Sąd Obywatelski – tworzenie

Nabór przysięgłych do Sądu Obywatelskiego.

Drodzy Państwo,

Jak wielu z Was zapewne wie, w Nowym Ekranie powstała inicjatywa powołania Sądu Obywatelskiego. Jest to odpowiedź na wszechobecną korupcję, arbitralność wyroków i arogancję wymiaru sprawiedliwości. Sądy i prokuratura znalazły się poza jakąkolwiek społeczną kontrolą i stały się narzędziem terroru. Społeczeństwo ma prawo do obrony. W celu zapewnienia rzetelności orzekania Sąd Obywatelski będzie działał na zasadzie ławy przysięgłych.

Komitet założycielski Sądu zdecydował się zwrócić do Blogerów Nowego Ekranu z prośbą o deklarowanie swojego uczestnictwa w Sądzie w roli sędziów przysięgłych. Kryteria doboru przysięgłych zawarte są w artykule 6 Aktu Powołania Sądu.

Pierwsze rozprawy odbywałyby się w weekendy w Warszawie. Oczekujemy, że nie będą trwały dłużej niż jeden dzień. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Sądu potrzebna jest możliwie duża pula osób, spośród których każdorazowo będzie losowany skład ławy przysięgłych. Ma to również znaczenie dla uniknięcia powtarzania tych samych osób w kolejnych rozprawach.

Jeśli Państwo jesteście zainteresowani wystąpieniem w roli przysięgłego, prosimy o podanie adresu email w celu wysłania deklaracji do wypełnienia. Zgłoszenia można kierować adres sądu przysięgłych: sadprzysieglych@yahoo.pl

Ze względu na zasadę jawności działania Sądu, będą państwo zobowiązani do podania swoich podstawowych danych, co może być sprzeczne z używaniem pseudonimów, pod którymi jesteście Państwo znani jako blogerzy. Funkcja przysięgłych jest dobrowolna i nie będziemy mieli Państwu za złe, jeśli zdecydujecie pozostać anonimowi.

Pozostajemy w nadziei, że nasz apel spotka się z pozytywnym odzewem.

Z poważaniem

Komitet Organizacyjny Sądu Obywatelskiego

Bogdan Goczyński, Krystyna Górzyńska (Rebeliantka), Tomasz Parol (Łażący Łazarz)

fot. ŁŁ: zdjęcie z procesu prof. Rymkiewicza

Uwaga, wcześniej był błąd w adresie mailowym Sądu Przysiegłych, terza jest to poprawione: sadprzysieglych@yahoo.pl