Izraelska gazeta wzywa Polskę do „rozliczenia się z przeszłością” i zwrotu 170 tys. nieruchomości Żydom

flagi Izraela

W gazecie „The Jerusalem Post”, politolog wzywa Polskę by ta „rozliczyła się ze swoją przeszłością” oraz zwróciła 170 000 zrabowanych nieruchomości, przed wojną należących do Żydów.

Daniel Schatz, w dziale opinii izraelskiego dziennika napisał:

„Najwyższy czas, by Polska zmierzyła się ze swoją przeszłością. Pomimo 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, nie znaleziono żadnego realnego rozwiązania krytycznej kwestii restytucji dla polskich ofiar Holokaustu czy pogromów z 1968 r”.

Trwające duchy przeszłości muszą zostać zwalczone, a dawne krzywdy muszą zostać naprawione. Najwyższy czas, by Polska uczciła pamięć tych, którzy zostali zamordowani w czasie tyranii nazistów oraz oddała sprawiedliwość ocalałym oraz ich spadkobiercom poprzez naprawę bezprawnej konfiskaty mienia przez reżim nazistowski oraz komunistyczny – dodał.

Politolog jest wykładowcą na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz na uniwersytetach Harvarda i Stanforda. Nie jest pierwszym, który podnosi takie roszczenia wobec Polski.

10 lat temu, poinformowano że mienie żydowskie opuszczone po wybuchu II wojny światowej ma wartość ok. 30 mld dol. Obietnicę zwrotu mienia, w roku 2008 składał premier Donald Tusk jak również ówczesny marszałek sejmu – Bronisław Komorowski. Premier dodawał podczas  spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w Nowym Jorku, że rekompensaty będą takie na jakie pozwoli stan finansów państwa.

Od pewnego czasu mówi się również o tym, że nagłe próby zdestabilizowania Lasów Państwowych mają związek z żydowskimi ponagleniami w sprawie zwrotu majątków. Pieniądze ze sprzedaży Lasów miałyby pójść na pokrycie „zobowiązań”.

źródło: wgospodarce.pl, biztok.pl

Opublikowano za: http://parezja.pl/izraelska-gazeta-wzywa-polske-rozliczenia-sie-przeszloscia-zwrotu-170-tys-nieruchomosci-zydom/

 

Porównaj wpisy dr Ryszarda Ślązaka o odszkodawaniach wypłaconych żydom i obywatelom państw Europy Zachodniej przez POLSKĘ.

 

  1. POWOJENNE ODSZKODOWANIA ZAPŁACONE WIELKIEJ BRYTANII. CZ I

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2014/01/4626/

  1. POWOJENNE ODSZKODOWANIA ZAPŁACONE WIELKIEJ BRYTANII. CZ II

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2014/01/powojenne-odszkodowania-zaplacone-wielkiej-brytanii-cz-ii/

Brytyjczycy musieli zachować jawność publiczną, ponieważ  musieli ogłaszać w prasie w Wielkiej Brytanii i w krajach należących do ówczesnej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w tym i w należącej do Wielkiej Brytanii Palestyny, /państwo Izrael powstało  w końcu 1948 roku/, aby instytucje brytyjskie, obywatele brytyjscy z całej tej Wspólnoty zgłaszali rządowi brytyjskiemu swoje roszczenia ekonomiczne jakie mają względem Polski. Kwestia obywatelstwa brytyjskiego była sprawą brytyjską i strona polska nie była informowana, od kiedy dana osoba fizyczna będąca przedmiotem odszkodowania, jest jej obywatelem. […]

