Rosja twierdzi, że mogłaby całkowicie zlikwidować marynarkę USA z Electronic Warfare Tech

Cook niszczyciel na Morzu Czarnym

Co przestraszyło USS Donalda Cooka na Morzu Czarnym ?

W czasie wojny jest stare powiedzenie. „Żaden plan bojowy nigdy nie przeżyje kontaktu z wrogiem”.

Gdy Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone biją w bębny wojenne i chwalą się zdolnościami swoich armii, powinny poważnie potraktować to powiedzenie. Te olbrzymie geopolityczne kraje mogą myśleć, że mają asy nowych rodzajów broni wśród swoich wojsk, ale nie wiadomo, kto wygrałby wojnę do czasu rozpoczęcia strzelaniny.

W przypadku Ameryki, nasz rząd demonstruje wiele wiary w drogie high-tech wojsko. Jednak od dziesięcioleci takie kraje jak Rosja i Chiny rozwijają tanie środki zaradcze, na nasze najlepsze maszyny wojenne i mogą być skuteczniejsi, niż nasi politycy i generałowie chcieliby przyznać to.

W rosyjskim filmie  propagandowym wydanym przez Vesti, które jest ustami medialnymi dla Kremla,  twierdzi się, że rosyjskie wojsko ma elektroniczne systemy wojenne, które mogą poważnie utrudnić ataki US Navy, w  tym statki, samoloty i pociski.

W sprawozdaniu stwierdzono, że Rosja miała znaczący przełom w tej technologii, co zostało wykazane w incydencie, który miał miejsce na Morzu Czarnym w 2014 r. Po tym, jak Rosja zaakceptowała Krym, USA wprowadziły na obszar USS Donald Cook, a 12 kwietnia nieuzbrojony rosyjski myśliwiec Su-24 zrobił kilkanaście lotów bardzo blisko wiaduktów statku. Podobno samolot myśliwski został wyposażony w elektroniczne urządzenie blokujące, które wyeliminowało system obrony przeciwrakietowej AEGIS statku. Choć wiemy, że samolot przelatywał 12 razy w bardzo prowokujący sposób, rząd Stanów Zjednoczonych nigdy nie potwierdził, że USS Donald Cook zetknął się z atakiem elektronicznym.

<span class=”notranslate” onmouseover=”_tipon(this)” onmouseout=”_tipoff()”><span class=”google-src-text” style=”direction: ltr; text-align: left”>[embedded content]</span> [Zawartość wbudowana]</span>

Raport cytował posta społecznego portalu od nienazwanego marynarza, który był na statku, który  szczerze mówiąc, brzmiał fatalnie  i nie tłumaczył przekonująco angielskim mówcom.

– „Obserwowaliśmy Rosjanina na  naszym  locatorze, dopóki nie dotrze do strefy zabójstwa, a aby potem go „zastrzelić”. Ale kiedy wszedł do cholernej strefy, zaczął się mistycyzm. Nasi  lokatorzy przestały działać, a cała Aegis także przestała działać. Duma naszej floty stała się naszym wstydem! „

W raporcie stwierdzono także, że Rosja ma elektroniczne urządzenie zacierające, które może ukryć ich podstawy przed radarami, a także urządzenia, które mogą zakłócać sygnały na minach przeciwminowych.

Należy stwierdzić, że jest to działalność propagandowa i nie powinna być rozpatrywana bez zastosowania krytycznego myślenia i badań. Jednak w jakim stopniu jest to dzieło fikcji, nie jest jasne. Naprawdę nie wiemy, co potrafi wojsko rosyjskie. Mam nadzieję, że nigdy się nie dowiemy.

Oryginalna historia News – kliknij tutaj

Co przestraszyło USS Donalda Cooka na Morzu Czarnym?

