC PiS, od wdzięcznego suwerena.

polsilver100

Gdyby naczelnik zmartwychwstał to by Sejm wypełnił się szubienicami

AK 80

Panie Leszku właśnie postawili karykaturę przy pl. Piłsudskiego.

Jarek Witkowski

sto kaczek za sto paczek i jeden marsz paradny w dwóch postaciach

hefajstos1

Miller ma rację. Pisiaki tylko bezsensownie wydają pieniądze na pomniki szpecące miasta. Polacy nie mają nic sensownego od rządu na taką rocznicę.

rownowaznik

A tak swoją drogą, ciekawe ile lat w dzisiejszych czasach zajęłaby budowa choćby 100 szkól. Od pomysłu do realizacji. Patrząc przez pryzmat innych większych inwestycji, to pewnie kilka kadencji. No i za prl chyba przetargów na budowę nie było. Takie samo pie…nie jak to że wszyscy jadą świętować rozejm I w.ś. gdzie Polski nawet nie było, a nawet jak później była, to tylko pionkiem w rozgrywce dla innych (tak w sumie do dzisiaj). I naprawdę żaden rząd, nawet ten najbardziej tęczowy by tego nie zmienił.

dojcze_kabana

Kiedy #wolnemedia poinformują swoich wyznawców, że zakontraktowany właśnie gaz z USA będzie 30% tańszy od kacapskiego, który jeszcze parę dobrych lat będziemy musieli odbierać dzięki kontraktowi podpisanemu przez wybitnego specjalistę Waldemara Pawlaka (ZSL)?

polsilver100

Na pewno bandyci, złodzieje i inne chwasty będą miały amnestię a normalny człowiek będzie zapie…ł za grosze

rx15

Akurat jeśli chodzi o szkoły, to wystarczy spojrzeć na piramidę wieku ludności Polski żeby zobaczyć, że w najbliższych latach w wiek „rozrodczy” wchodzi niż, który urodzi kolejny niż, jakiego jeszcze nie było. Więc szkół wystarczy, a część z tych co są, trzeba będzie zamykać.

ida61

po odzyskaniu niepodległości Polski Polacy wybudowali Gdynie, po 1989 roku Polacy zniszczyli wszystko co wybudowali komuniści, co przetrwało rozbiory, wojny. zniszczono przemysł stoczniowy, monopolowy, węglowy, pozbyto się armatorów ze statkami i marynarzy, wywalono młodzież z Polski. za to wybudowano tysiące pomników klaczyńskiego, zmieniono nazwy ulic na kaczyńskiego. stawiano pomniki hitlerowi, dzierzyńskiemu, nadawano takie nazwy ulic, ale potem te pomniki burzono. jestem zgodna z tym Millerem, że powinno się wybudować cos trwałego, a nie obchody gdzie dojdzie do bójek, rozbojów. powinno wybudować jakiś szpital, hospicjum, bibliotekę i upamiętnić w taki sposób 100 lecie niepodległości. Finowie mogli cos takiego wybudować. ich obchody były bez rozlewu krwi, finowie nie tłukli się między sobą, nie organizowali kilku marszy obok siebie. Polak potrafi tak wszystko spieprzyć, że wstyd przyznawać się, ze jest się Polakiem

moher.pospolity

A Miler z Kwaśniewskim lewicę w Polsce zlikwidowali, przy kawiorze i zimnej wódeczce.

szymi_mispanda

Bo w III RP Panie Miller nic się nie opłaca oprócz jednego, żeby wszystko sprzedać, wyautsoursować albo zamknąć. Linie kolejowe, fabryki, sklepy.
Zamiast tego maja być tylko galerie handlowe rodem z USA I trochę biur z open spacami dla lemingów, gdzie za miskę ryżu zapie…ja na kredyty.
To już cale pokolenie wyrosło, które myśli, ze za komuny to wszystko było czarno białe I ponure.
Tak ich tresowaliście od 1989 I Pan w tym uczestniczył.

smurfmadrala

Jaki jest dorobek marksizmu trzeba porównać dwa kraje niemieckie: RFN i NRD
lub dwie Koree, socjalistyczną i kapitalistyczną.
Dlaczego marksizm nie  zawładnął Izraelem, narodem swoich wynalazców?
Trzeba dodać, ze Izrael jest krajem wyznaniowym, czy ktoś słyszał
o BEZKARNYCH obelgach, szykanowaniu, atakach na judaizm.
Może jakiś polskojęzyczny TV-celebryta próbował w Polsce krytyki religii żydowskiej?
Za to są konsekwencje natychmiastowe i na zawsze !

