JEGO EKSCELENCJA PREZYDENT REPUBLIKI CZESKIEJ PAN MILOSZ ZEMAN

Szanowny Panie Prezydencie,

My, członkowie Klubu Inteligencji Polskiej z satysfakcją przyjęliśmy stanowisko Pana Prezydenta wyrażone wobec apelu środowisk ukraińskich zabiegających o ich poparcie „w obronie Stepana Bandery”.

Panie Prezydencie, prosimy przyjąć od naszego środowiska wyrazy najwyższego uznania i podziękowanie za udzieloną odpowiedź.

To za pośrednictwem internetu, a nie z polskich mediów (nad czym ubolewamy) dowiedzieliśmy się o Pana stanowczej, prawej, jednoznacznej i co najważniejsze opartej o fakty historyczne odpowiedzi, w której przywołał Pan Prezydent haniebny rozkaz Stepana Bandery „Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia”.

Do dnia dzisiejszego zbrodnia ludobójstwa na Polakach i innych mniejszościach narodowych dokonana na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez nacjonalistów ukraińskich spod znaków OUN – UPA w latach 1939 – 1947 nie doczekała się osądzenia. W Polsce liczne środowiska Kresowian domagają się nie zemsty, ale pamięci i szacunku dla ofiar tej bestialskiej zbrodni. Uważamy, że tylko w poszanowaniu prawdy można szukać porozumienia i szans na budowanie wspólnej przyszłości narodów.

Aktualnie w wielu krajach, w tym także w Polsce, w imię obłędnych kalkulacji i politycznych targów, znaczna część polityków, a także różnego rodzaju pseudo – autorytety dokonują zakłamywania historii, przemilczania lub wręcz gloryfikowania zbrodniarzy. Ofiary banderowskiego ludobójstwa przedstawia się jako katów, a zbrodniarzy, ukraińskich siepaczy jako patriotów.
Naszym zdaniem taka praktyka to wytyczanie po raz kolejny drogi do destabilizacji w euroregionie i skłócaniu narodów słowiańskich dotkniętych największym ludobójstwem w czasach nowożytnych.

Panie Prezydencie, jako Polacy dziękujemy za liczne dowody przyjaźni, które Pan okazuje względem Polski i Polaków. Nasze środowisko postrzega Pana jako Męża Stanu, który przyszłość Europy chce budować na zdrowych relacjach partnerskich pomiędzy narodami, a nie na zakłamaniu i przemocy.

Niech zrozumienie, przyjaźń i współpraca będą drogowskazem dla Polaków i Czechów.

Pozostajemy z szacunkiem.

List do Prezydenta Czech - podpisy

Trackbacks

  1. […] Czemu nie mamy takich polityków jak Zeman, Orban, Putin tylko debili chorych na schetynizm? […]

Wypowiedz się