Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie…

           Jestem Polakiem i mam  obowiązki  polskie,

 

                        szczególnie teraz, gdy Ojczyzna w niebezpieczeństwie.

            Obecnie już wyraźnie widać, że Ojczyzna nasza, niszczona wewnętrznie na wszelkie sposoby i atakowana zewnętrznie, znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Byt i rozwój naszego Narodu został zagrożony u samych podstaw. Kto żyw i czuje się Polakiem musi teraz stanąć do walki obronnej. Wzywamy do powszechnej mobilizacji i pospolitego ruszenia, każdy do ofiarnej pracy społecznej na rzecz rodziny, polskich dzieci oraz naszego środowiska. Polska potrzebuje naszej wytrwałej pracy organicznej od podstaw, jak w czasach zaborów lub  niewoli.

Placówką podstawową obrony Polski i wiary świętej jest własna duża rodzina; obowiązek jej założenia i rozwoju, a także uczciwa praca zawodowa – dla społeczeństwa, a nie dla obcych. Ale dziś, to już nie wystarcza; konieczna jest także troska i praca dla obrony i zaktywizowania środowiska; naszego miasta, powiatu, województwa..

            Największym kłamstwem i zagrożeniem jest twierdzenie, że obecnie nic się nie da zrobić dla dobra Polski. Ten fałszywy jad obezwładnia nas, pozbawia nadziei i sił, zacieśnia w egoizmie i biernocie. Tym samym pozostawiamy wolne pole naszym wrogom. Nie pomogą nam narzekania, niewiele pomoże wspomnienie chwały oraz rozmowy o wymarzonej Rzeczypospolitej.

            Prawdą podstawową jest stwierdzenie, że lepsza przyszłość Polski i naszego Narodu zależy w największym stopniu od tego, co każdy z nas i my wspólnie robimy dla Nich dziś, tu i teraz. Tu gdzie żyjemy, sami i z rodziną, i gdzie pracujemy, i z kim się spotykamy oraz teraz, to znaczy dziś i jutro, w tym tygodniu, kwartale, tego roku.

Musimy więc w każdym środowisku roztropnie zastanawiać się i rozeznać, co jest w nim najbardziej potrzebne oraz co, przy naszych skromnych możliwościach, możemy zrobić sami, a co razem z innymi. Jeśli spotykamy się i dyskutujemy o trudnych sprawach polskich , to nie po to aby ponarzekać i pomarzyć, oszukując siebie, że troszczymy się o Ojczyznę. Naszym celem powinno być przede wszystkim wyjaśnienie naszej sytuacji oraz realnych potrzeb i możliwości. A następnie sprecyzowanie, na które z wielu aktualnych potrzeb środowiska (miasta, gminy) decydujemy się odpowiedzieć, chociaż częściowo, podejmując wybrane działanie, a w tym – określając podział zadań i ich organizację.

Wbrew pozorom zakres potrzeb i możliwości działania jest na ogół bardzo obszerny; każdy może i powinien przyłożyć się do czegoś dobrego. Dlatego przy większym gronie ludzi dobrej woli może być celowe podzielenie się na pewne grupy problemowo-zadaniowe, np. „Pracy z młodzieżą”, „Wsparcia spółdzielczości”, „Kultury i tradycji lokalnej i regionalnej”, „Współpracy miasta i wsi”, „Przyjaźni polsko-słowackiej” i inne. Paleta konkretnych inicjatyw może być bardzo bogata, ale w działaniu trzeba się koncentrować i dopiero stopniowo poszerzać, aby pozytywny efekt był dostrzegalny, stanowiąc zachętę i siłę do poważniejszych zadań.

 Można przykładowo wymienić następujące zadania indywidualne i zespołowe, prawie wszędzie potrzebne do realizacji:

1. Każdy czyta, prenumeruje i propaguje prasę narodową i katolicką, a bojkotuje wrogą Kościołowi, Narodowi i Polsce. Korzysta i propaguje, w rodzinie i w środowisku Radio Maryja, telewizję Trwam,  portal internetowy Nowy Ekran (www.nowyekran.pl), KIP (www.klubinteligencjipolskiej.pl), Kworum (www.kworum.com.pl) itp (np. radio Wnet, lub radio Armii Krajowej).

2. Każdy wycina, powiela i rozdaje najważniejsze teksty, artykuły, odezwy i ulotki patriotyczne, przyczyniając się do szerzenia prawdy oraz budzenia świadomości i aktywności.