Uwaga ws. bezpieczeństwa Marszu Niepodległości.
Dla „święto-marksistowskiego” spokoju polecam czerwonym, różowym, tęczowym,
zielonym i wszelkim innym mutantom marksizmu aby dla bezpieczeństwa wybrali inną formę spędzenia czasu:
-nocne spacery miastami Zachodniej Europy
-bale sylwestrowe w tych miejscach
-ewentualnie turystykę do multi-kulti gdzie organizują fortyfikowane, ochraniane getta turystyczne do obrony przed tubylczym multi-kulti

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24145940,miller-o-obchodach-100-lecia-niepodleglosci-biedna-polska.html

Comments

 1. nanna says:

  Polska to przecież także i wy!

  Czyli mamy 100 idiotycznych komentarzy na 100 lecie Polski.

  Jaki Naród taki kraj.
  Po wojnie ludzie widzieli przed sobą zadanie do wykonania i każdy przejął na siebie część pracy.

  A co my widzimy dziś?

  Siedzą przed kompami, pierdzą w krzesła obrotowe i czekają na nie wiadomo co, a to obrażając się a to obrażając innych i tak im schodzi czas do wcale nie tak bardzo nierealnej usranej śmierci.
  Zlitujcie się choć sami nad sobą to będzie lepiej.

 2. nanna says:

  A jednak Polakom nie podoba się, że się udało! Udało się bez zadym, bez rozlewu krwi i walk ulicznych.

  CHWAŁA CI POLSKO, ZA TO ! ! !

  Widzimy, że rząd sprawujący w Polsce władzę stanął na wysokości zadania, że w kilka dni potrafiono tak wszystko zorganizować, by nie było starć i spięć.
  Na pochodzie nie byłam, bo u nas nikt nie chodził po wsi z flagą śpiewając Hymn. Ale za to dokładnie obejrzałam dzisiejszy dziennik tvp w południe.

  Naprawdę, to było niesamowite uczucie ulgi, że Polacy dali radę, że nie było prowokacji i wydzierania sobie wzajemnego Polski tak, jakby mogła ona być czyjąkolwiek własnością.
  To nie Polska należy do nas, ale my należymy do Polski i jej interesom powinniśmy podporządkować się jako obywatele.

  Dlaczego nie odwrotnie? Dlaczego nie Polska dla nas?

  Z tego prostego powodu, iż jesteśmy ludźmi o różnych zapatrywaniach politycznych, różnych temperamentach i oczekiwaniach. Tego nie da się pogodzić w jakiś indywidualny sposób, a jedynie w sposób pozwalający nam, jako polskiej zbiorowości utrzymać nasze polskie państwo.

  Niektórym się wydaje, że można sobie w Polsce organizować „własne świętowanie” naszej państwowości. A jakim cudem?

  Polska w obecnych granicach to wynik ustaleń jałtańskich i każda ich zmiana to zmiana naszych granic. Nie my mieliśmy wpływ na to, jakie one są i nie my będziemy mogli o tym decydować, czy one takie pozostaną. Zepsuć możemy z wielką łatwością, ale nic nie możemy nikomu ani narzucić, ani dyktować z racji na nasze położenie geopolityczne i siłę militarną; dzięki Bogu nie jesteśmy w sytuacji „mocarstwa” i nie będzie na naszych rękach krwi niewinnych ludzi.

  Odpowiednią polityką zagraniczną możemy się wpasować w działania innych krajów i tym samym zabezpieczać interesy Polski na ile to możliwe. Każdy tak robi, tylko Polacy dali się podpuścić, że Polakom wolno więcej i głośniej krzycząc więcej dostaną. Nic podobnego! Tymi krzykami pokazujemy tylko nasze „miękkie podbrzusze” i każdy może to dla siebie z łatwością wykorzystać. W polityce nie ma przyjaźni, a jedynie wspólne interesy. Lepiej więc, żebyśmy żyli w zgodzie z możliwie jak największą ilością krajów.

  Wczoraj w niemieckiej tv były filmy dokumentalne o I. wojnie światowej.
  Okropieństwo.
  Co chwilę musiałam robić przerwę by się oderwać od ogromu bezsensownej śmierci na masową skale. Pokazywane trupy były prawdziwe!!! Na linii Francja – Niemcy już w pierwszym roku śmierć poniosło (o ile dobrze usłyszałam) ponad milion żołnierzy!!! Więc praktycznie trup leżał przy trupie i są tam cmentarzyska ogromne z jednakowymi krzyżami, co wywołuje niesamowite wrażenie.

