KIP protestuje.

Oświadczenie

Klubu Inteligencji Polskiej

w sprawie filmu Władysława Pasikowskiego „Pokłosie”

 

Akurat na dwa dni przed naszym Narodowym Świętem Niepodległości na ekrany polskich kin wchodzi szeroko reklamowany film W. Pasikowskiego „Pokłosie”. Obraz ten stanowi wyjątkowo ohydny i kłamliwy antypolski paszkwil. Nawiązuje on do mordu w Jedwabnem, choć jego akcja toczy się we współczesnej Polsce. Reżyser idzie śladami J.T. Grossa, oskarżając Polaków o dokonanie mordu na Żydach, przedstawiając okrucieństwo wykonawców zbrodni w sposób bardziej drastyczny niż czyni to Gross. Jest to więc, film fałszywy historycznie, albowiem nigdy nie przeprowadzono oficjalnych uczciwych badań nad tą sprawą, a niezależni historycy obarczają winą za Jedwabne Niemców. W ten sposób Pasikowski dołączył do tych, którzy współwiną za eksterminację Żydów podczas II wojny światowej obarczają Polaków, po to by umniejszyć winę Niemców. Równie fałszywie i w sposób uwłaczający polskiej godności reżyser prezentuje współczesną polską wieś (rzecz dzieje się w 2000 r.). Mieszkańcy tej wsi (w domyśle Jedwabne), to brudni, zapici, chodzący w fufajkach degeneraci, przesiąknięci antysemityzmem i mordujący poprzez ukrzyżowanie (!) człowieka, który odbudowuje cmentarz żydowski.

Uznajemy za sprawę skandaliczną nie tylko fakt wyświetlania filmu z gruntu fałszywego i obraźliwego wobec Polaków, ale również to, że Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował kolejne „dzieło” antypolonizmu kwotą 3,5 mln zł, pochodzącą przecież z podatków Polaków. Wolność słowa i wypowiedzi nie może stanowić wolności bezkarnego uprawiania antypolonizmu.

Klub Inteligencji Polskiej wyraża protest przeciwko takiemu prezentowaniu Polski i Polaków. Zwracamy się do wszystkich, którym leży na sercu godność naszego Narodu i prawda historyczna o bojkot tego filmu i przyłączenie się do naszego protesty. To wyjątkowo podły akt antypolonizmu.

9.11.2012 r

 

                                                         Zarząd Główny

Klub Inteligencji Polskiej