3. Wspieranie i organizowanie katolickich i narodowych akademii, pochodów, manifestacji, pielgrzymek itp., np. Ulicznej drogi krzyżowej, Pochodu trzech Króli, Pochodu dla życia, Akademii Niepodległości, Krucjaty Różańcowej, Marszu Niepodległości itp.

4. Stała współpraca ze szkołami; pomoc najuboższym dzieciom, inicjowanie akademii patriotycznych, konkursów, zespołów polskiej pieśni, wycieczek krajoznawczych itp.

5. Zorganizowanie, prowadzenie i spopularyzowanie bezpłatnego lub taniego powszechnego douczania dzieci i młodzieży w zakresie polskiej historii, literatury, logiki i dobrej zabawy.

6. Poznanie, wspieranie, zakładanie i rozwijanie dobrych organizacji młodzieżowych; Harcerstwa, Sokoła, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i innych.

7. Dobra współpraca z miejscowymi władzami samorządowymi i kościelnymi w zakresie różnych lokalnych akcji społecznych, charytatywnych i patriotycznych.

8. Zorganizowanie i prowadzenie osiedlowego klubu młodzieżowego, placu zabaw, boiska, opieki wychowawczej w klubie sportowym.

9. Zorganizowanie społecznego, czy prywatnego przedszkola oraz dobrej szkoły.

10. Zainicjowanie powstania społecznego zespołu polskiej pieśni i tańca, regionalnego ośrodka kultury i tradycji.

11. Udział w pracy charytatywnej, zorganizowanie środowisk pomocy wzajemnej, inicjowanie zajęć i pracy dla bezrobotnych.

12. Poznanie istniejących i działających na naszym terenie organizacji społecznych i stowarzyszeń oraz ewentualne wzmocnienie ważniejszych działań.

13. Podjęcie inicjatywy oraz zorganizowanie i poprowadzenie innych bardzo potrzebnych, a nieistniejących organizacji. Szerzenie idei i potrzeby organizowania się i współdziałania w różnych sprawach; rodzinnych, wychowawczych, produkcyjnych, mieszkaniowych i innych.

14. Poznanie i propagowanie idei spółdzielczych, istniejących form spółdzielczości oraz zaangażowanie się w nie i rozwijanie.

15. Poznanie aktualnych problemów rolnictwa w regionie i możliwych form pomocy. Zainicjowanie skutecznych form organizacji społecznych na wsi oraz pomocy i współpracy miasta i wsi.

16. Poznanie problemów naszej gospodarki komunalnej, rzemiosła i miejscowej wytwórczości oraz inicjowanie bliższej, wzajemnej współpracy.

17. Współpraca  stała z Polonią, poznanie jej problemów i dróg przemian, wzajemne wizyty działaczy, wymiana młodzieży, popularyzacja dobrych stosunków, w tym szczególnie pomoc dla Polaków w    byłym   ZSRR.

18. Przygotowanie się na możliwe nadzwyczajne stany kryzysowe i katastrofalne; upadek złotówki i zamknięcie sklepów, przerwanie łączności telefonicznej, pożary i powódź i inne.

19. Powołanie i przeszkolenie miejscowego oddziału ratownictwa, do współpracy ze strażą pożarną i pogotowiem ratunkowym.

20. Przygotowanie i prowadzenie publicznych prelekcji, czy wykładów w zakresie polskiej kultury, tradycji regionalnej, stosunków międzynarodowych, przemian w świecie itp.

            Zyskanie szerszych doświadczeń w takiej działalności pozwoli w następnym okresie bardziej realnie i konkretnie dyskutować o sytuacji kraju i świata oraz analizować potrzebne i możliwe etapy poprawy sytuacji w kraju, drogą zmian instytucjonalnych, proceduralnych, prawnych i ustrojowych. Myślenie strategiczne  o naszym kraju ma dużą wartość, ale wymaga specjalnych kwalifikacji. Natomiast wydaje się, że abstrakcyjne, ogólnikowe i docelowe projekty, oderwane od konkretów i uwarunkowań, nie wiele przybliżają lepszą przyszłość. Dlatego tym bardziej należy uznać priorytet bardzo konkretnej, wskazanej powyżej, powszechnej pracy organicznej, od podstaw, tu i teraz.

            Im bardziej racjonalna, skuteczna i szersza będzie powyższa działalność w każdym mieście i gminie, tym będą większe i trwalsze jej owoce: uformowanie bardziej świadomego, solidarnego i aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Bezcennym kapitałem dla przyszłości będzie również sprawdzona kadra ideowych, ofiarnych i skutecznych działaczy terenowych, cieszących się szacunkiem i gotowych do większych zadań.

                                                  Stowarzyszenie

„Klub Inteligencji Polskiej”