  Pokazywali również filmy dokumentalne – a nagrywali je faktycznie na bieżąco i z dziwną starannością/dokładnością, jakby nie chodziło o prawdziwą śmierć!!! – pokazujące ofiary ataków gazów bojowych. Oślepieni i poparzeni nimi ludzie byli prowadzeni na tyły w taki sposób, że szli oni gęsiego, jeden za drugim, a na czele szedł ten, co widział na oczy, a za nim ci oślepieni dotykając ręką ramienia osoby idącej przed nim, również oślepionej. Taki korowód stanowiło kilkudziesięciu okaleczonych żołnierzy i było ich setki.

  !!!!!!!

  I pokazali również żołnierzy okaleczonych na twarzach. Kto wystawiał głowę z okopu mógł być trafiony granatem czy szrapnelem
  [zrapnel – pocisk artyleryjski używany do rażenia ludzi. Nazwa pochodzi od nazwiska wynalazcy, angielskiego generała-majora Henry’ego Shrapnela. Pocisk zawiera lotki (np. w postaci ołowianych kulek lub strzałek), wyrzucane z pocisku za pomocą ładunku prochowego, przy wykorzystaniu zapalnika czasowego. Po wyrzuceniu z korpusu lotki rozlatują się stożkowo na odległość 150–200 m.
  Wynaleziony został w 1803, po raz pierwszy użyto go w 1804 podczas walk w Surinamie. Był w użyciu do czasów I wojny światowej, później został zastąpiony pociskami odłamkowymi o działaniu rozpryskowym.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szrapnel ]

  i nie sposób było na to patrzeć nie zamykając oczu ze zgrozy.

  Ale to nie było wszystko z tego okropieństwa.

  Bo w wyniku walk w czasie I. wojny miliony żołnierzy stało się kalekami: bez nogi czy obu nóg, bez ręki czy obu rąk.
  Drobna wytwórczość miała wysoką koniunkturę, ponieważ na pniu można było sprzedać każdą ilość protez rąk czy nóg w najprzeróżniejszych wariantach.
  Wszystko to było naprawdę, filmy dokumentalne autentyczne.
  O Boże!
  Trwałam przy tym oglądaniu siłą charakteru, ponieważ uważam za swój obowiązek nie tylko o tym czytać i sobie po swojemu wyobrażać, ale wiedzieć, patrzeć na to i wiedzieć, bez żadnych wątpliwości, czym była I. wojna naprawdę.
  Jeszcze do tej chwili tego nie przepracowałam i widmo kalek i trupów krąży mi po mózgu.
  Ale tak trzeba, to tak robię i nie chcę się oszczędzać. Chcę wypracować w sobie bezwarunkowe współczucie dla Ofiar „wielkiej polityki”, zbierającej do dziś krwawe żniwo na całym świecie.

  Na jednym z filmów pokazany był młody mężczyzna siedzący przy stole, na talerzu miał on jakieś jedzenie i szpikulcem, którym była zakończona proteza ręki nadziewał kęs by go wprowadzić do ust.
  Na innym obrazie był pokazany robotnik przy maszynie; on również miał protezę ręki i nią niczym narzędziem obrabiał jakiś produkt.

  Ale i to nie wszystko!

  Ciągły ostrzał artyleryjski powodował u niektórych żołnierzy „trzęsawkę”, ich ciała drgały w sposób niekontrolowany, przez cały czas. Początkowo traktowano to jako symulanctwo by uniknąć walk na froncie, ale szybko okazało się, że jest to choroba układu nerwowego, który uległ uszkodzeniu i ciało człowieka całe się trzęsie, bo mięśnie nie są w stanie się uspokoić.

  I mimo okropności I. wojny światowej w dwadzieścia lat potem narzucono ludzkości II. wojnę światową – czyli nową, „ulepszoną” wersję I. wojny światowej – której zakres brutalności i barbarzyństwa wielokrotnie przewyższył tę I. wojnę.

  Dlaczego było to możliwe?
  To są sprawy, nad którymi ludzie powinni się głęboko zastanowić, ponieważ dotyczy to nas wszystkich.

  Powinniśmy wiedzieć, że III. wojna światowa będzie „ulepszoną” II. wojną światową.

  CO TO OZNACZA, MUSIMY ZROZUMIEĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Dlatego tak ważne było, że u nas obchody uzyskania niepodległości w 1918 roku nie były zarzewiem nowych walk, a stały się wyrazem JEDNOŚCI NARODU.

  Co rusz jacyś durniści wypisywali, że „marsz niepodległości został Polakom ukradziony”.

  Jaki marsz?

  Jakim Polakom?