Ministerstwo spraw zagranicznych USA przyznało, że załoga niszczyciela USS Donalda Cooka jest mocno zdemoralizowana, po tym jak rosyjski samolot wojenny Suchoi-24 (Su-24) przelatywał nad nimi na Morzu Czarnym, nie posiadając przy tym ani bomb, ani rakiet, tylko elektroniczny przyrząd wojenny.


https://youtu.be/FL-HecSCjg0 

Video to przedstawia przybycie niszczyciela USS Donalda Cooka na Morze Czarne, aby zająć pozycję w pobliżu rosyjskich wód terytorialnych

10 kwietnia 2014 roku niszczyciel USS Donald Cook przypłynął na Morze Czarne, a 12 kwietnia rosyjski bombowiec Su-24 przelatywał nad nim – incydent, który według wielu mediów całkowicie zdeprymował załogę okrętu do tego stopnia, że Pentagon zaprotestował [1].

USS Donald Cook (DDG-75) jest niszczycielem z wyrzutnią rakiet czwartej generacji, którego podstawową bronią jest rakieta samosterująca Tomahawk z zasięgiem 2,5 tys. km, mogące przenosić głowice nuklearne. W ramach rutynowej misji USS Donald Cook posiada 56 rakiet Tomahawk, a w konfiguracji ofensywnej 96.

Ten niszczyciel USA jest wyposażony w system ostatniej generacji Aegis. To jest zintegrowany system, który zapewnia łączność między systemami obrony przeciwrakietowej wszystkich okrętów, na których jest zainstalowany – w ten sposób tworzy się sieć, która gwarantuje wychwytywanie, ściganie i zniszczenie setek celów w tym samym czasie. USS Donald Cook jest również wyposażony w cztery duże radary, których wydajność można porównać z mocą wielu stacji radarowych. W celach obronnych posiada on jeszcze 50 rakiet przeciwlotniczych różnych typów.

Latający nad USS Donaldem Cookiem rosyjski Su-24 nie miał bomb i rakiet, tylko gondolę zamontowaną pod kadłubem, która według rosyjskiego czasopisma Rossiyskaya Gazeta [2] zawierała elektroniczny przyrząd wojenny zwany Jibiny.

Podczas fazy zbliżania się przyrząd ten miał zneutralizować wszystkie radary niszczyciela, urządzenia kontrolne, systemy informacyjne itp. Innymi słowy, ten wszechpotężny obecnie używany i montowany system Aegis w celach obronnych nowoczesnych okrętów NATO został wyłączony jak telewizor pilotem.

Rosyjski Su-24 symulował następnie atak na Donalda Cooka rakietami, który przedtem został dosłownie ogłuszony i oślepiony. Jak podczas ćwiczeń, nieuzbojony rosyjski samolot powtórzył manewr ataku rakietami 12 razy, po czym oddalił się.

USS Donald Cook natychmiast obrał kurs do portu w Rumunii.

Po tym incydencie, który przez atlantycką prasę został przemilczany mimo wielu komentarzy specjalistów sektora obronnego, Donald Cook nie zbliżał się już do rosyjskich wód terytorialnych.

Według specjalistycznych mediów 27 marynarzy USS Donalda Cooka prosiło o zwolnienie ich z aktywnej służby.

Dyrektor centrum badawczego do prowadzenia walki za pomocą systemów elektronicznych i oceniania tz. środków „zredukowanej widoczności” rosyjskiej akademii lotnictwa, Władimir Balybin, skomentował:

«Tym bardziej jest skomplikowany system radarowo-elektroniczny, tym łatwiej jest go zakłócić za pomocą systemów do elektronicznego prowadzenia walki»

Video prezentuje amerykański system Aegis. Używany przez nowoczesne okręty wojenne Navy oraz ciągle montowany na statkach marynarki NATO system obrony przeciwrakietowej mógłby być więc całkowicie zneutralizowany przez rosyjski system do zagłuszania elektroniki.

Wizualna prezentacja incydentu.

Tłumaczenie
Mira 

[1] “Pentagon Protests Russian Jet Buzzing Antimissile Ship in Black Sea”, Global Security Newswire, 15 kwietnia 2014.

[2] Rossiyskaya Gazeta, 30 kwietnia 2014.

 

Sieć Voltaire

Wypowiedz się