Mowa nienawiści

MOWA NIENAWIŚCI

Doc dr Rudolf Jaworek

W programie telewizyjnym TVN – 24, w dniu 22.XI. br. Redaktor Durczok z ministrem Bonim ubolewali nad mową nienawiści, która występuje w wypowiedziach polityków, a którą szerzą również środki przekazu. Panowie byli zgodni, co do potrzeby eliminowania tego zjawiska mobilizując do tego dzieła Kościół i administrację państwową. Zastanawiali się także nad możliwością cenzury wypowiedzi w internecie, gdzie wolność słowa przekracza wszelkie granice. W następnym dniu w tej samej stacji ten temat był kontynuowany. Sprawa musi być poważna skoro stała się nawet w telewizji głośna. Zainspirowany poruszanym tematem skleciłem taki oto wierszyk:

Pytał mnie dziadek, wolno cedząc słowa:

Co to takiego: „nienawiści mowa”?

Odpowiedziałem:

To taka dziadku, kiedy coś nawala;

Kiedy chorego wyrzucą z szpitala,

Kiedy rodzina znajdzie się na bruku,

A zamiast prawdy – fałsz słyszysz w swym uchu; Kiedy młodego nie stać na mieszkanie, Lub nie wiesz tego, co z Polską się stanie, Kiedy z dnia na dzień tracisz miejsce pracy, Za swoją pracę nie otrzymasz płacy, Kiedy Cię nie stać na kupno lekarstwa, Zamiast kultury, spotkają Cię chamstwa, Gdy matkę nie stać, by ubrać swe dzieci, Gdy lodówka, przed pierwszym, pustką świeci; Gdy oszust woła: „kraj nareszcie wolny”!

By móc wprowadzić zbrodnicze reformy,

Z których skorzystali różni cwaniacy,

Zaś robotnicy zostali bez pracy;

Rząd zamiast rządzić, państwo polskie psuje, A telewizja-demoralizuje, Gdy na stadionie dach się nie zamyka, A sąsiad czyta gazetę Michnika, Mafia kraj zadłuża, że głowa pęka, W Twoją kieszeń sięga złodzieja ręka, Gdy rząd miast bronić, rozbija rodziny, Gdy rządzą nami same skur..syny, A młodzież nasza musi emigrować, By za granicą móc dzieci wychować.

Gdy rządzą obcy, choć „polsko języczni”

Broniący Polski, są coraz mniej liczni,

Giną w wypadkach, lub przez samobójstwo.

(W co nie chce wierzyć miejscowe pospólstwo) Gdy polskie wojska, zamiast bronić kraju, Na rozkaz obcych innych zabijają, Wtedy z ust naszych wylatują słowa:

Niecenzuralne. Nienawiści mowa.

Tu nie pomogą Boniego apele.

Skrzywdzonych w tym kraju jest już zbyt wiele.

Rudolf Jaworek