  Jeżeli ten marsz niepodległości świętowany jest w granicach ustalonych w Jałcie, oznacza to, iż może być świętowana niepodległość uzyskana w 1945 roku

  – bo tę, uzyskaną w 1918 roku Polacy utracili przegrywając wojnę z Niemcami w 1939 roku –

  i nie własnym wysiłkiem, ale tylko dzięki wsparciu Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej, których na ziemiach stanowiących dziś Polskę poległo 600.000 i to dzięki Nim mógł mieć miejsce jakikolwiek marsz wolności.

  Wolność ta świętowana była między Odrą i Bugiem, między Bałtykiem i Karpatami.
  Takie są realia polityczne i to jest prawda, którą widzimy wszyscy.
  Dorabianie do tego jakiejś nierealnej polityczki ma na celu podważenie zasadności istnienia państwa polskiego w obecnych granicach.
  W innych niż są dziś granicach przecież nie istniejemy!

  Gdyby u nas wczoraj wybuchły rozruchy, nie tylko w Warszawie, ale mogły być zainicjowane w całej Polsce (przećwiczone to było „strajkami solidarności”), to wówczas pod Łukiem Tryumfalnym przywódcy 70 państw nie tylko świętowali by zakończenie I. wojny światowej, ale mogli przy okazji podpisać traktat rozbiorowy dzielący Polskę tak, by nie zagrażała ona pokojowi w Europie. Nie ma co się oszukiwać, że Polska jest jakąś ostoją pokoju i ma samych przyjaciół wokół i za oceanem. W polityce nie ma przyjaciół, są jedynie sojusznicy i to okresowi.
  Te kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy nato szybko by „zaprowadziło spokój” w Polsce i komisarycznie ustalono by, co dalej. My nie mielibyśmy naprawdę nic do powiedzenia w kwestii tego, co by się u nas działo.

  Mogły „mocarstwa zachodnie” zdecydować w 1918 roku, by Polskę jako państwo reaktywować, mogły by też niemal te same mocarstwa postanowić równie dobrze co innego.

  Z powodu ustawicznego podważania wyników ustaleń zakończenia II. wojny Polska jest czynnikiem destabilizującym nie tylko Europę.

  Powinniśmy być tego świadomi i nic nie da wiara, że Obrona Terytorialna mogła by mieć jakieś znaczenie w ustalaniu nowego porządku geopolitycznego w Europie.

  Jak to ludzie – większość Polaków nie miała by zamiaru „umierać za ojczyznę” zwłaszcza, że nie ma takiej rodziny w Polsce, która nie miała by krewnych za granicą, więc likwidacja polskiej administracji i zastąpienie jej „europejską” nie napotkało by na większe przeszkody.

  A część Polaków mając w perspektywie znalezienie lepiej płatnej pracy w strukturach unijnych nałożonych na polskie cieszyła by się wręcz z tego i trudno się takim ludziom dziwić.
  Polacy przecież w milionowym składzie osobowym już dziś pracują na dobrobyt Anglików, Francuzów, Amerykanów czy Niemców. Praca Polaka za granicami Polski to płacenie podatków do obcego skarbca, nie do polskiego.

  Więc tu mamy sprawę już przesadzoną i Polacy w kraju nie mieli by wielkich oporów gdyby nie oni jechali za granicę ale „zagranica by do nas przyszła”.

  No, ale „jeszcze Polska nie zginęła” i było spokojnie. Było wspólnie. Było uroczyście.

  Jako silny, świadomy Naród mamy możliwość uczestniczyć w polityce europejskiej. Pierwszy krok został uczyniony właśnie wczoraj.
  Może tego nie widać, ale ja uważam, że wczoraj dokonało się coś wielkiego, coś dla nas znaczącego, coś, co będzie miało wpływ na dalsze nasze losy.

  Rząd stanął na wysokości zadania.
  Ministerstwa również wypełniły swój obywatelski obowiązek.

  Teraz pora na obywateli. Czy zdadzą egzamin z ..?

 3. carlos says:

  Miller to najwiekszy blagier . Sam doprowadzil do tego, co mamy, przechodzac z obozu ZSRR, do obozu USA. Razem z Jaruzelem sprzedali Polske zydkom, a teraz madruje sie na uczciwego. Moze przypomni Polakom , jak sprzedawali za bezcen zaklady: Kaczmarek, Buzek inni-jakos nie protestowal przy wyprzedazy naszego majatku. Za to kupil efy 16, bez mozliwosci napraw i drogo, no ale za to mogl pojechac do USRAELA i zrobic wyklad na ich uczelni za 100 tys.$

Wypowiedz się