„Zjednoczenia” – krótko o scenie politycznej

Platforma „się zachwiała”, ale opozycja nie tworzy wiarygodnej alternatywy.

Może to dziwić, ale w zapowiedziach tworzenia zjednoczeń, czy to prawicowych, czy to lewicowych, bądź liberalnych – dopatruję się słabości tych ugrupowań.

Żadna z „partii wiodących” w swym sektorze nie wnosi nowych wartości ideowych; to cały czas ten sam układ. Rosnące poparcie KNP i jego lidera JKM, także nie jest propozycję na przyszłość – świadczy jedynie o zdesperowaniu społeczeństwa przy braku świadomości skutków.
To na zasadzie – jest źle, dotychczasowe ekipy polityczne nie dają gwarancji normalności i jakichkolwiek perspektyw rozwojowych, to może włączenie do gry opcji „oryginalnej” może wprowadzić ferment zmian.
Partyjne gry mają cyniczny charakter; PiS nie ma szans na przejęcie władzy, a postawa względem „banderowców” i krytyka przejęcia, w ułomnej nawet formie, kontroli nad emisja pieniądza – dyskredytuje tę partię jako odwołującą się do patriotycznych haseł.
Bredzenie Kaczyńskiego o 700 – tysięcznej armii na wzór , tym razem, Korei Południowej, świadczy o mentalnej aberracji.
W tej sytuacji „zjednoczenie prawicy” bez jakiejkolwiek wizji przyszłości jestświadomą manipulacją mającą pokryć ideową pustkę.
Zjednoczenie SLD z „umierającym” Palikotem – nawet nie zasługuje na poważniejszy komentarz.
Na pewno można spodziewać się zgromadzenia środowisk liberalnych wokół KNP. Tyle, że to także nie jest nową jakością – może jedynie wprowadzić trochę zamieszania.
Jakieś podsumowanie?
Chyba tylko takie, że „zgrał się” cały dotychczasowy system władzy. W jego ramach przesuwanie akcentów nie jest w stanie sprostać wymaganiom przyszłości i społecznej frustracji.
Czyli – potrzeba jest zmiany systemu. Tylko pytanie – jakiego i czy społeczeństwo jest przygotowane, aby ponieść ciężar zmian.
Przykład Ukrainy, gdzie wielu z popierających Majdan chciało normalności a efektem stała się wojna domowa, jest tu wielce wymowny. Dlatego wyzwaniem chwili jest dyskusja o systemowej zmianie sposobu kierowania Państwem Polskim.

Wypowiedz się