Na brytyjskiej  liście roszczeniowo-odszkodowawczej osób indywidualnych, których ocalałe z wojny resztkowe i różnorodne mienie majątkowe umiejscowione do terenu powojennej Polski, i nawet inne rodzaje wierzytelności, głównie  osób żydowskiego pochodzenia, którzy w przeszłości byli obywatelami polskimi lub występowali ich zagraniczni spadkobiercy. Spadkobiercy, którzy zdaniem władz brytyjskich, mieli prawo do spadku po swoich przodkach, a znajdujące się po wojnie w granicach powojennych państwa polskiego, a nie w granicach obszaru wschodniego utraconego po wojnie decyzjami władz sowieckich i mocarstw zachodnich, głownie Stanów Zjednoczonych, na rzecz sąsiada wschodniego Polski. […]

Układ odszkodowawczy regulował kwestie ekonomiczno-finansowe w całości, choć zawierał wymienione kwoty odszkodowania przyjęte przez Polskę do zapłaty w systemie ratalnym i w paroletnim okresie. Ostateczna kwota przyjętego przez Polskę odszkodowania do zapłaty, po wzajemnym skompensowaniu innych należności i zobowiązań, została określona kwotą 5 465 000 funtów szterlingów, co na ówczesne czasy było wartością i kwotą wprost horrendalną, szczególnie dla wyniszczonej i wyczerpanej wojną Polski. Wartość tego odszkodowania odpowiada obecnie kwocie około 6 mld dolarów USA. Obejmowało ono aż 240 pozycji indywidualnego mienia nieruchomości, położonych na całym powojennym obszarze naszego państwa. Zaskakującym i zatajanym przed własnym Narodem faktem jest, że trwająca w tak powszechnej biedzie powojenna Polska, bezprawnie zapłaciła odszkodowanie dla osób, które nigdy nie były obywatelami naszego państwa, były obywatelami Niemiec, w większości zostali przez Niemców zamordowani, a ich mienie majątkowe, w większości niemal całkowicie i świadomie zniszczone przez Niemców lub w trakcie działań wojennych po wojnie geograficznie znajdowało się na tych terenach, które Polska po zakończeniu wojny odzyskała jako prastare Ziemie Zachodnie i Północne.

Liczba pozycji takich nieruchomości majątkowych obywateli niemieckich żydowskiego pochodzenia, z przedwojennych terenów zbrodniczej Rzeszy Niemieckiej, które, jako ziemie odzyskane, weszły po wojnie w skład Państwa Polskiego, była dominująca na ostatecznej liście  przyjętej do zapłaty i w ostatecznej umowie odszkodowawczej/indemnizacyjnej. Umową tą zakończono kwestię odszkodowawczą, i Polska w terminie umownym i w pełni spłaciła to swoje zobowiązanie odszkodowawcze. Powinno uważać się, że sprawa roszczeń majątkowych głównie pożydowskich została raz na zawsze załatwiona, i żadne ponowne roszczenia nigdy nie będą już zgłaszane. Z resztą w umowie, na wniosek strony brytyjskiej zawarto zapis, że strona brytyjska nie będzie w przyszłości zgłaszać żadnych już roszczeń, a gdyby ktoś po za rządem brytyjskim je zgłaszał, to strona polska nie będzie ich w żadnym stopniu uwzględniać. Niestety tak nie jest. Teraz polska opinia publiczna stosunkowo często jest zaskakiwana wiadomością, informacją, że znów są zgłaszane zbiorowo i indywidualnie różnorodne roszczenia i to  o fałszywych przesłankach o rzekomych nowych spadkobiercach, którzy dziwnym zbiegiem historii nagle się pojawiają i odnajdują i to po niemal 70 latach od zakończenia II wojny światowej, i są jakby długowieczni, a nawet nieśmiertelni. […]

  1. dr Ryszard Ślązak – POWOJENNE ODSZKODOWANIA POLSKI WOBEC ZACHODU (CZĘŚĆ I)

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/02/dr-ryszard-slazak-powojenne-odszkodowania-polski-wobec-zachodu-czesc-i/

TERAZ PRZYSZEDŁ CZAS NA ODSZKODOWANIA DLA POLSKI ­ – głównie od Niemców którzy wszczęli II wojnę światową.

Redakcja

Wypowiedz się