List Cezarego Kazimierczaka Prezesa ZPP do Premier Ewy Kopacz w sprawie podatków i kredytów

Warszawa, 26 czerwca 2015
Szanowna Pani Premier
Ewa Kopacz
ul. Inflancka 4A
00-189 Warszawa

Szanowna Pani Premier,
z wielkim zainteresowaniem przyjęliśmy Pani oświadczenie, że we wrześniu obniży Pani podatki. Co prawda od 8 lat bardziej czekamy na ich uproszczenie i jednoznaczność – z niskim podatkiem też można zostać zniszczonym przez Pani Orłów ze Świętokrzyskiej – ale dobre i to. Rządy PO w tym zakresie mają wielkie doświadczenie – to wy wprowadziliście do praktyki podatkowej model „Podatki 5 lat wstecz z odsetkami , bez zmiany prawa, na podstawie „kreatywnej” zmiany interpretacji, wbrew 20 letniej praktyce”. Ani za SLD, ani za AWS, ani za PIS, tego typu działań nie było. Powinna Pani twórcy tej metody, ministrowi Kapicy, przyznać jakąś nagrodę w świetle jupiterów.

Niemniej bardzo nas cieszy, że wzięła się Pani wreszcie za pomoc dla firm. Konkretnych firm.

Przed wszystkim biznes dziękuje Pani, za nowelizację ustawy o kredycie konsumenckim, zwaną na mieście „Provident Lex”. Ustawa wprowadza wreszcie porządek na rynku małych pożyczek, ustanawiając prawnie monopol firmy Provident. Z rynku znikną przede wszystkim te śmieszne firemki internetowe, które nie są w stanie nawet dać pracy Żdziśkowi i jego córce, jak się nie załapie na posła w zachodniopomorskim. Platforma z tych około 30 małych i średnich firm nie ma żadnego pożytku i bardzo słusznie, że Pani posłanka Skowrońska, usiłuje usunąć je z rynku. Koniec bezhołowia – jedna firma będzie. Te setki milionów złotych należą się korporacji i bardzo słusznie, że postanowiła Pani to prawnie zagwarantować Providentowi. Sława!

Biznes dziękuję Pani również za inną niezwykle cenną inicjatywę pani poseł Skowrońskiej. Chodzi mianowicie o wyłączenie spod regulacji wysokości opłat interchange i to aż, i tylko dwóch firm: American Express oraz Dinners Club. Tutaj na uwagę zasługuje też niezwykła otwartość, którą Pani zapowiadała i widzimy, że punkt zwrotny już działa – w uzasadnieniu noweli jest właściwie wprost napisane, że ta nowelizacja jest na życzenie tych dwóch firm! Sława! Naturalnie popieramy przyznanie tym firmom urzędowego papieru na łatwe zarobienie kilkuset milionów złotych – popieranie konkretnych firm, konkretnych ludzi, a nie jakiegoś anonimowego „biznesu”, to jest właściwy kierunek. Czekamy na kolejne projekty!

Wiemy, że zarówno Pani, jak i Pani posłance Skowrońskiej najbardziej na sercu leży pomoc ludziom i to są właśnie ci ludzie. Dziękujemy!
Serdecznie Pozdrawiam,
Cezary Kaźmierczak
Prezes

Zwiazek Przedsiebiorców i Pracodawców
ul. Krakowskie Przedmieście 6
00-325, Warszawa

Wypowiedz się